II beynəlxalq Qarabağ – Tətbiqi Elmlər Konqresi öz işini seksiya iclasları ilə davam etdirir
Zəfər Gününə və şəhidlərimizin əziz xatirəsinə həsr edilən II beynəlxalq Qarabağ – Tətbiqi Elmlər Konqresi öz işini seksiya iclasları ilə davam etdirir.
Noyabrın 8-də başlayan tədbirə “Zoom” platforması üzərindən dünyanın 20-dən çox ölkəsindən nümayəndə qatılıb.
3 gün davam edəcək konqresin 1-ci günü 18 virtual iclas zalında paralel keçirilən seksiyalarda biologiya, tibb, aqrar, mühəndislik, riyaziyyat, fizika, kimya və s. elmi istiqamətlər üzrə 150-dən çox məruzə dinlənilib. İclaslarda ümumi maraq doğuran məsələlər, elmi problemlərlə bağlı geniş müzakirələr aparılıb.
Konqres öz işini noyabrın 9-da da davam etdirib, gün ərzində daha 75 məruzə dinlənilib.
Qeyd edək ki, konqresin Azərbaycan tərəfindən təşkilatçıları AMEA, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Genetik Ehtiyatlar İnstitutu, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Xəzər Universiteti, Naxçıvan Universitetidir. Türkiyə tərəfindən təşkilatçılar isə Türkiyə Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən İqtisadi İnkişaf və Sosial Tədqiqatlar İnstitutudur.
Konqres AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin sədrliyi ilə keçirilir. Tədbirin Təşkilat Komitəsinin sədri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovadır.

II Международный Конгресс Карабахских прикладных наук, посвященный Дню Победы и памяти наших шехидов, продолжает свою работу секционными заседаниями.
В мероприятии, стартовавшем 8 ноября на платформе «Zoom», приняли участие представители более 20 стран.
В первый день трехдневного конгресса было заслушано более 150 докладов по биологии, медицине, сельскому хозяйству, инженерии, математике, физике, химии и другим начным направлениям в параллельных секциях в 18 виртуальных конференц-залах. На встречах проводились дискуссии по научным проблемам и по вопросам, представляющим общий интерес.
Конгресс продолжил свою работу 9 ноября, и в течение дня было заслушано еще 75 докладов.
Отметим, что организаторами конгресса с азербайджанской стороны являются НАН Азербайджана, Институт молекулярной биологии и биотехнологий, Институт генетических ресурсов, Нахчыванский государственный университет, Азербайджанский государственный педагогический университет, Азербайджанский государственный аграрный университет, Университет Хазар. Организаторами из Турции были представители Институт Экономического Развития и Социальных исследований Министерства Культуры и Туризма Турецкой Республики.
Конгресс проводится под председательством президента НАНА академика Рамиза Мехтиева. Председатель Организационного Комитета мероприятия – вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова.