Akademiyanın elmi nailiyyətlərinin sərgisinin açılışı olub
Aprelin 27-də AMEA-nın Əsas binasında “Elm günü”nə həsr edilmiş Akademiyanın elmi nailiyyətlərinin sərgisinin açılışı olub.
Sərginin təşkilində məqsəd elmi fəaliyyətin cəmiyyətdə nüfuzunun gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması, alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsi, onların yeni elmi nailiyyət və uğurlara təşviq edilməsidir.
AMEA-nın Ümumi yığıncağı çərçivəsində təşkil olunan sərgi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Təhsil naziri Emin Əmrullayev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev, Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, dövlət və hökumət rəsmiləri, millət vəkilləri, Akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının baş və icraçı direktorları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, eləcə də xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlər tanış olublar.
Milli Elmlər Akademiyasının elmi müəssisə və təşkilatlarının nümayəndələri əldə edilən nailiyyətlər, kitab və monoqrafiyalar, bukletlər, kataloqlar, arxeoloji nümunələr, yüksək məhsuldarlığı ilə seçilən bitki sortları, flora və fauna nümunələri, dezinfeksiyaedici ultrabənövşəyi robot, dronlar, sürtkü yağları, dərman bitkiləri, təbii qida boyaları, ekstraktlar və s. haqqında gələn qonaqlara məlumat veriblər. Həmçinin müəssisələrin nailiyyətləri quraşdırılmış monitorlar vasitəsilə əyani nümayiş etdirilib.

On April 27, the main building of ANAS hosted the opening of the exhibition of scientific achievements of the Academy dedicated to the “Science Day”.
The purpose of the exhibition is to strengthen the influence of scientific activity in society, popularize science, evaluate the work of scientists and promote them to new scientific achievements and successes.
The Head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Issues of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan Farah Aliyeva, Minister of Education Emin Amrullayev, Chairman of the Supreme Attestation Commission Under the President of the Republic of Azerbaijan Famil Mustafayev, Chairman of the Board of Directors of the State Examination Center Maleika Abbaszadeh, members of the Presidium of the ANAS, state and government officials, deputies, full and corresponding members of the Academy, chief and executive directors of scientific institutions and organizations of the ANAS, rectors of higher educational institutions, familiarized themselves with the exhibition organized within the framework of the General meeting of the ANAS educational institutions, as well as Azerbaijani scientists living abroad.
Representatives of scientific institutions and organizations of the National Academy of Sciences obtained achievements, books and monographs, booklets, catalogs, plant varieties distinguished by high productivity, flora samples, disinfectant ultraviolet robot, drones, lubricants, etc. they gave information about the guests. Also, the achievements of the enterprises were demonstrated visually with the help of installed monitors.
Materials presented at the exhibition of scientific achievements of the Academy were met with interest