Azərbaycanlı gənc alim və mütəxəssislər Rusiyada beynəlxalq forumda iştirak ediblər
Rusiya Federasiyasının Nijni Novqorod şəhərində “Sərhədsiz elm” mövzusunda beynəlxalq forum keçirilib.
Rusiya Elmlər Akademiyasının 300 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində baş tutan beynəlxalq foruma 400-ə yaxın iştirakçı qatılıb.
Forumda AMEA-nın Gənc Alim və Müxtəxəssislər Şurasının sədri, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayevin rəhbərliyi ilə gənclərdən ibarət Azərbaycan nümayəndə heyəti də iştirak edib.
Beynəlxalq tədbir çərçivəsində “Gənc alimlərin elmi-texniki fəaliyyətinin genişləndirilməsi və möhkəmləndirilməsi” sessiyasında Elmir Babayev çıxış edərək forumun mahiyyətindən danışıb. O, əməkdaşlıq perspektivlərinin və beynəlxalq əlaqələrin formalaşması baxımdan bu cür tədbirlərin vacibliyini vurğulayıb.
Forumda iştirak edən AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun elmi işçisi, institutun Gənc Alim və Müxtəxəssislər Şurasının sədri Aydan Zeynalova Rusiya Elmlər Akademiyasının akademiki A.P.Qluşkinin sədrliyi ilə “Qida təhlükəsizliyi” sessiyasında “Azərbaycanda yayılan Punica granatum L. bitkisinin fitokimyəvi tərkibi və bioloji aktivliyi” mözusunda məruzə ilə çıxış edib. Müsabiqə xarakterli olan sessiyada gənc alim A.Zeynalovanın məruzəsi münsiflər heyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, diplom və mükafata layiq görülüb.
Qeyd edək ki, forumda AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunun baş mütəxəssisi Ceyhun Quliyev və Neft və Qaz İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr üzrə şöbə müdiri Könül Abbasova da iştirak ediblər.

Young Azerbaijani scientists and specialists participated in the international forum in Russia
About 400 participants took part in the international forum held within the framework of events dedicated to the 300th anniversary of the Russian Academy of Sciences.
The Azerbaijani delegation, led by the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, leading researcher of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, doctor of philosophy Elmir Babayev, also participated in the forum.
Elmir Babayev spoke about the essence of the forum in the session "Expanding and strengthening the scientific and technical activity of young scientists" within the framework of the international event. He emphasised the importance of such events in terms of cooperation perspectives and the formation of international relations.
Aydan Zeynalova, the scientific worker of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, chairman of the Young Scientist and Specialist Council of the Institute, who participated in the forum, spoke on the topic of "Phytochemical composition and biological activity of the plant Punica granatum L., which spreads in Azerbaijan" in the "Food safety" session chaired by academician of the Russian Academy of Sciences A.P. Glushkin. delivered a report. In the competitive session, young scientist A. Zeynalova's report was highly appreciated by the jury, she was awarded a diploma and a prize.
It should be noted that Jeyhun Guliyev, the chief specialist of the Institute of Physics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, and Konul Abbasova, the head of the Public Relations Department of the Oil and Gas Institute, also participated in the forum.