Botanika İnstitutunun alimi “İstinadda rekord” diplomu ilə təltif olunub
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun Mikologiya şöbəsinin müdiri, b.e.d. Dilzarə Ağayeva Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “İstinadda rekord” diplomu ilə təltif olunub.
Diplom “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: yeni mərhələ və müasir vəzifələr” adlı tədbirdə  AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən təqdim olunub.
Qeyd edək ki, D. Ağayeva 2-si kitab olmaqla, 153 elmi əsərin müəllifidir. Alimin 101 məqaləsi “Web of Science” və “Scopus” elmi bazalarına daxil olan yüksək impakt faktorlu xarici jurnallarda çap edilib. Nüfuzlu elmi bazalarda əksini tapan 80 məqaləsinə 836 istinad olunub.

The scientist of the Institute of Botany was awarded the "Record in the reference" diploma
Head of the Department of Mycology of the Botany Institute of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, doctor of biological sciences Dilzara Agayeva was awarded with the "Record in the reference" diploma of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The diploma was presented by the president of ANAS, academician Isa Habibbeyli at the event "Azerbaijan National Academy of Sciences: new stage and modern tasks".
It should be noted that D. Agayeva is the author of 153 scientific works, 2 of which are books. 101 articles of the scientist were published in foreign journals with a high impact factor included in the "Web of Science" and "Scopus" scientific databases. 836 references were made to 80 articles reflected in authoritative scientific bases.