İyulun 5-də “Texnologiya və innovasiya” üzrə işçi qrupunun “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin (H indeksi) yaxşılaşdırılması üzrə” altqrupunun TÜBİTAK rəhbərliyi ilə görüşü baş tutub.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, eyni zamanda İqtisadiyyat Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elmin İnkişafı Fondu, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və eyni zamanda ekspertlər iştirak ediblər.
Görüş zamanı “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar 2022-ci il üzrə Yol Xəritəsi” təqdim olunub, Yol Xəritəsinin icrası ilə bağlı görülmüş işlər barədə TÜBİTAK-ın rəhbərliyinə məlumat verilib.
Eyni zamanda TÜBİTAK-ın ekspertləri tərəfindən elmi nəşrlərin yaxşılaşdırılması istiqamətində Türkiyə Respublikası tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərə dair təqdimat nümayiş olunub. Görüş çərçivəsində elmi nəşrlərə dair elektron arxivin və elektron kitabxananın yaradılması, elmi nəşrlərin stimullaşdırılması istiqamətində dövlət dəstək mexanizmləri və s. müzakirə edilib.
Görüşün yekununda, Türkiyə Respublikası ilə gələcək əməkdaşların perspektivləri müzakirə olunub və mütəmadi görüşlərin keçirilməsinə dair qərar qəbul edilib.
Qeyd edək ki, görüşdə AMEA tərəfdən Akademiyanın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, sözügedən altqrupun üzvü, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov və Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva iştirak ediblər.

A meeting with TUBITAK (ULAKBİM) took place in the subgroup “on improvement of international rating indicators (H index) in connection with scientific publications”
06.07.2022
On July 5, a meeting of the Working Group on technology and innovation with TUBITAK (ULAKBIM) of the subgroup “on improvement of international rating indicators (h index) related to scientific publications” took place.
The meeting was attended by the state agency for Public Service and social innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Economy, The Ministry of Education, the Azerbaijan National Academy of Sciences, The Science Development Foundation, Azerbaijan State Economic Eniversity and experts.
During the meeting, “Road map for 2022 in connection with the improvement of international rating indicators related to scientific publications” was presented, representatives of TUBITAK (ULAKBIM) were informed about the work done in connection with the implementation of the Road map.
At the same time, a presentation on the measures taken by the Republic of Turkey to improve scientific publications was demonstrated by experts of TUBITAK. Within the framework of the meeting, the creation of an electronic archive and an electronic library for scientific publications, state support mechanisms for stimulating scientific publications, etc. discussed.
At the end of the meeting, prospects of future employees with the Republic of Turkey were discussed and a decision was made to hold regular meetings.
It should be noted that the meeting was attended by the head of the Scientific- Organizational Department of the Presidium of ANAS, a member of the above-mentioned subgroup, PhD in Physics, associate professor Rustam Rustamov and head of the International Scientific Cooperation Department, PhD in biology, associate professor Esmira Alirzayeva.