Antalya Böyükşəhər Bələdiyyəsi tərəfindən 6-8 may 2022-ci il tarixlərində keçirilən Beynəlxalq Antalya Yörük və Türklük Araşdırmaları Elm və Sənət Qurultayı keçirilmişdir. Qurultaya dəvət alan Türk Dünyasının 50-dən çox elm adamları ilə yanaşı AMEA Botanika İnstitutunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva da dəvət edilmişdir.
Tədbirdə Qazaxıstan, Qırğızıstan, Azərbaycan, Özbəkistan və digər Türk dövlətlərindən olan elm adamları maraqlı məruzələrlə çıxış etmişlər.
S.İbadullayeva tədbirə onlayn qatılaraq “Yabanı Bitkilərin İstifadəsinin Aktual Problemləri: Etnobotanika, Etnofarmakologiya və Baytarlıq Təbabəti” mövzusunda məruzə edib. Məruzə maraqla qarşılanıb. Sonda iştirakçılara sertifikat təqdim olunub.
Qeyd edək ki, məruzələrin kitab cildi şəklində çap olunmasını Antalya bələdiyyəsi öz üzərinə götürmüşdür.

The General Director of the Institute of Botany S.J. Ibadullayeva participated in the International Antalya Yoruk and Turkic Studies Science and Art Congress
23.05.2022
The International Antalya Regional and Turkic Research Science and Art Congress was held by the Antalya Metropolitan Municipality on May 6-8, 2022. In addition to more than 50 scientists from the Turkic world who were invited to the congress, the General Director of the Institute of Botany of ANAS, doctor of biological sciences,  professor Sayyara Ibadullayeva was also invited.
At the event, scientists from Kazakhstan, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Uzbekistan and other Turkish states made interesting presentations.
S. Ibadullayeva attended the event online and gave a report on "Current Problems of Using Wild Plants: Ethnobotany, Ethnopharmacology and Veterinary Medicine". The report was received with interest. At the end, the participants were presented with a certificate.
It should be noted that the Antalya municipality has printed the reports in the form of a book volume.