Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva və Mikologiya şöbəsinin müdiri, b.e.d., dosent Dilzarə Ağayeva Böyük Britaniyanın London şəhərində ezamiyyətdə olublar.
Səfərin məqsədi Kyu Kral Botanika Bağlarının (KKBB, Böyük Britaniya) təşkilatçılığı ilə keçirilən “Dünya bitki və göbələklərinin vəziyyəti” adlı beynəlxalq simpoziumda iştirak etmək və mövcud əməkdaşlığın, eləcə də digər prioritet istiqamətlər üzrə görülə biləcək işlərin müzakirəsi olub.
Kral Botanika Bağlarının təşkil etdiyi beynəlxalq elm və siyasət simpoziumuna 1500-dən çox iştirakçının hibrid formatda qatıldığı tədbirdə bitki və göbələklərin müxtəlifliyi, yayılması, təhlükələri və qorunması ilə bağlı geniş müzakirələr aparılıb. Afrika başda olmaqla, biomüxtəlifliyin böyük kütləsinin yerləşdiyi cənub yarımkürə üzrə bir çox işlərin öz həllini tapdığı və resursların bəzi ölkələr üzrə sərbəst şəkildə təmin olunmasının mümkünlüyünü nəzərə alaraq növbəti illərdə Asiya qitəsi üzrə tədqiqatlara daha çox diqqət verilməsinin vacibliyi qeyd edilib. Həmçinin qlobal olaraq 3F konsepsiyası, yəni Flora, Fauna terminləri ilə yanaşı, Funga terminin istifadəsi təklif edilib və dəstəklənib.
Tədbirdə Botanika İnstitutu tərəfindən “Azərbaycanda bitki və makrogöbələklərin qorunması və qiymətləndirilmə aparılmış növlər” mövzusunda məruzə, həmçinin poster təqdim edilib. Kyu Kral Botanika Bağlarının elm üzrə direktoru, professor Aleksandr Antonelli ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva arasında Anlaşma memorandumu bağlanıb. Anlaşma memorandumuna əsasən yerinə yetirilən işlər və gələcək fəaliyyətlər, gənc alim və doktorantların Kyu Botanika Bağında təcrübə, təlim keçməsi və tədqiqatlar aparması, o cümlədən yeni qrant hesabına ölkəmizdə nadir və nəsli kəsilmək təhlükəsində olan növlərin itmə səbəblərinin öyrənilməsi əsas prioritetlərdəndir.
Səfər çərçivəsində təşkilatın nəzdində fəaliyyət göstərən Herbarium və Fungariumla tanışlıq və gələcək əməkdaşlıq imkanları barədə ilkin danışıqlar aparılıb. Həmçinin Kral Botanika Bağına səyahət zamanı onların təcrübəsinə aid bəzi detalların gələcəkdə ölkəmizdə həyata keçirilməsi vacib hesab edilib.

Учёные Института Ботаники приглашены на международный симпозиум «Состояние растений и грибов мира»
Генеральный директор Института Ботаники Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики, доктор наук по биологии, профессор Сайяра Ибадуллаева и заведующая отделом Микологии, доктор наук по биологии, доцент Дилзара Агаева находились в командировке в Лондоне, Великобритания.
Целью визита было участие в Международном симпозиуме «Состояние растений и грибов мира», организованном Королевским Ботаническим Садом Кью, Великобритания (Royal Botanic Gardens, Kew,
Great Britain), и обсуждение текущего сотрудничества, а также работы, по другим приоритетным направлениям.
В Международном научно-политическом симпозиуме, организованном Королевским Ботаническим Садом, приняли участие более 1500 участников в гибридном формате, были проведены обширные дискуссии о разнообразии, распространении, угрозах и сохранении растений и грибов. Учитывая, что многие задачи в Южном полушарии, во главе с Африкой,  где сосредоточена подавляющая часть биоразнообразия, нашли свое решение, а также имеется свободный доступ к ресурсам в некоторых странах, была отмечена важность уделения большего внимания исследованиям на азиатском континенте в последующие годы. Также в глобальном масштабе была предложена и поддержана концепция 3F, то есть использование термина «Funga» (Гриб) наряду с терминами «Флора, фауна».
На мероприятии Институтом Ботаники был представлен доклад на тему «Охрана и оценка видов растений и макрогрибов в Азербайджане», а также постер. Между директором по науке Королевских Ботанических Садов Кью, профессором Александром Антонелли и генеральным директором Института Ботаники Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики, профессором Саярой Ибадуллаевой заключен меморандум о взаимопонимании. Работа и будущая деятельность, выполняемая в соответствии с меморандумом о взаимопонимании, а также опыт, обучение и исследования молодых ученых и докторантов в Ботаническом Саду Кью, включая изучение причин исчезновения редких и находящихся под угрозой исчезновения видов в нашей стране благодаря новому гранту, являются одними из основных приоритетов.
В рамках визита состоялись предварительные переговоры по ознакомлению с действующими при организации Гербарием (Herbarium) и Фунгарием (Fungarium) и возможностях дальнейшего сотрудничества.   Также во время поездки в Королевский Ботанический Сад, некоторые детали, связанные с их опытом посчитали важными для реализации в нашей стране в будущем.