Botanika İnstitutunun baş direktoru KürdəmirTəcrübə Dayaq Məntəqəsində olub
AMEA Botanika Institutunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva Botanika İnstitutunun Kürdəmir rayonunun ərazisində yerləşən Karrar Təcrübə Dayaq Məntəqəsində olub.
Səfər Kürdəmir rayonunda yerləşən Təcrübə Dayaq Məntəqəsində tarla təcrübələrinin vəziyyətinin araşdırılması və istehsalat şəraitində təsərrüfatda becərilən bitkiçilik məhsullarına baxış keçirmək məqsədi daşıyıb. Becərilən bitkilər içərisində dərman və qida boyası kimi tanınan Carthamus tinctorius-yalançı zəfəran və ya boyaq zəfəranı sənaye əhəmiyyətli bitki kimi diqqəti daha çox cəlb etmişdir. Bitkinin toxumlarından əldə edilən yağ marqarin istehsalında istifadə olunur. Tibbdə laksatif, sidikqovucu, xoleretik, kimi istifadə olunur. Çiçəklərdən rəng çıxarıldıqdan sonra karotin istehsalı üçün çox əhəmiyyətlidir. S.C.İbadullayeva bitkinin daha geniş becərilməsini məqsədə uyğun hesab etmişdir.
Səfər zamanı direktor məntəqənin əməkdaşları ilə görüşüb, inzibati binaya və maddi-texniki bazaya baxış keçirib. Həmçinin məhsul yığımı və əkin sahələrinin cari vəziyyəti müşahidə olunub, müvafiq tapşırıqlar verilib. Sahəyə 2 ədəd 30 tonluq su çəni yerləşdirilib.

The general director of the Botany Institute visited the Kurdamir Experimental Base Station
General Director of ANAS Institute of Botany, doctor of biological sciences, professor Sayyara Ibadullayeva visited the Karrar Experimental Base Station of the Institute of Botany located in Kurdamir region.
The purpose of the visit was to investigate the state of field experiments in the Experimental Base Station located in Kurdamir district and to inspect the agricultural products grown on the farm under production conditions. Among the cultivated plants, Carthamus tinctorius-false saffron or dye saffron, known as medicine and food dye, has attracted more attention as an industrially important plant. The oil obtained from the seeds of the plant is used in the production of margarine. In medicine, it is used as a laxative, diuretic, choleretic. After the color is extracted from the flowers, it is very important for the production of carotene. S.J.Ibadullayeva considered the wider cultivation of the plant appropriate for the purpose.
During the visit, the director met with the employees of the station, inspected the administrative building and material and technical base. Also, the current state of harvest and farmland was observed, and relevant tasks were given. Two 30-ton water tanks have been placed on the site.