Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əsas binası Azərbaycan bayrağı ilə bəzədilib
Ermənistan ordusunun təxribatlarına cavab olaraq Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında vətənimizin işğal edilmiş torpaqlarının azadlığı uğrunda aparılan hərbi əməliyyatlar və əldə olunan uğurlar hər bir vətəndaşımızda milli qürur və fəxarət hissi yaşadır.
Arxa cəbhədə xalqımızın müzəffər ordumuza yardımı, nümayiş etdirdiyi möhkəm birlik, həmrəylik və vətənə sevgi qələbəyə olan inamımızı gücləndirməkdədir.
Xalqımızın bu günlərdə yüksək vətənpərvərlik duyğularına dəstək olmaq, ordumuzla birlik nümayiş etdirmək məqsədilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əsas binası Azərbaycan bayrağı ilə bəzədilib.

Azerbaijani flag decorates the main building of the Azerbaijan National Academy of Sciences
The military operations carried out in response to the provocations of the Armenian army under the leadership of the President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev for the liberation of the occupied territories of our country and the successes achieved give every citizen a sense of national pride.
At the rear front, the support of our people to our victorious army, the strong unity, solidarity and love for the motherland that we have demonstrated, strengthens our confidence in victory.
The main building of the Azerbaijan National Academy of Sciences has been decorated with the Azerbaijani flag in order to support the high patriotic feelings of our people and demonstrate unity with our army.
We believe that our glorious flag will soon fly in our native lands, which will be liberated from occupation!