Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyəti İctimai Birliyinin “Azərbaycan Botanika Jurnalı” (Azerbaijan Journal of Botany) jurnalının növbəti nömrəsi işıq üzü görüb. Jurnalın baş redaktoru Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyətinin sədri, Botanika İnstitutunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayevadır. Jurnalda Azərbaycanın elmi təşkilatlarından göndərilmiş 18 məqalə öz əksini tapıb.
Biologiyanın botanika, geobotanika, floristika, sistematika, taksonomiya, alqologiya, lixenobriologiya, mikologiya, fitosenologiya, etnobotanika, introduksiya, bitki fiziologiyası, bioloji ehtiyatlar, dərman və aromatik bitkilər, fitoterapiya, farmakoqnoziya, bioloji fəal maddələrin alınması və genetika da daxil olmaqla bütün sahələrində aparılan eksperimental tədqiqatları əhatə edən jurnal ildə iki dəfə 3 dildə (Azərbaycan, rus, ingilis) dərc edilir.
Qeyd edək ki, ABCİB tərəfindən nəşr olunan “Azərbaycan Botanika Jurnalı” (Azerbaijan Journal of Botany) jurnalı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası (AAK) tərəfindən tövsiyə edilən dövri elmi nəşrlərin siyahısına salınıb. Məqalə qəbulu il boyu Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyətinin internet səhifəsinə (www.botany.az) yerləşdirilmiş təlimat üzrə həyata keçirilir.

Вышел в свет очередной номер журнала «Azerbaijan Journal of Botany»
Вышел в свет очередной номер журнала «Azerbaijan Journal of Botany» Общественного Объединения Общества Ботаников Азербайджана. Главным редактором журнала является председатель Общества ботаников Азербайджана, генеральный директор Института ботаники, д.б.н., профессор Сайяра Ибадуллаева. В журнале опубликовано 18 статей, присланных из научных организаций Азербайджана.
Журнал, освещающий экспериментальные исследования во всех областях биологии, в том числе ботаника, геоботаника, флористика, систематика, таксономия, альгология, лихенобриология, микология, фитоценология, этноботаника, интродукция, физиология растений, биологические ресурсы, лекарственные и ароматические растения, фитотерапия, фармакогнозия, получение биологически активных веществ и включая генетику, издается два раза в год на 3-х языках (азербайджанском, русском, английском).
Отметим, что «Azerbaijan Journal of Botany», издаваемый ABCİB, включен в список периодических научных изданий, рекомендованных Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики.  Прием статей осуществляется в течение года согласно правилам, размещенным на сайте (www.botany.az) Азербайджанского общества ботаников.