AMEA-da yazıçı, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sadıq Qarayevin 50 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycançılıq məfkurəsinə sədaqət nümunəsi” adlı tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Sadıq Qarayevi 50 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib. Onun yazıçı, alim və ictimai xadim olaraq vətənpərvər fəaliyyəti ilə tanındığını, əsərlərində azərbaycançılıq məfkurəsi və ideyasını əsas tutaraq, azərbaycançı düşüncəni təbliğ etdiyini deyib, bir yazıçı kimi mövqeyinin mahiyyətini milli mənafe, ölkə maraqları və bəşəri dəyərlərin təşkil etdiyini vurğulayıb.
Akademik qeyd edib ki, müxtəlif elm sahələrini təmsil edən insanların həm də bədii sənət və yaradıcılıqla məşğul olması təqdirəlayiq haldır. Bu mənadə, Sadıq Qarayev həm elmi-fəlsəfi, həm də bədii üslubda yazdığı əsərləri ilə Azərbaycan ədəbiyyatında yeni cığır yaradıb, milli və bəşəri dəyərləri özünəməxsus tərzdə əks etdirib, azərbaycançılıq ruhu və şüuruna dair mülahizələrini qələmə aldığı əsərlərində ustalıqla ifadə edib: “Azərbaycançılıq məfkurəsi” onun bir əsərinin adıdır, amma bu ideya onun bütün əsərlərinin mərkəzində durur”.
Akademik İsa Həbibbəyli müstəqillik illərindən ədəbiyyatımızda yaranmağa başlamış akademizm cərayanının ictimai-siyasi ideyasından bəhs edib. Yaradıcılığında elmi idrakla bədii istedadın vəhdət təşkil etdiyi Sadıq Qarayevi bu cərəyanın layiqli nümayəndələrindən olduğunu deyib.
Natiq Sadıq Qarayevin müəllifi olduğu “Sahilsiz təzadlar”, “Sahibsiz kölgələr”, “N” saylı qəhrəmanlıq” adlı irihəcmli elmi-fəlsəfi, tarixi romanların, eləcə də, hekayə, esse və publisistik yazılardan ibarət “Sarvansız zamanlar”, “Azərbaycançılıq məfkurəsi” kitablarının adlarını sadalayıb, onların ümumi xülasəsini xarakterizə edib.
Sonra tədbirdə “Azərbaycançılıq məfkurəsi” adlı videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov yazıçının əsərləri haqqında fikirlərini bölüşüb. Qeyd edib ki, Sadıq Qarayev elmi biliklərini bədii yaradıcılığı vasitəsilə ictimaiyyətə çatdıran alimdir.
AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov “Azərbaycançılıq məfkurəsinə sədaqət nümunəsi” adlı məruzəsində yazıçının yaradıcılığını fəlsəfi aspektlərdən qiymətləndirib: “Azərbaycançılıq məfkurəsinin bütün faktları onun əsərlərində sujet və xırdalığı ilə elmi və bədii sintez təşkil edir”.
Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri millət vəkili Fazil Mustafa çıxışında bildirib ki, Sadıq Qarayevin yaradıcılığında azərbaycançılıq məfkurəsini elmi postulat kimi ədəbiyyata gətirməsi onun ən uğurlu cəhdlərindəndir.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli yazıçının yaradıcılığını təhlil edərək, onun azərbaycançılıq ideyasını yeni fikir müstəvisində məharətlə təqdim etdiyini deyib. Yazıçının əsərlərinin elmi-ədəbi fikrinin müasir səviyyəsini əks etdirən dəyərli nümunə kimi milli-mənəvi dəyərlərin təbliği baxımından əhəmiyyətli olduğunu, bununla, milli ədəbiyyatımızda öz dəsti-xətti ilə seçilərək azərbaycançılıq düşüncəsinin, ideologiyasının carçısı kimi mövqe qazandığını bildirib.
YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev çıxışında Sadıq Qarayevi yubileyi münasibətilə təbrik edib, yazıçıya yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbinin rektoru vəzifəsini icra edən, Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı polkovnik Nizami Mövlanov Sadıq Qarayevin ictimai fəal kimi müsbət keyfiyyətlərindən bəhs edib. Yazıçının Ali Hərbi Məktəbin kursantları ilə tez-tez görüşdüyünü, azərbaycançılıq ideyasını təkcə əsərləri ilə deyil, çıxışları ilə də gənclər arasında təbliğ etdiyini bildirib.
AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov alimin müharibə mövzusunda yazdığı əsərlərdə Qarabağ müharibəsinin başlanması, Qarabağ və ətraf rayonların işğalı və bu işğal zamanı törədilən insanlığa sığmayan cinayətlər, müharibənin özü ilə gətirdiyi çətinliklər, şəhid və qazilərin döyüş yolu, göstərdikləri qəhrəmanlıqları sənədli, real faktlar əsasında təsvir etdiyini deyib.
Çıxışların ardınca “Aləmlərin söhbəti” adlı videoçarx izlənilib.
Daha sonra Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun kollektivi adından təbrik məktubunu institutun əməkdaşı biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xuraman Xəlilova diqqətə çatdırıb.
Sonda alim-yazar Sadıq Qarayev tədbirin təşkilinə görə AMEA rəhbərliyinə və iştirakçılara minnətdarlığını bildirib.

A 50th-anniversary event dedicated to the writer and scientist Sadig Garayev took place at ANAS
A 50th-anniversary event titled “An example of loyalty to the ideology of Azerbaijanism” dedicated to the writer, PhD in biology, docent Sadig Garayev took place at ANAS.
The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli presented the opening speech at the event, congratulating Sadig Garayev on his 50th anniversary. The academician underlined that Sadig Garayev is known for his patriotic activities as a writer, scientist and public figure. He promotes national thinking based on ideology and idea of Azerbaijanism in his works. The writer’s works reflect national and state interests, as well as human values.
The academician noted that the writer articulated national and human values in a distinctive manner within his works and skillfully portrayed his thoughts on the essence of the ideology of Azerbaijanism. “One of his books is titled “The ideology of Azerbaijanism” however, this idea is central to all his works” - he added.
The president of ANAS, Isa Habibbeyli discussed the socio-political idea of academicism, which began to emerge in our literature during the years of independence and stressed that Sadig Garayev who combined scientific understanding and artistic talent is one of the significant representatives of this process.
Academician Isa Habibbeyli mentioned some philosophical and historical works of Sadig Garayev such as “Endless Contrasts”, “The Ideology of Azerbaijanism” etc. and touched upon the common characteristic features of the works.
Then, a video titled “The ideology of Azerbaijanism” was displayed during the event.
Chairman of the Natural Resources, Energy and Ecology Committee of the Milli Majlis Sadig Gurbanov made a speech at the event related to the writer’s works and said Sadig Garayev is a scientist who shares his scientific knowledge with the public through the artistic creation.
Department head of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, PhD Fuzuli Gurbanov explored the writer’s creativity in his report titled “An example of loyalty to the Ideology of Azerbaijanism” from the philosophical aspects. “All aspects of the Azerbaijanism ideology are synthesized in his works through a combination of scientific and artistic elements” - he said.
During his speech, the Chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis, parliamentarian Fazil Mustafa said that the writer Sadig Garayev presents the ideology of Azerbaijanism as a scientific postulate in his literary creation and this is one of his biggest achievements.
Director of the Institute of Manuscripts of ANAS named after Muhammad Fuzuli, academician Teymur Karimli also analyzing the writer’s creativity said that he brilliantly presented the ideology of Azerbaijanism with a new way of thinking in his work.
Chairman of NAP Yasamal district organization Bakhtiyar Nabiyev, acting Rector of the Azerbaijan Higher Military School named after Heydar Aliyev, hero of the Patriotic War, colonel Nizami Movlanov, chairman of the Free Trade Union of ANAS, PhD in political sciences, Sanan Hasanov and others made speeches at the event and expressed their thoughts on the activity of the writer.
A video titled “Worlds in Dialogue” was displayed after the speeches.
Afterward, the employee of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education, PhD in biology Khuraman Khalilova presented a congratulatory letter on behalf of the staff of the Institute.
Scientist and writer Sadig Garayev expressed his gratitude to the leadership of ANAS for the organization of the event and all attendees for the participation.