14 mart 2022-ci il tarixində AMEA-nın Rəyasət Heyətində görüş keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh xanım Əliyeva, Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Emin Əmrullayev, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti vəzifəsini icra edən Arif Həşimov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Mustafa Babanlı, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri - İsa Həbibbəyli, Rasim Əliquliyev, İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva və başqaları iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti vəzifəsini icra edən, akademik Arif Həşimov tədbiri giriş sözü ilə açaraq qonaqları salamlayıb. O, hazırda respublikada həm elmi fəaliyyət sahəsində, həm də ümumilikdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının qarşısında olduqca mühüm vəzifələrin dayandığını qeyd edib. Bu vəzifələr bir tərəfdən sürətlə dəyişməkdə olan müasir dünyanın qlobal çağırışları, digər tərəfdən isə ölkənin yeni reallıqları, inkişaf perspektivləri ilə şərtlənir. Zəngin elmi ənənələrə, elmi potensiala malik Akademiyanın dövlətin sosial-iqtisadi inkişafında daha yaxından iştirakının təmin edilməsi üçün kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi zəruridir. AMEA-da hazırlanan “Azərbaycan Respublikasında 2022-2030-cu illərdə elmin dayanıqlı inkişafı üzrə Milli Strategiya”nın layihəsində Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası, elmi fəaliyyət sahəsində struktur islahatları və idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, elmin maliyyələşdirilməsi və s. istiqamətlər əks olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva öz çıxışında elmin cəmiyyətin və dövlətin inkişafının fundamental əsaslarından biri kimi rolunun və əhəmiyyətinin yeni yanaşmalar və çağırışlar baxımından dərk olunmasına və fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyənləşməsinə zərurətin yarandığını qeyd edib. Bugünkü müzakirələrin də əsas qayəsi bu istiqamətdə qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparmaqdır. Ölkədə elmi potensialın qorunması və inkişaf etdirilməsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən dövlət siyasətinin mühüm prioritetlərindən biri olduğu diqqətə çatdırılaraq qeyd edildi ki, elmi fəaliyyət sahəsi də modernləşməli, zamanın ritminə və tələblərinə uyğunlaşmalı, elm və təhsil arasında daha sıx inteqrasiyaya nail olunmalı, elmi fəaliyyət sahəsində idarəetmə müasir mexanizmlər əsasında yenilənməli, kadr potensialından daha səmərəli istifadə, cəmiyyətdə elmin və alimin nüfuzunun yüksəldilməsi üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirilməli, əməyin diferensial qiymətləndirilməsi yolu ilə alimlərin lazımi səviyyədə stimullaşdırılması məsələlərinə diqqət artırılmalıdır. Eyni zamanda islahatların həyata keçirilməsi üçün konkret platforma müəyyənləşdirilməli, yeni idarəetmə mexanizmləri təqdim edilməlidir. Bunun üçün müvafiq dövlət qurumları sıx qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində işləməlidirlər.
Müzakirələrdə iştirak edən Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Emin Əmrullayev bildirib ki, istər elm, istərsə də təhsil sahəsində idarəetmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsinə ehtiyac vardır. Bu baxımdan ilk növbədə elm və təhsil sahəsində vahid dövlət tənzimlənməsinə ehtiyac vardır. Burada əsas məqsəd dövlət siyasəti səviyyəsində müəyyən olunmuş hədəflərə nail olmaqdır. Elm və təhsil sahəsində idarəetmədə ictimai nəzarət mexanizmlərinə keçid olduqca zəruridir. Nazir idarəetmə sahəsində bütün bu tədbirlərin “akademik azadlıqlar”ın qorunub saxlanılması ilə həyata keçirilməsinin zərurətini vurğulayıb. Elmi fəaliyyət sahəsində maliyyələşmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsindən danışan nazir bu prosesin elmi fəaliyyətin dəqiq qiymətləndirilməsi və ciddi hesabatlılıqla qarşılıqlı əlaqədə həyata keçirilməli olduğunu bildirib. Əlavə olaraq nazir peşəkar elmi cəmiyyətlərin əhəmiyyətindən danışıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın bir qurum kimi sovet dönəmində o dövrün tələblərinə uyğun yaradıldığını qeyd edib. Müstəqillik dövründə bütün post-sovet məkanında Akademiyalar müəyyən transformasiyalardan keçmişlər. İ.Həbibbəyli dünya təcrübəsində elmi fəaliyyətin müxtəlif akademik və qeyri-akademik modellərinin olduğunu diqqətə çatdıraraq təhlil bazasında Azərbaycanda da bu fəaliyyətin perspektivli mövcudluq formalarının tapılmasının vacibliyini vurğulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova çıxış edərək son illər dünya elmində baş verən yeniliklər, prioritetlərin müəyyənləşməsinə təsir edən amillər haqqında məlumat verib. Alim bu istiqamətdə AMEA-da da mühüm tədqiqatların aparıldığını vurğulayıb. İ.Hüseynova fundamental tədqiqatların əhəmiyyətini, diferensial maliyyələşmənin zəruriliyini, elmi tədqiqatların keyfiyyətinin müasir avadanlıqlardan istifadə ilə bilavasitə bağlı olmasını da diqqətə çatdırıb. İ.Hüseynova elmlə təhsilin uğurlu və sıx əlaqəsinin elmin inkişafında təməl rolunu da xüsusi qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib, təqdim olunan Strategiya layihəsinə münasibət bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev elmi fəaliyyət sahəsində qarşıda duran vəzifələrə toxunaraq AMEA-nın dəqiq hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsindən, beynəlxalq elmi bazalardan istifadə sahəsində təxirəsalınmaz tədbirlərin həyata keçirilməsindən, elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində IV Sənaye inqilabı ilə bağlı yeni ixtisaslar üzrə kadrların hazırlanması zərurətindən bəhs edib.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Mustafa Babanlı, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri - İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev və Gövhər Baxşəliyeva da çıxış ediblər.

On March 14, 2022, a meeting was held at the Presidium of ANAS.
At the event was attended by: Head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Issues Farah Aliyeva, Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev, Acting President of the Azerbaijan National Academy of Sciences Arif Hashimov, chairman of the Supreme Attestation Commission Under the President of the Republic of Azerbaijan Famil Mustafayev, Executive director of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Imanova, Rector of Baku State University Elchin Babayev, Rector of Azerbaijan State Oil and Industry University Mustafa Babanli, Rector of Azerbaijan Technical University Vilayat Valiyev, Vice-presidents of ANAS - Isa Habibbeyli, Rasim Aliguliyev, Ibrahim Guliyev, Dilgam Tagiyev, Irada Huseynova, Govhar Bakhshaliyeva and others.
Acting president of ANAS, academician Arif Hashimov opened the event and welcomed the guests. He noted that at present in the Republic there are very important tasks both in the field of scientific activity and in general in front of the Azerbaijan National Academy of Sciences. These tasks are conditioned, on the one hand, by the global challenges of the rapidly changing modern world and on the other, by the country's new realities and development prospects. It is necessary to carry out complex measures to ensure the closer participation of the Academy with rich scientific traditions and scientific potential in the socio-economic development of the state. Integration of Azerbaijani science into the world science, structural reforms in the field of scientific activity and improvement of management, financing of science and so on in the project of the “National Strategy for the Sustainable Development of Science in the Republic of Azerbaijan in 2022-2030” prepared by ANAS, directions have been reflected.
In her speech, Head of the Department for Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Issues of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan Farah Aliyeva noted that it is necessary to realize the role and importance of science as one of the fundamental foundations of the development of society and the state in terms of new approaches and challenges and to determine the directions of its activities. The main goal of today's discussions is to exchange views in this direction. It was noted that protection and development of scientific potential in the country is one of the priorities of the state policy carried out by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and that the field of scientific activity should be modernized, adapted to the rhythm and requirements of the time, achieve closer integration between science and education, management in attention should be paid to the issues of adequate stimulation of scientists through differential evaluation of labor. At the same time, a specific platform for the implementation of reforms should be defined and new management mechanisms introduced. For this purpose, relevant government agencies should work in the conditions of close cooperation. The Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev, who participated in the discussions, said that there is a need to improve management mechanisms both in the field of science and education. In this regard, first of all, there is a need for a unified state regulation in the field of science and education. The main goal here is to achieve the goals defined at the level of public policy. The transition to public control mechanisms in management in the field of science and education is extremely necessary. The Minister stressed the need to implement all these measures in the field of management with the preservation of “academic freedoms”. Speaking about the improvement of financing mechanisms in the field of scientific activity, the Minister said that this process should be carried out in interaction with accurate evaluation of scientific activity and serious reporting. The Minister also spoke about the importance of professional scientific societies.
Vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli noted that the Academy was created in Soviet times as an institution in accordance with the requirements of that period. In the years of independence, academies have undergone certain transformations in the post-Soviet space. Noting that there are various academic and non-academic models of scientific activity in world practice, İ.Habibbeyli emphasized the importance of finding promising forms of existence of this activity in Azerbaijan in the analysis base.
In his speech, Vice-President of ANAS, academician Irada Huseynova informed about the innovations in the world science in recent years, the factors affecting the determination of priorities. The scientist emphasized that important research in this direction was carried out at ANAS. I.Huseynova emphasized the importance of fundamental research, the need for differential financing and the quality of scientific research directly related to the use of modern equipment. I.Huseynova dedicated the fundamental role of the successful and close relationship between science and education in the development of science.
Speaking at the event, chairman of the Supreme Attestation Commission Under the President of the Republic of Azerbaijan Famil Mustafayev, gave detailed information about the activities of the organization and expressed his attitude to the presented strategy project.
Touching upon the upcoming tasks in the field of scientific activity, the Vice-President of ANAS, academician Rasim Alguliyev spoke about the definition of a clear legal status of ANAS, the implementation of urgent measures in the field of the use of international scientific bases, the need to train personnel in new specialties in connection with the IV Industrial revolution in the field of integration of science and education.
At the event also spokes: Executive director of the Science Development Foundation Under the President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Imanova, rector of Baku State University Elchin Babayev, rector of Azerbaijan State Oil and Industry University Mustafa Babanli, rector of Azerbaijan Technical University Vilayat Valiyev, vice-presidents of ANAS -Ibrahim Guliyev, Dilgam Tagiyev and Govhar Bakhshaliyeva.