AMEA prezidentinin 01 dekabr 2021-ci il tarixli 555 nömrəli “Qış imtahan sessiyasının keçirilməsi haqqında” sərəncamına əsasən AMEA-da 07-27 dekabr 2021-ci il tarixlərində qış imtahan sessiyası çərçivəsində ixtisas fənni üzrə doktorluq imtahanları keçirilib.
Fəlsəfə və elmlər doktoru üzrə ixtisas imtahanları AMEA-nın 24 elmi müəssisəsində təşkil olunub. AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Təhsil şöbəsinin Doktorantura sektorunun əməkdaşlarının müşahidəçi qismində iştirakı ilə keçirilən imtahan prosesinin şəffaf və mövcud qaydalara, qəbul olunmuş qərarların tələblərinə uyğun təşkil olunması üçün bütün müvafiq tədbirlər həyata keçirilib, doktorant və dissertantların elmi biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi prioritet götürülüb.

Согласно приказу Президента НАНА № 555 от 1 декабря 2021 года «О проведении зимней экзаменационной сессии», докторские зимние экзаменационные сессиипо специальности были проведены в НАНА 7-27 декабря 2021 года.
Квалификационные экзамены на степень доктора философии и наук были организованы в 24 научных учреждениях НАНА. Экзаменационный процесс проходил с участием в качестве наблюдателей, сотрудников Докторантуры Управления Образования Президиума НАНА. Приняты все соответствующие меры для организации экзаменационного процесса,прозрачные и действующие правила экзамена, объективной оценки научных знаний докторантов и диссертантов.