Türkiyənin radiasiya onkologiyası sahəsində tanınmış mütəxəssisi, onkoloq həkim, prof. Dr. Berrin Pehlivan Azərbaycana səfəri çərçivəsində AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olub.
O, AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova ilə görüşüb.
Görüşdə akademik İradə Hüseynova iki qardaş ölkə arasında bütün istiqamətlər üzrə davam edən əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Həmçinin bu yaxınlarda ildönümü qeyd olunacaq Azərbaycanın möhtəşəm qələbəsindən söz açıb. Vitse-prezident bildirib ki, 44 gün davam edən İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə qardaş Türkiyə Azərbaycanın yanında olub, mənəvi dəstək göstərib.
Görüşdə gələcəkdə B.Pehlivanın rəhbərlik etdiyi klinika və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, yeni metodların tətbiqi, birgə layihələrin həyata keçirilməsinin mümkünlüyü qeyd olunub.
Daha sonra prof. Berrin Pehlivan institut əməkdaşları üçün təlim keçib.
Qonağı kollektivə təqdim edən akademik İradə Hüseynova artıq 3-cü dəfədir ölkəmizə səfər edən professor Berrin Pehlivanın onkologiya sahəsində böyük təcrübəyə malik olduğunu vurğulayıb.
Akademik İradə Hüseynova Berrin Pehlivanın Hacettepe Universiteti Tibb fakültəsi məzunu olduğunu bildirib, alimin Boston Universitetinin Radiasiya Onkologiyası Bölməsində tədqiqatlar apardığını və təcrübə keçdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, uzun müddət xaricdə fəaliyyət göstərmiş Berrin Pehlivan xərçənglə mübarizədə qlobal texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı araşdırmalar aparıb, Fransa və İsveçrədə şiş hüceyrələri ilə bağlı bir çox elmi tədqiqat işlərində yer alıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti türkiyəli professorun azərbaycanlı xərçəng xəstələrinin müalicəsində yaxından iştirak edərək, onların öz sağlamlıqlarına qovuşmasında böyük rol oynadığını bildirib. Əlavə edib ki, Berrin Pehlivan hazırda Türkiyədə həkimlik fəaliyyəti ilə məşğul olmaqla yanaşı, həm də mühüm elmi-tədqiqat işləri üzərində çalışır.
Sonra prof. Berrin Pehlivan “İnsan genomu layihəsi onkoloji yanaşmanı necə dəyişdirdi?” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, artıq 20 ildir ki, radiasiya onkologiyası sahəsində fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Qeyd edib ki, illər öncə xərçəng xəstəliyi müalicə olunmayan xəstəliklər sırasına daxil olsa da, müasir dövrdə onun müalicəsi mümkündür. Alimin sözlərinə görə, molekulyar onkologiya istiqamətinin inkişafı və bu sahədə son texnologiyaların tətbiqi sayəsində hazırki dövrdə xərçəngin müalicə edilə bilən xəstəlik olduğunu demək mümkündür.
Məruzəçi “İnsan genomu layihəsi”nin həyata keçirilməsi ilə şiş xəstəlikləri sahəsində böyük irəliləyişin əldə olunduğunu qeyd edib, kimyaterapiya, funksional MRT-nin üstünlükləri, radioterapiya cihazlarının inkişaf mərhələləri, orqana əsaslanan yanaşmalar barədə məlumat verib.
Berrin Pehlivan bildirib ki, ağciyər xərçəngi sahəsində ABŞ Qida və Dərman Administrasiyası (FDA) tərəfindən təsdiqlənən dərmanların sayında 2010-cu illə müqayisədə 2019-cu ildə böyük artım olub: “Artıq standart dərmanlar əvəzinə pasiyentə fərdi yanaşaraq onun mövcud vəziyyətinə, şişin növünə uyğun dərman vasitələrinin tətbiq olunmasına üstünlük verilir”.
O, xərçəngin müalicəsində tətbiq olunan kimyaterapiya, radioterapiya, cərrahi üsullar və onların məqsədindən bəhs edib, radioterapiyada tətbiq olunan müasir texnologiyaları diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, doğru hədəflənmə ilə xəstənin ömrünü uzatmaq, yan təsirləri azaltmaq, həyat səviyyəsini yüksəltmək, eləcə də yeni müalicə strategiyalarını tətbiq etmək mümkündür.
Türkiyəli professor, həmçinin immunoterapiya, definitiv kimyaradioterapiya, radioterapiyanın gələcəyi hesab olunan flaş radioterapiya, protonterapiyanın üstünlükləri barədə ətraflı məlumat verib.
Məruzə ətrafında aparılan geniş müzakirələrdə akademik İradə Hüseynova, biologiya elmləri doktoru Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları - Samirə Rüstəmova, Sədaqət Əsədova, Ələmdar Məmmədov, İsmayıl Zülfüqarov, Səmra Mirzəyeva, Maya Xanışova, Nurməmməd Mustafayev, eləcə də Zərintac Rüstəmova, Lalə Axundova və Günay İsmayılova iştirak ediblər.
Müzakirələrdə xərçənglə mübarizədə protonterapiya, hədəfli terapiya, radioterapiya, kimyaterapiya, immunoterapiyanın tətbiqi, genlərdə baş verən mutasiyaların şiş hüceyrələrinin yaranmasına təsiri, COVID-19-un insan orqanizmində yaratdığı dəyişikliklərlə bağlı suallar cavablandırılıb.

Известный турецкий профессор в области радиационной онкологии провел семинар в Институте молекулярной биологии и биотехнологий
29.10.2021
Профессор доктор Беррин Пехливан, известный турецкий специалист в области радиационной онкологии во время своего визита в Азербайджан посетила Институт молекулярной биологии и биотехнологий НАН Азербайджана.
Она встретилась с вице-президентом НАН Азербайджана, генеральным директором института академиком Ирада Гусейновой.
На встрече академик Ирада Гусейнова уведомила о продолжающемся сотрудничестве между двумя братскими странами во всех сферах. Она также рассказала о Великой Победе Азербайджана, которой скоро отметит юбилей. Вице-президент отметила, что во время 44-дневной Второй Карабахской войны братская Турция была рядом с Азербайджаном и оказывала моральную поддержку.
Стороны отметили возможность налаживания сотрудничества между клиникой, возглавляемой Б. Пехливан, и Институтом молекулярной биологии и биотехнологий, а также возможность применения новых методов и реализацию совместных проектов в будущем.
Затем проф. Беррин Пехливан провела семинар сотрудникам института.
Представляя гостя коллективу, академик Ирада Гусейнова отметила, что профессор Беррин Пехливан, которая посещает нашу страну в третий раз, имеет большой опыт работы в области онкологии.
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что Беррин Пехливан является выпускницей медицинского факультета Университета Хаджеттепе, отметив, что ученый проводила исследования и проходила стажировку на кафедре радиационной онкологии Бостонского университета. Помимо этого, Беррин Пехливан, долгое время работавшая заграницей, проводила исследования по применению глобальных технологий в борьбе с раком, а также участвовала во многих научных исследованиях опухолевых клеток во Франции и Швейцарии.
Вице-президент НАНА подчеркнула, что турецкий профессор принимала активное участие в лечении онкологических больных азербайджанцев и сыграла большую роль в их выздоровлении. Академик добавила, что Беррин Пехливан в настоящее время занимается медицинской деятельностью в Турции, а также работает над важными исследованиями.
Затем проф. Беррин Пехливан выступила с презентацией на тему: "Как проект «Геном человека» изменил подход к онкологии?", добавив при этом, что работает в области радиационной онкологии 20 лет. Она отметила, что несмотря на то что много лет назад рак был одним из неизлечимых заболеваний, в настоящее время он поддается лечению. По словам ученого, с развитием молекулярной онкологии и применением новейших технологий в этой области можно сказать, что рак теперь излечим.
Докладчик отметила, что при реализации проекта «Геном человека» был достигнут большой прогресс в области онкологии, предоставила информацию о преимуществах химиотерапии, функциональной МРТ, рассказала об этапах разработки устройств лучевой терапии, органных подходах.
Беррин Пехливан также проинформировала о том, что количество лекарств, одобренных Управлением по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США (FDA) в области рака легких, значительно увеличилось в 2019 году по сравнению с 2010 годом: «Вместо стандартных лекарств предпочтительнее лечить пациента индивидуально и использовать лекарства, соответствующие его текущему состоянию и типу опухоли».
Она рассказала о химиотерапии, лучевой терапии, хирургических методах и их назначении в лечении рака, а также отметила современные технологии, используемые в лучевой терапии. Она уведомила, что при правильной целевой ориентации можно продлить жизнь пациента, уменьшить побочные эффекты, улучшить уровень жизни, а также внедрить новые стратегии лечения.
Турецкий профессор также дала подробную информацию о преимуществах иммунотерапии, радикальной химиотерапии, флеш-лучевой терапии, считающейся будущим лучевой терапии, протонной терапии.
В дискуссиях приняли участие академик Ирада Гусейнова, доктор биологических наук Шахнияр Байрамов, доктора философии по биологии - Самира Рустамова, Садагат Асадова, Аламдар Мамедов, Исмаил Зульфугаров, Самра Мирзаева, Майя Ханышова, Нурмаммад Мустафаев, а также а также Заринтадж Рустамова, Лала Ахундова и Гюнай Исмайлова.
В ходе обсуждения были даны ответы на вопросы об использовании протонной терапии, таргетной терапии, лучевой терапии, химиотерапии, иммунотерапии в борьбе с раком, влиянии мутаций в генах на образование опухолевых клеток, изменениях, вызванных COVID-19 в организме человека.