Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 25 avqust 2020-ci il tarixli, 493s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq olunmuş Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin, elmi təşkilatların 2020-ci il üçün doktorant və dissertant hazırlığı üzrə qəbul planına əsasən 2020-ci il üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir.
Fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya sənədlər 14 sentyabr - 7 oktyabr 2020-ci il tarixlərində hər gün (şənbə, bazar və bayram günləri istisna olmaqla) saat 10:00-dan 17:00-dək qəbul ediləcək.
- xarici dil bilikləri üzrə beynəlxalq sertifikat (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) əgər varsa);
Xarici dil üzrə qüvvədə olan beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) malik olanlar xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunurlar. Beynəlxalq dil sertifikatının imtahan nəticələrinin ekvivalentliyi AMEA və Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən müəyyənləşdiriləcək.
Əlavə məlumat üçün AMEA Rəyasət Heyətinin Elm və təhsil idarəsinin Doktorantura və dissertantura şöbəsinə müraciət etmək olar.

Национальная академия наук Азербайджана объявляет прием в докторантуру и диссертантуру по подготовке докторов философии и докторов наук на 2020 учебный год в соответствии с утвержденным распоряжением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 25 августа 2020 года №493s Планом приема высших учебных заведений, научных учреждений и организаций Азербайджанской Республики по подготовке докторантов и диссертантов на 2020 год.
Документы для докторантуры и диссертантуры по подготовке докторов философии и докторов наук будут приниматься ежедневно с 14 сентября – 7 октября 2020 года с 10:00 до 17:00 (кроме субботы, воскресенья и праздничных дней).
- Международный сертификат (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) (если есть) на знание иностранных языков;
Обладатели действующего международного языкового сертификата по иностранному языку (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) освобождаются от вступительного экзамена по иностранному языку. Эквивалентность результатов экзамена на международный языковой сертификат будет определена Государственным экзаменационным центром по согласованию с НАНА и Министерством образования.
Дополнительную информацию можно получить в Отделе докторантуры и диссертантуры Управления науки и образования НАНА.