Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının (ETƏŞ) Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə Problem Şurasının 2022-ci ildə ikinci iclası keçirilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, problem şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova “Zoom” proqramı üzərindən keçirilən iclası açaraq gündəlikdə duran məsələlər haqqında şura iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Biologiya və tibb elm sahələri üzrə dissertasiya mövzularının təsdiqi üçün 18 iş (zoologiya üzrə 4, aqrar üzrə 3, fiziki-kimyəvi biologiya üzrə 11) müzakirəyə çıxarılıb.
Akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə keçirilən müzakirələrdə problem şurasının, işçi qruplarının üzvləri, eləcə də iddiaçılar, müvafiq dissertasiya işlərinin elmi rəhbərləri və məsləhətçiləri də iştirak ediblər.
Müzakirəyə çıxarılmış bəzi mövzuların adında dəyişikliklər edilməklə 17 iş müsbət qiymətləndirilərək qeydiyyata alınıb, “Genetika” ixtisası üzrə 1 iş təkrar baxılmaq üçün geri qaytarılıb.

Состоялось второе заседание Проблемного совета по биологическим, аграрным и медицинским наукам Координационного совета по научным исследованиям Азербайджанской Республики в 2022 году.
Вице-президент НАНА, председатель проблемного совета, академик Ирада Гусейнова открыла собрание, проведенное по программе «Zoom», и проинформировала участников совета о вопросах повестки дня.
18 работ (4 по зоологии, 3 по аграрной, 11 по физико-химической биологии) были обсуждены на утверждение тем диссертаций в области биологии и медицинских наук.
В дискуссиях под председательством академика Ирады Гусейновой приняли участие члены проблемного совета, рабочих групп, а также соискатели, руководители и руководители соответствующих диссертаций.
Путем изменения наименований некоторых обсуждаемых тем положительно оформлено и зарегистрировано 17 работ, возвращена на повторное рассмотрение 1 работа по специальности «Генетика».