AR ETN Botanika İnstitutunun gənc əməkdaşları Elm və Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutu (ARTİ), Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) və "BP Azərbaycan" şirkətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Sabahın alimləri” XII respublika müsabiqəsi çərçivəsində təşkil olunan sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə gənclərin müsabiqəyə təqdim etdikləri 163 layihənin nümayişi olub.
Qeyd edək ki, müsabiqədə 3 gün ərzində şagirdlərin 8 istiqamət (riyaziyyat, fizika və astronomiya, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması, mühəndislik, kompüter elmləri) üzrə elmi-tədqiqat layihələri dəyərləndiriləcək, qaliblər sırasından seçilən məktəblilər ABŞ-də keçirilən sərgidə ölkəmizi təmsil edəcəklər.

Young employees of the Botanical Institute of Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan were organized by the Ministry of Science and Education, the Ministry of Youth and Sports, the Educational Institute of the Republic of Azerbaijan (EIRA), the Heydar Aliyev Center, the Confederation of Azerbaijan Trade Unions, the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and the "BP Azerbaijan" company. Tomorrow's scientists" got acquainted with the exhibition organized within the framework of the XII republican competition. 163 projects submitted by young people to the competition were displayed at the exhibition.
It should be noted that the scientific research projects of students in 8 areas (mathematics, physics and astronomy, chemistry, biology, medicine and health, ecology and environmental management, engineering, computer science) will be evaluated in the competition for 3 days, and the schoolchildren selected from among the winners will represent our country at the exhibition held in the United States.