Botanika İnstitutunun alimləri yeni yad mənşəli ağac növü aşkar ediblər
AR ETN Botanika İnstitutunun Geobotanika şöbəsinin alimləri biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Rəna Abdıyeva, Nigar Mürsəl qızı və Kəmalə Əsədovanın həmmüəllifi olduqları "Fraxinus Pennsylvanica Marsh. (Oleaceae)”  (Azərbaycan (Cənubi Qafqaz) florasında yeni yad növ) adlı məqaləsi “Rusiya elmlər akademiyası” nəşriyyatının “Russian Science Citation İndex və Scopus” bazasına daxil olan “Ботанический журнал” adlı dərgisində nəşr olunub.
Məqalə Azərbaycanın invaziv florası üçün yeni olan Fraxinus pennsylvanica Marsh., (Pensilvan göyrüşü (Oleaceae fəsiləsi)) Şimali Amerika ağac növünün aşkar edilməsindən bəhs edir. Botanik alimlər 2023-cü ildə Respublikanın cənub  rayonlarına təşkil olunan ekspedisiya zamanı Lənkəran rayonunun dəniz kənarı sahələrində sözügedən növün fərdlərini qeydə alıblar. Məqalədə qeyd olunur ki, Pensilvan göyrüşünün aşkar edilən yabanı 8 fərdi vegetativ və cavan generativ ontogenetik vəziyyətdədir. Növün az sayda olması onun dənizkənarı ərazilərə yenicə daxil olduğunu göstərir və invaziv statusuna görə “introduksiyadan qaçmış” növ kimi qiymətləndirilir. Bu növ taxta-şalban istehsalı üçün iqtisadi əhəmiyyət daşıyır. Növün bioekoloji xüsusiyyətlərinə və yayılmasının dinamikasına gələcək tədqiqatlarda diqqət yetiriləcəkdir.

Статья под названием «Fraxinus pennsylvanica Marsh. (Oleaceae)» (новый чужеродный вид во флоре Азербайджана (Южный Кавказ)), соавторами которой являются ученые отдела Геоботаники Института Ботаники Министерства Науки и Образования Азербайджансой Республики, доктора философии по биологии Рена Абдыева, Нигяр Мюрсал кызы и Кямаля Асадова, опубликована в журнале «Ботанический журнал», входящем в базу «Russian Science Citation Index («Российский индекс научного цитирования») и Scopus» издательства “Российская академия наук”.
В статье описано открытие нового для инвазивной флоры Азербайджана североамериканского вида деревьев Fraxinus pennsylvanica Marsh. (Ясень Пенсильванский (семейство Oleaceae)). В ходе экспедиции, организованной в южные регионы республики в 2023 году, в прибрежной зоне Ленкоранского района ученые-ботаники зафиксировали особей данного вида. В статье отмечается, что 8 обнаруженных диких особей Ясеня Пенсильванского находятся в вегетативном и молодом генеративном онтогенетическом состояниях. Низкая численность этого вида указывает на то, что он появился в прибрежных районах недавно и по своему инвазивному статусу оценивается как вид «избежавший интродукции». Этот вид имеет хозяйственное значение для производства пиломатериалов. В будущих исследованиях будет уделено внимание биоэкологическим характеристикам вида и динамике его распространения.