Fərqli ekoloji şəraitlərdə (Kürdəmir, Bərdə, və Tərtər) yabanı halda bitən amarant (Amaranthus L.) bitkisinin morfometrik göstəriciləri (quru və yaş biokütlə, yarpaqların miqdarı, çəkisi, səthinin sahəsi) ilə yanaşı, kök və yerüstü orqanlarında suyun miqdarının səviyyəsi öyrənilib.
Bu barədə AZƏRTAC-a Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutundan məlumat verilib. Bildirilib ki, Bərdə və Tərtər rayonlarından toplanmış amarant bitkisinin kök və yerüstü orqanlarında quru biokütlənin azalması müşahidə edilib. Belə ki, nəzarətə (Kürdəmir) nisbətən köklərdə uyğun olaraq 97-98 faiz, yerüstü orqanlarda isə 95-89 faiz quru biokütlə qeydə alınıb. Bitkinin kök və yerüstü orqanlarında suyun miqdarında isə nəzarətlə müqayisədə çox cüzi bir azalma müşahidə olunub. Bu, Bərdə rayonunda uyğun olaraq 96-99,6 faiz, Tərtər rayonunda isə 86,8-92,2 faiz təşkil edib.

In addition to the morphometric indicators (dry and wet biomass, amount of leaves, weight, surface area) of amaranth (Amaranthus L.) growing wild in different ecological conditions (Kurdamir, Barda, and Tartar), the level of water quantity in root and above-ground organs was studied.
AZERTAC was informed about this by the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education. It was reported that a decrease in dry biomass was observed in the root and above-ground organs of the amaranth plant collected from Barda and Tartar regions. Thus, compared to the control (Kurdamir), 97-98 percent of dry biomass was recorded in the roots, and 95-89 percent in the above-ground organs. A very slight decrease was observed in the amount of water in the root and above-ground organs of the plant compared to the control. It was 96-99.6 percent in Barda region and 86.8-92.2 percent in Tartar region.