AMEA-nın Botanika İnstitutunda 27 sentyabr - Anım Gününə həsr olunan  tədbir keçirilib.
Bu gün Botanika İnstitutunda 27 sentyabr Anım Gününə həsr olunmuş onlayın iclas keçirilib. Əvvəlcə vətənimizin azadlığı uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
İnstitutun direktoru, akademik Validə Əlizadə iclası açıq elan edərək çıxışında Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2 dekabr 2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, Vətən müharibəsində canlarını fəda etmiş bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq hər il sentyabrın 27-si Azərbaycanda Anım Günü kimi qeyd ediləcəyini vurğulayıb. Akademik Müzəffər Ali baş Komandanımızın rəhbərliyi altında 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə bütün Azərbaycan xalqı ordumuzun ətrafında yumuruq kimi birləşdiyini və müzəffər ordumuz sayəsində işğal altında olan torpaqlarımızın günbəgün azad olunduğunu qeyd edib. Bildirib ki, böyük qələbənin qazanılması naminə canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi xalqımız tərəfindən daim ehtiramla anılacaq.
İnstitutun Elmi işlər üzrə direktor müavini, b.e.d., professor Eldar Novruzov qeyd edib ki, 27 sentyabr 2020-ci il şanlı ordumuzun erməni işğalçılarına qarşı başladığı əks hücum əməliyyatı 44 gündən sonra  Azərbaycanın qələbəsi ilə başa çatdı. 44 günlük vətən müharibəsi xeyirin şər üzərində qələbəsi, tarixi ədalətin təntənəsi, Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq səlnaməsidir.
Daha sonra İnstitutun ümumi işlər üzrə direktor muavini, YAP təşkilatının sədri İmran Babayev, institutunun əməkdaları, b.e.d. Dilzarə Ağayeva, b.e.d. Naibə Mehdiyeva, b.e.d. Lətafət Mustafayeva, b.ü.f.d. dos., Arzu Hüseynova, b.ü.f.d. dos., Rəsad Səlimov, doktorant Aida İbrahimova və GAMŞ-nın sədri, b.ü.e.d. Lamiyə Abbasova məruzə ilə çıxış edərək 44 günlük müharibədə cəmiyyətimizin nümayiş etdirdiyi səfərbərlikdən, qəhrəman igidlərimizin müharibə dövründə göstərdikləri şücaətdən danışıb, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsində, tarixi qələbənin qazanılmasında qəhrəmanlıq göstərərək canını vətən üçün qurban vermiş şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyiblər.
Tədbir müharibəyə həsr olunmuş sənədli filmin nümayişi ilə başa çatıb.
Sonda Botanika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasının üzvləri   İkinci Şəhidlər xiyabanını ziyarət edərək torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olan qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarları üzərinə gül düzüblər. Həmçinin gənclər  möhtəşəm qələbəmizin rəmzi olan “Hərbi Qənimətlər Parkı”nı da ziyarət ediblər.

В Институте ботаники НАНА отметили 27 сентября - День памяти
Сегодня в Институте ботаники прошла онлайн-заседания, посвященная Дню памяти 27 сентября. В начале, минутой молчания почтили память шехидов, погибших за свободу Родины.
Открывая встречу, директор института, академик Валида Ализаде отметила, что согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года 27 сентября в Азербайджане ежегодно будет отмечаться как День памяти, знак глубокого уважения ко всем шехидам Отечественной войне. Академик отметил, что во время 44-дневной войны под руководством Победоносного Верховного главнокомандующего весь азербайджанский народ объединился вокруг нашей армии, и благодаря нашей победоносной армии оккупированные земли день за днем освобождались. Академик В. Ализаде сказала, что память шехидов, отдавших свои жизни ради великой победы, наш народ всегда будет почтить с уважением.
Заместитель директора института по научной работе, д.б.н., профессор Эльдар Новрузов отметил, что контрнаступление, начатое нашей славной армией против армянских оккупантов 27 сентября 2020 года, завершилось победой Азербайджана через 44 дня. 44-дневная война - это победа добра над злом, торжество исторической справедливости, героическая летопись азербайджанского народа.
Затем, заместитель директора Института по общим вопросам, председатель организации партии «Ени Азербайджан» (YAP) Имран Бабаев, сотрудники института, д.б.н. Дильзара Агаева, д.б.н. Наиба Мехдиева, д.б.н.  Латафат Мустафаева, д.ф.п.б. доц., Арзу Гусейнова, д.ф.п.б. доц. Рашад Салимов, докторант Аида Ибрагимова и председатель СМУС, д.ф.п.б. Ламия Аббасова рассказали о мобилизации нашего общества в 44-дневной войне, о храбрости наших героев во время войны и вознесли молитвы за упокой души шехидов отдавших жизни за освобождение наших земель и историческую победу.
Мероприятие завершилось показом документального фильма о войне.
В завершение члены Совета молодых ученых и специалистов Института ботаники посетили Вторую аллею шехидов, почтили память героев погибших за свободу наших земель, и возложили цветы к их могилам. Молодежь также посетила Парк военных трофеев - символ нашей великой победы.