AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə Cəmşid qızı İbadullayeva və Sistematika və biomüxtəliflik şöbəsinin müdiri b.e.d., dosent Aydın Musa oğlu Əsgərov “Ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində fərqlənməyə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı ilə təltif olunublar. Alimlər bu medala Azərbaycan Respublikası “Qırmızı kitab”ının III nəşrinin hazırlanmasında göstərdikləri xidmətlərinə görə layiq görülüb. Medalı Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev təqdim edib.
Qeyd edək ki, “Ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində fərqlənməyə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı Prezident İlham Əliyevin müvafiq Fərmanına əsasən 2022-ci il 27 may tarixli 537-VIQD nömrəli Qanunu ilə təsis edilib.

Scientists of the Institute of Botany were awarded the medal "For Distinction in sphere of Environmental Protection"
16.06.2023
General director of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education of RA, doctor of biological sciences, professor Sayyara Ibadullayeva and Head of Systematics and Biodiversity Department, doctor of biological sciences, associate professor Aydin Asgarov were awarded with the medal of the Republic of Azerbaijan “For Distinction in sphere of Environmental Protection”.
Scientists were awarded this medal for their services in the development of the third edition of the “Red Book” of the Republic of Azerbaijan. The medal was presented by Mukhtar Babayev, Minister of Ecology and Natural Resources.
It should be noted that the medal of the Republic of Azerbaijan “For Distinction in sphere of Environmental Protection” was established by Law No. 537-VIQD dated May 27, 2022, according to the relevant Decree of President Ilham Aliyev.