AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə Cəmşid qızı İbadullayeva və Sistematika və biomüxtəliflik şöbəsinin müdiri b.e.d., dosent Aydın Musa oğlu Əsgərov “Ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində fərqlənməyə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı ilə təltif olunublar. Alimlər bu medala Azərbaycan Respublikası “Qırmızı kitab”ının III nəşrinin hazırlanmasında göstərdikləri xidmətlərinə görə layiq görülüb. Medalı Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev təqdim edib.
Qeyd edək ki, “Ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində fərqlənməyə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı Prezident İlham Əliyevin müvafiq Fərmanına əsasən 2022-ci il 27 may tarixli 537-VIQD nömrəli Qanunu ilə təsis edilib.

Генеральный директор Института Ботаники Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики, профессор Сайяра Джамшид кызы Ибадуллаева и заведующий отделом систематики и биоразнообразия, доктор биологических наук, доцент Айдын Муса оглы Аскеров, награждены медалью Азербайджанской Республики «За отличие в области охраны окружающей среды».
Ученые были удостоены этой медали за заслуги в подготовке III издания “Красной книги” Азербайджанской Республики. Медаль вручил министр Экологии и Природных Ресурсов Мухтар Бабаев.
Следует отметить, что медаль Азербайджанской Республики «За отличие в области охраны окружающей среды» учреждена Законом № 537-VIQD от 27 мая 2022 года на основании соответствующего указа Президента Ильхама Алиева.