Akademiyanın elmi nailiyyətlərinin sərgisinin açılışı olub
Aprelin 27-də AMEA-nın Əsas binasında “Elm günü”nə həsr edilmiş Akademiyanın elmi nailiyyətlərinin sərgisinin açılışı olub.
Sərginin təşkilində məqsəd elmi fəaliyyətin cəmiyyətdə nüfuzunun gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması, alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsi, onların yeni elmi nailiyyət və uğurlara təşviq edilməsidir.
AMEA-nın Ümumi yığıncağı çərçivəsində təşkil olunan sərgi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Təhsil naziri Emin Əmrullayev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev, Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, dövlət və hökumət rəsmiləri, millət vəkilləri, Akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının baş və icraçı direktorları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, eləcə də xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlər tanış olublar.
Milli Elmlər Akademiyasının elmi müəssisə və təşkilatlarının nümayəndələri əldə edilən nailiyyətlər, kitab və monoqrafiyalar, bukletlər, kataloqlar, arxeoloji nümunələr, yüksək məhsuldarlığı ilə seçilən bitki sortları, flora və fauna nümunələri, dezinfeksiyaedici ultrabənövşəyi robot, dronlar, sürtkü yağları, dərman bitkiləri, təbii qida boyaları, ekstraktlar və s. haqqında gələn qonaqlara məlumat veriblər. Həmçinin müəssisələrin nailiyyətləri quraşdırılmış monitorlar vasitəsilə əyani nümayiş etdirilib.

27-го апреля в Главном здании НАНА состоялось открытие выставки научных достижений Академии, посвященной Дню науки.
Целью выставки является повышение авторитета научной деятельности в обществе, популяризация науки, оценивание труда ученых и их стимулирование для получения новых научных достижений и успехов.
С организованной в рамках Общего собрания НАНА выставкой ознакомились заведующая Отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики Фарах Алиева, министр образования Эмин Амруллаев, председатель Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики Фамиль Мустафаев, председатель Совета директоров Государственного экзаменационного центра Малейка Аббасзаде, члены Президиума НАНА, официальные лица государственных и правительственных структур, депутаты, действительные члены и члены-корреспонденты Академии, генеральные и исполнительные директора научных учреждений и организаций НАНА, ректора высших учебных заведений, а также проживающие за рубежом азербайджанские ученые.
Представители научных учреждений и организаций Национальной академии наук рассказали гостям о полученных достижениях, книгах и монографиях, буклетах, каталогах, найденных во время археологических раскопок образцах материальной культуры, высокопродуктивных сортах растений, образцах флоры и фауны, дезинфицирующем ультрафиолетовом роботе, дронах, смазочных маслах, лекарственных растениях, экстрактах, натуральных пищевых красителях и т.д. Также достижения учреждений наглядно демонстрировались посредством установленных мониторов.