AMEA Botanika İnstitutu və Rusiya Federasiyasının Yamalo-Nenets Muxtar Dairəsinin Arktika Elmi-Tədqiqi Mərkəzi arasında elmi əməkdaşlığa dair razılıq memorandumu imzalanıb. Memorandumu Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva və Arktika Elmi-Tədqiqi Mərkəzinin direktoru Yermolin İlya Borisoviç imzalayıb.
Memoranduma əsasən elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq, elmi-tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi, yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanması, yeni texnologiyaların və layihələrin tətbiqi, elmi nəşrlərin hazırlanması həyata keçiriləcək.
Memorandum qarşılıqlı və faydalı əməkdaşlığa əsaslanan elmi-tədqiqat layihələrinin və tədris proqramlarının həyata keçirilməsini, tədqiqat və təhsil proqramları üzrə informasiya mübadiləsini, elmi sahələr üzrə ixtisasartırma proqramlarının təşkilini və s. nəzərdə tutur. İmzalanan sənəd yeni elmi istiqamətlər üzrə gənc kadrların hazırlanması üçün əhəmiyyətli olacaq.

The Institute of Botany is expanding its scientific relations with Russia
The Institute of Botany of ANAS and the Arctic Research Center of the Yamalo-Nenets Autonomous Okrug of the Russian Federation signed an agreement on scientific cooperation. The memorandum was signed by the General Director of the Institute of Botany, Professor Sayyare Ibadullayeva, and the Director of the Center for Arctic Research Yermolin Ilya Borisovich.
According to the memorandum, cooperation in science and education, research work, training of highly qualified specialists, application of new technologies and projects, and preparation of scientific publications will be carried out.
The memorandum provides for the implementation of research projects and educational programs on the basis of mutual and mutually beneficial cooperation, the exchange of information on research and educational programs, and the organization of advanced training programs in scientific fields. The signed document will be of great importance for training young personnel in new scientific areas.