Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
29.07.2022
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, elm və təhsilin qarşılıqlı əlaqəsinin möhkəmləndirilməsi və bu sahələrdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi (bundan sonra – Nazirlik) adlandırılsın.
2. Elm sahəsində dövlət siyasətinin və tənzimlənmənin həyata keçirilməsi, elmi müəssisə və təşkilatların elmi fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi və istiqamətləndirilməsi ilə bağlı səlahiyyətlər Nazirliyə həvalə edilsin.
3. Nazirliyin yanında aşağıdakı Agentliklər yaradılsın:
3.1. Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi;
3.2. Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi.
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyinə verilən elmi müəssisə və təşkilatlarının, habelə digər qurumlarının siyahısı təsdiq edilsin (əlavə edilir).
2. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi əmlakları ilə birlikdə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyinə verilsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
6.1. üç ay müddətində:
6.1.1. Nazirliyin yeni əsasnaməsinin və strukturunun, habelə bu Fərmanın 3.1-ci və 3.2-ci bəndləri ilə yaradılan Agentliklərin əsasnamələrinin layihəsini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
6.1.2. bu Fərmanın 1–5-ci hissələri nəzərə alınmaqla, elm və təhsil sahəsində normativ hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
6.1.3. Nazirliyin Aparatının və strukturuna daxil olan qurumların işçilərinin ümumi say həddini, habelə Nazirliyin strukturuna daxil olmayan tabeliyindəki qurumların siyahısını təsdiq etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
6.2. bu Fərmanın 4-cü hissəsinə uyğun olaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nazirliyin tabeliyinə verilən elmi müəssisə və təşkilatlarının, habelə digər qurumlarının balansında olan dövlət əmlakının Nazirliyin balansına verilməsi ilə bağlı tədbirlər görsün;
6.3. bu Fərmanın ­4-cü və 5-ci hissələri nəzərə alınmaqla, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yeni strukturunu və işçilərinin say həddini üç ay müddətində təsdiq etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
6.4. bu Fərmanın 3.1-ci və 3.2-ci bəndləri, ­4-cü və 5-ci hissələri nəzərə alınmaqla zəruri maliyyə və maddi-texniki təminat məsələlərini həll etsin;
6.5. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
1. Nazirlik:
7.1. bu Fərmanın 4-cü hissəsinə uyğun olaraq tabeliyinə verilən qurumların sayının optimallaşdırılması və fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması istiqamətində təkliflərini altı ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin;
7.2. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası:
8.1. bu Fərmanın 2­-ci, ­4-cü və 5-ci hissələri nəzərə alınmaqla, Ümumi Yığıncağında qəbul edilmiş yeni Nizamnaməsini üç ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
8.2. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi bu Fərmandan irəli gələn məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görsün.

Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях укрепления взаимосвязи науки и образования и совершенствования управления в данных сферах постановляю:
1.Переименовать Министерство образования Азербайджанской Республики в Министерство науки и образования Азербайджанской Республики (далее – Министерство).
2.Возложить на Министерство полномочия, связанные с осуществлением государственной политики и регулирования в сфере науки, координацией и направлением научной деятельности научных учреждений и организаций.
3.Создать при Министерстве следующие агентства:
3.1.Государственное агентство по науке и высшему образованию;
3.2.Государственное агентство по дошкольному и общему образованию.
4.Утвердить перечень научных учреждений и организаций, а также других структур Национальной академии наук Азербайджана, передаваемых в подчинение Министерства науки и образования Азербайджанской Республики (прилагается).
5.Национальный музей истории Азербайджана, Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви и Дом-музей Гусейна Джавида Национальной академии наук Азербайджана вместе с имуществом передать в подчинение Министерства культуры Азербайджанской Республики.
6.Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
6.1.в трехмесячный срок:
6.1.1.подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики проект нового положения и структуры Министерства, а также положений агентств, созданных пунктами 3.1 и 3.2 настоящего Указа;
6.1.2.с учетом частей 1-5 настоящего Указа представить Президенту Азербайджанской Республики предложения, связанные с совершенствованием нормативно-правовых актов в области науки и образования;
6.1.3.утвердить предел общей численности работников аппарата Министерства и учреждений, входящих в его структуру, а также перечень находящихся в подчинении Министерства учреждений, не входящих в его структуру, и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
6.2.принять меры, связанные с передачей государственного имущества, находящегося на балансе переданных в соответствии с частью 4 настоящего Указа в подчинение Министерства научных учреждений и организаций, а также других структур Национальной академии наук Азербайджана, на баланс Министерства;
6.3.с учетом частей 4 и 5 настоящего Указа в трехмесячный срок утвердить новую структуру и предел численности работников Национальной академии наук Азербайджана и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
6.4.с учетом пунктов 3.1 и 3.2, частей 4 и 5 настоящего Указа решить вопросы необходимого финансового и материально-технического обеспечения;
6.5.решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Указа.
7.Министерству:
7.1.в шестимесячный срок подготовить и представить Кабинету Министров Азербайджанской Республики предложения, направленные на оптимизацию количества структур, переданных в его подчинение в соответствии с частью 4 настоящего Указа, и повышение эффективности их деятельности;
7.2.решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Указа.
8.Национальной академии наук Азербайджана:
8.1.в трехмесячный срок представить Президенту Азербайджанской Республики новый Устав, принятый на Общем собрании с учетом частей 2, 4 и 5 настоящего Указа;
8.2.решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Указа.
9.Министерству культуры Азербайджанской Республики принять необходимые меры для решения вопросов, вытекающих из настоящего Указа.