AMEA prezidentinin 26 may 2022-ci il tarixli 177 nömrəli sərəncamına əsasən AMEA-nın magistraturasında 1 iyun 2022-ci il tarixində başlanan yay imtahan sessiyası 5 iyul tarixində yekunlaşıb.
AMEA-nın 19 elmi müəssisəsində I kursda təhsil alan 108 magistrant ixtisas, ümumi və seçmə fənlərdən imtahan verərək sessiyanı müvəffəqiyyətlə başa vurublar.
AMEA prezidentinin 2 iyun 2022-ci il tarixli 186 nömrəli sərəncamına əsasən 2022-ci ilin iyun ayının 10-dan 30-dək AMEA-nın 14 elmi müəssisəsində II kursda təhsil alan 53 magistrant öz dissertasiya işlərini müdafiə edib. Onlardan 33 nəfəri oxuduqları müddət ərzində təhsillərini yüksək göstəricilərlə başa vuraraq fərqlənmə diplomuna layiq görülüblər.

The summer exam session and the defense of master's dissertations at the master's degree program of ANAS have been successfully completed
06.07.2022
According to the order of the President of ANAS No. 177 dated May 26, 2022, the summer exam session of the master's degree program of ANAS, which started on June 1, 2022, ended on July 5.
108 master’s students in the 1st year in 19 scientific institutions of ANAS successfully completed the session by taking exams in the specialty, general and elective subjects.
According to the order of ANAS President No. 186 dated June 2, 2022, from June 10 to 30, 2022, 53 master’s students studying in the second year at 14 scientific institutions of ANAS defended their dissertations. 33 students completed their studies with high marks and were awarded a diploma of distinction.