AR ETN Botanika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, b.ü.f.d. Aydan Zeynalova Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfiderasiyasında keçirilən gənclərin mükafatlandırılması mərasimində 2022-ci il üçün əməkdə, təhsildə və ictimai fəaliyyətdə xüsusi nailiyyətlər əldə etdiyinə görə “İlin peşəkar gənci” adına layiq görülüb.
Tədbirdə 64 nəfər istedadlı gəncə AHİK-in “İlin peşəkar gənci” fəxri diplomu, döş nişanı və vəsiqəsi təqdim edilib. Həmin gənclərin arasında 44 günlük Vətən müharibəsində böyük qəhrəmanlıqlar göstərərək orden və medallarla təltif edilmiş qazi və veteranlar da var.

A young scientist from the Institute of Botany was awarded the title “Young Specialist of the Year”.
19.09.2023
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, PhD Aydan Zeynalova was awarded the title “Young Specialist of the Year” for special achievements in work, education and social activities for 2022 at the youth award ceremony held in the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan.
At the event, 64 talented young people were awarded honorary diplomas “Young Specialist of the Year”, badges and certificates of the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan. Among these young people there are veterans and front-line soldiers who were awarded orders and medals for their heroism during the 44-day Patriotic War.