Botanika İnstitutunda 20 Yanvar hadisələrinin 33-cü ildönümü anılıb
Tədbiri institutun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva açaraq bildirib ki, Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar faciəsindən artıq 33 il ötür. 20 Yanvar faciəsi xalqımızın yaddaşında hüzn və kədər, eyni zamanda qürur və qəhrəmanlıq səhifəsi kimi qalıb. 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə şəhidlərin qanı ilə Azərbaycanın yeni tarixi yazılıb. Həmin hadisə xalqımızın qəhrəmanlıq dastanına ən parlaq səhifələrdən biri kimi daxil olub. Dövlət müstəqilliyimizin bərpası, azadlığımız üçün ilk növbədə 20 Yanvar şəhidlərinə borcluyuq. Keçmiş sovet ordusunun hərbi hissələri Bakı şəhərində müstəqil dövlət yaratmaq və öz suverenliyini əldə etmək üçün ayağa qalxan dinc əhaliyə qarşı qətliam törədib. Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bu cinayət əslində bəşəriyyətə, humanizmə, insanlığa qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli terror aktıdır. Bu faciədə yüzlərlə Azərbaycan vətəndaşı şəhid olub, yaralanıb və xəsarət alıb, həmçinin qanunsuz həbs edilib. Bununla insan hüquqlarına dair bir çox beynəlxalq sənədlərin, o cümlədən Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin tələbləri kobudcasına pozulub. Ümummilli Lider Heydər Əliyev ölkəmizdə siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Milli Məclisin 1994-cü ilin fevralında keçirilən xüsusi sessiyasında faciəyə dövlət səviyyəsində siyasi-hüquqi qiymət verilib.
İnstitutun icraçı direktoru, b.e.d. Şakir Qasımov, b.ü.f.d. Ələddin Qədimov, b.ü.f.d. Şəkər Muxtarova və b.ü.f.d. Rəşad Səlimov 20 yanvar hadisələrinin səbəblərini, həmin hadisələr ərəfəsində Azərbaycanda yaranmış gərgin ictimai-siyasi vəziyyəti, keçmiş sovet rəhbərlərinin xalqımıza qarşı məkrli siyasətini və digər mühüm məqamları diqqətə çatdırıblar.
Tədbirdən sonra Botanika İnstitutunun kollektivi Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib, şəhidlərimizin məzarları üzərinə gül dəstələri qoyublar.

Today, an event dedicated to the 33rd anniversary of the events of 20th January was held at the Botany Institute of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The participants of the event commemorated the martyrs with a minute of silence.
General director of the Institute, doctor of biological sciences, professor S.Ibadullayeva, opened the event and said that 33 years have passed since the January 20 tragedy, which is a page of heroism of the Azerbaijani people. The tragedy of January 20 remained in the memory of our people as a page of sadness and grief, as well as pride and heroism. On the night of January 19-20, 1990, a new history of Azerbaijan was written with the blood of martyrs. That event entered the heroic story of our nation as one of the brightest pages. We are primarily indebted to the martyrs of January 20 for the restoration of our state independence and freedom. The military units of the former Soviet army committed massacres against the civilians who stood up to create an independent state and gain their sovereignty in the city of Baku. This crime committed against the people of Azerbaijan is actually a terrible terrorist act against humanity, humanism, and humanity. In this tragedy, hundreds of Azerbaijani citizens were martyred, wounded and injured, as well as illegally arrested. With this, the requirements of many international documents on human rights, including the Universal Declaration of Human Rights, have been grossly violated. After national leader Heydar Aliyev returned to political power in our country, in the special session of Milli Majlis held in February 1994, the tragedy was assessed at the state level.
The executive director of the institute, doctor of biological sciences, Shakir Gasimov, PhD in biology, Aladdin Gadimov, PhD in biology, Shakar Mukhtarova, PhD in biology, Rashad Salimov, drew attention to the causes of the events of January 20, the tense socio-political situation in Azerbaijan on the eve of those events, the insidious policy of the former Soviet leaders against our people and other important points.