Bu gün AMEA Botanika İnstitutunda Həmkarlar Təşkilatının  təşkilatçılığı ilə 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbiri institutun icraçı direktoru, b.e.d., Şakir Qasımov açaraq, qadın əməkdaşları Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edib. Cəmiyyətdə və ailədə qadınların rolundan danışan alim qeyd edib ki, son dövrlər elm sahəsində çalışan qadınların sayı kişilərə nisbətən çoxdur. Azərbaycan qadınlarının elmdə və digər sahələrdə qazandığı uğurlar onların mədəni və intellektual potensialından xəbər verir.
Sistematika və biomüxtəliflik şöbəsinin müdiri, b.e.d., professor Aydın Əsgərov qadın əməkdaşlarının elmi fəaliyyətlərindən bəhs edib. O, qeyd edib ki,  Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü siyasət nəticəsində bu gün qadınlara ictimai həyatın bütün sahələrində bərabər imkanlar yaradılmışdır. Qadınların bütün sahələrdə geniş təmsil olunmaları ölkəmizdə dövlət səviyyəsində onlara göstərilən ehtiramın və diqqətin bariz nümunəsidir.
İnstitutun Həmkarlar Təşkilatının sədri, b.ü.f.d. Şəkər Muxtarova qadın həmkarları bu gün münasibətilə təbrik edib, onlara xoş arzularını çatdırıb.

March 8 - International Women's Day was celebrated at the Institute of Botany
Today, an event dedicated to March 8 - International Women's Day was held at the Botanical Institute of ANAS under the organization of the Trade Union.
The event was opened by the executive director of the institute, doctor of biological sciences Shakir Gasimov, who congratulated the female employees on the occasion of International Women's Day. Talking about the role of women in society and family, the scientist noted that recently the number of women working in the field of science is more than men. The achievements of Azerbaijani women in science and other fields indicate their cultural and intellectual potential.
Head of Systematics and Biodiversity Department, doctor of biological sciences, professor Aydın Askerov talked about the scientific activities of female employees. He noted that as a result of President Ilham Aliyev's policy, equal opportunities have been created for women in all spheres of public life today. Wide representation of women in all fields is a clear example of the respect and attention shown to them at the state level in our country.
The Chairman of the Trade Union Organization of the Institute, PhD in biology Shakar Mukhtarova, congratulated her female colleagues on this day and conveyed her good wishes.