AMEA Rəyasət Heyətinin “Heydər Əliyev İli”nin yekunlarına həsr olunan “Əbədiyyətin əbədi ünvanı” mövzusunda genişləndirilmiş iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AR Milli Məclisinin deputatları, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, YAP ərazi partiya təşkilatının nümayəndələri və gənc alimləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərindən danışıb.
Tədbir çərçivəsində “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində kitabları nəşr olunmuş müəlliflər AMEA-nın Təşəkkürnaməsi ilə təltif olunublar.
AR ETN Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” 29 sentyabr 2022-ci il tarixli 3494 nömrəli Sərəncamı ilə əlaqədar Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyatı və fəaliyyətinin, zəngin siyasi irsinin, dövlətçilik ideyalarının tədqiqi və təbliği sahəsində xidmətlərinə görə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Təşəkkürnaməsi ilə təltif edilib. Təşəkkürnaməni professora AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli təqdim edib.
Botanika İnstitutunun kollektivi professor Səyyarə İbadullayevanı ürəkdən təbrik edir, uğurlarının davamını arzulayır.

General director of the Institute of Botany was awarded with the Certificate of Acknowledgement of ANAS
22.12.2023
An extended meeting of the Presidium of ANAS was held dedicated to the results of the “Year of Heydar Aliyev” on the topic “Eternal address of eternity”
The event was attended by the President of ANAS, academician Isa Habibbeyli, members of the Milli Majlis of RA, active and corresponding members of ANAS, directors of scientific institutions and organizations, representatives of the regional party organization NAP, and young scientists.
Opening the event with an opening speech, academician Isa Habibbeyli, President of ANAS spoke about the historical services of the Great Leader Heydar Aliyev to the state and people of Azerbaijan.
As part of the event, authors whose books were published within the framework of the “Year of Heydar Aliyev” were awarded a Certificate of Acknowledgement from ANAS.
General Director of the Institute of Botany of MSE RA, Professor Sayyara Ibadullayeva, in connection with the Decree No. 3494 dated September 29, 2022 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev “On the declaration of 2023 as the “Year of Heydar Aliyev” in the Republic of Azerbaijan, was awarded with the Certificate of Acknowledgement of the Azerbaijan National Academy of Sciences for her services in the field of research and promotion of the life and activities, rich political heritage, and ideas of statehood of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev.
Academician Isa Habibbeyli, president of ANAS, presented the Certificate of Acknowledgement to the professor.
The staff of the Institute of Botany congratulates Professor Sayyara Ibadullayeva and wishes her further success.