AMEA 2023-cü ildə Türkiyənin Samsun şəhərində keçiriləcək 6-cı “TEKNOFEST” Festivalında iştirak edəcək
03.06.2022
İyunun 3-də AMEA-nın Əsas binasında “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında Akademiyanın iştirakının nəticələrinə həsr olunmuş AMEA Rəyasət Heyətinin xüsusi iclası keçirilib.
İclasda AMEA Rəyasət Heyətinin “TEKNOFEST Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya Festivalında AMEA-nın iştirakının nəticələri haqqında” qərarı səsləndirilib.
Qərara əsasən, AMEA-nın “TEKNOFEST Azərbaycan” 5-ci Aviasiya, Kosmos və Texnologiya Festivalında iştirakı yüksək qiymətləndirilib.
Sənəddə, həmçinin 2023-cü ildə Türkiyənin Samsun şəhərində keçiriləcək 6-cı “TEKNOFEST” Festivalında AMEA-nın fəal iştirakı və orada elm və texnologiya sahəsində məhsullarının nümayişi ilə bağlı Tədbirlər planının hazırlanması, Türkiyənin elm və təhsil qurumları ilə elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, birgə elmi araşdırmaların aparılması, qarşılıqlı kadr mübadiləsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi və s. məsələlər əksini tapıb.

НАНА примет участие на Шестом фестивале «TEKNOFEST», который пройдет в 2023 году в турецком городе Самсун
03.06.2022
3-го июня в Главном здании Академии наук состоялось специальное заседание Президиума НАНА, посвященное итогам участия Академии на фестивале «TEKNOFEST Азербайджан».
На заседании было зачитано постановление Президиума Академии наук «Об итогах участия НАНА на Фестивале авиации, космоса и технологий “TEKNOFEST Азербайджан”».
Согласно постановлению, участие НАНА на Пятом фестивале авиации, космоса и технологий «TEKNOFEST», который проходил в Азербайджане, было высоко оценено.
В документе также нашли свое отражение такие вопросы, как разработка Плана мероприятий в связи с активным участием НАНА на Шестом фестивале «TEKNOFEST», который пройдет в 2023 году в турецком городе Самсун, и демонстрацией на фестивале продукции в сфере науки и технологий, расширение сотрудничества с научными и образовательными учреждениями Турции, проведение совместных научных исследований, реализация соответствующих мероприятий по взаимообмену кадрами и т.д.