Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
05.01.2022
Qarabağın tacı olan Şuşa xalqımız üçün müqəddəs və əziz məkandır. Şuşa sevgisi hər bir azərbaycanlının mənəvi varlığının ayrılmaz parçasıdır.
Təməli 1752-ci ildə Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən qoyulan və bu il 270 illiyi qeyd olunacaq Şuşa şəhəri zəngin inkişaf yolu keçmiş, Azərbaycanın və bütün Cənubi Qafqazın mədəni və ictimai-siyasi həyatında müstəsna rol oynamışdır.
Bənzərsiz tarixi görkəmini və formalaşdırdığı özünəməxsus mühiti həmişə qoruyub saxlayan bu şəhər yetirdiyi böyük şəxsiyyətləri ilə ədəbi, mədəni, elmi və ictimai fikir salnaməmizə əlamətdar səhifələr yazmışdır.
Şuşa şəhərinin ötən əsrin 70-ci illərində sürətli inkişafı Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır. Şəhərin inkişafına dair xüsusi qərarlar məhz Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə qəbul edilmişdir. Həmin vaxtdan Şuşada quruculuq işləri geniş vüsət almış, mədəniyyət xadimlərimizin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır.
Strateji mövqeyi ilə seçilən Şuşa Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzə başlamış Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən 1992-ci il mayın 8-də işğala məruz qalmışdır. İşğal dövründə şəhərdəki yüzlərlə tarix və mədəniyyət yadigarı vandalizm aktları nəticəsində dağıdılmışdır.
Haqq işi naminə apardığımız 44 günlük Vətən müharibəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu Şuşa şəhərini 2020-ci il noyabrın 8-də işğaldan azad etdi. Ermənistanın kapitulyasiyasına yol açan Şuşa qalibiyyəti xalqımızın qəhrəmanlıq ruhunun təntənəsinə çevrilərək, tariximizə Zəfər Günü kimi həkk olundu.
Şuşa zəfərindən dərhal sonra şəhərdə infrastrukturun qurulması ilə yanaşı, tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpasına başlanılmış, quruculuq işlərinin təşkilində çevikliyin, səmərəliliyin təmin olunması üçün burada dövlət idarəetməsinə böyük diqqət yetirilmiş, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi yaradılmışdır.
Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilən Şuşada bu gün şəhərin əsl tarixi simasının bərpası yönündə nəhəng layihələr gerçəkləşdirilir. Qısa müddətdə Şuşanın Baş planının hazırlanması, qüdrətli şair Molla Pənah Vaqifin büstünün və muzey-məqbərə kompleksinin öz ilkin görkəminə qaytarılması, Bülbülün ev-muzeyinin və Üzeyir Hacıbəylinin heykəlinin açılışları, habelə buradakı tarixi, dini və memarlıq abidələrinin bərpası prosesi ölkəmizin mədəniyyət paytaxtındakı kompleks işlərin tərkib hissəsidir.
Cıdır düzündə “Xarıbülbül” musiqi festivalının və Vaqifin möhtəşəm məqbərəsi önündə Vaqif Poeziya Günlərinin təşkili ənənəsinin bərpası da göstərir ki, Şuşa sürətlə dirçələrək əvvəlki dolğun mədəni həyatına qovuşmaq yolundadır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Şuşanın Azərbaycan xalqı üçün tarixi əhəmiyyətini, yüksək mədəni-mənəvi dəyərini nəzərə alaraq qərara alıram:
1. 2022-ci il Azərbaycan Respublikasında “Şuşa İli” elan edilsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti “Şuşa İli” ilə bağlı tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on declaring 2022 the “Year of Shusha” in the Republic of Azerbaijan
05.01.2022
Shusha, the crown of Karabakh, is a sacred and dear place for our people. Love for Shusha is an integral part of the spiritual existence of every Azerbaijani.
The city of Shusha, founded in 1752 by Karabakh khan Panahali khan and celebrating its 270th anniversary this year, has undergone a rich development and played an exceptional role in the cultural and socio-political life of Azerbaijan and the entire South Caucasus.
This city, which has always preserved its unique historical appearance and the unique environment it has formed, has written significant pages in our chronicle of literary, cultural, scientific and social thought with its great personalities.
The rapid development of Shusha in the 70s of the last century is closely connected with the name of our National Leader Heydar Aliyev. Special decisions on the development of the city were made on the initiative of the Great Leader. Since then, the construction work in Shusha has expanded, and important steps have been taken to perpetuate the memory of our cultural figures.
Shusha, distinguished by its strategic position, was occupied by the Armenian armed forces on May 8, 1992, which launched a military aggression against Azerbaijan. During the occupation, hundreds of historical and cultural monuments in the city were destroyed as a result of acts of vandalism.
On November 8, 2020, the brave Azerbaijani Army liberated the city of Shusha from occupation during the 44-day Patriotic War. The victory of Shusha, which led to the capitulation of Armenia, became a celebration of the heroic spirit of our people and was engraved in our history as Victory Day.
Immediately after the victory of Shusha, along with the construction of infrastructure in the city, the restoration of historical and cultural monuments began, great attention was paid to public administration to ensure flexibility and efficiency in the organization of construction work, Shusha City State Reserve was established.
Today, huge projects are being implemented in Shusha, which has been declared the cultural capital of Azerbaijan, to restore the city's true historical image. Preparation of the General Plan of Shusha, restoration of the bust of the great poet Molla Panah Vagif and museum-mausoleum complex, opening of Bulbul's house-museum and Uzeyir Hajibeyli's statue, as well as restoration of historical, religious and architectural monuments are part of the complex in the cultural capital of our country. .
The revival of the tradition of organizing the Vagif Poetry Days in front of the Kharibulbul Music Festival and the magnificent mausoleum of Vagif on the Cidir plain also shows that Shusha is rapidly reviving and reuniting with its former full cultural life.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and taking into account the historical significance, high cultural and spiritual value of Shusha for the people of Azerbaijan, I decide:
1. To declare 2022 the "Year of Shusha" in the Republic of Azerbaijan.
2. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan shall develop and implement an action plan related to the "Year of Shusha".