AMEA Botanika İnstitutunda koronavirus infeksiyasının yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə tibbi-profilaktik, dezinfeksiyaedici və digər qabaqlayıcı tədbirlər aparılır.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” imzaladığı 11 mart 2020-ci il tarixli 104 saylı Sərəncamına uyğun olaraq koronovirus inffeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması üçün cari ilin 13 sentiyabr tarixində Botanika İnstitutunun laboratoriya otaqları, konfrans zalı, muzey, kitabxana və dəhlizlərində "Viktoriya" MMC tərəfindən dezinfeksiya işləri həyata keçirilib. Həmçinin, elmi müəssisənin bütün şöbə və laboratoriyaları tibbi profilaktik ləvazimatlarla təmin olunub, əməkdaşların sanitar-gigiyena qaydalarına ciddi şəkildə riayət etmələri, peyvən olunmaları, hər hansı xəstəlik simptomlarına rast gəldikdə dərhal həkimə müraciət etmələri üçün mütəmadi marifləndirilmə aparılır.

В Институте ботаники НАНА проводиться лечебно-профилактические, дезинфицирующие и другие профилактические мероприятия с целью предотвращения опасности заражения коронавирусом.
В соответствии с Распоряжением Президента НАНА, академиком Рамизом Мехтиевым от 11 марта 2020 года № 104 «О профилактических мерах в связи с коронавирусом в НАНА» для предотвращения распространения коронавирусной инфекции 13 сентября этого года, лабораторных помещениях, конференц-зале, музее, библиотеке и коридорах Института ботаники ООО «Виктория» провела дезинфицирующие работы. Кроме того, все отделения и лаборатории научного учреждения оснащены профилактическими медицинскими принадлежностями, регулярно проводиться просветительные работы сотрудникам, чтобы строго соблюдать правила санитарии и гигиены, пройти вакцинацию, при появлении каких-либо симптомов заболевания незамедлительно обратиться к врачу.