Botanika İnstitutunun alimləri Biləsuvar rayonunda Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Mübariz İbrahimovun adını daşıyan Bağça-Məktəb-Lisey Kompleksində olublar. Səfərin məqsədi Botanika İnstitutu ilə Mübariz İbrahimov adına Bağça-Məktəb-Lisey Kompleksi arasında əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanması olub. Memorandumu Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva və Mübariz İbrahimov adına Bağça-Məktəb-Lisey Kompleksinin icraçı direktoru Aqşin Bağırov imzalayıb.
Əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində botanika sahəsində seminarlar və təlimlər, təbiət və bitki müşahidələri, herbari inkişafı və bitki kolleksiyaları, endemik və nadir bitkilərin mühafizəsi, yaşıllaşdırma və ekoloji maarifləndirmə, botanika elmində olan yeniliklər və innovasiyaların tədris prosesinə tətbiqi, müvafiq ixtisas sahələri üzrə aparıcı mütəxəssislərin bu prosesə cəlb edilməsi və birgə elmi tədqiqat işlərinin aparılması, elmin təbliği və populyarlaşdırılması istiqamətində birgə fəaliyyətin göstərilməsi nəzərdə tutulub.
Məktəbin direktoru və müəllim-şagird heyətinin iştirakı ilə keçən görüşdə Botanika İnstitutunun alimləri tərəfindən yaşıllaşdırma, qida təhlükəsizliyi və ekoloji maarifləndirməyə dair ustad dərsləri keçirilib, botanik alimlərin müəllifliyi ilə nəşr edilən bir sıra kitab, buklet və broşürlər məktəbin kitabxanasına təqdim olunub. “Sabahın alimləri” müsabiqəsində iştirak edəcək şagirdlər üçün layihələr təqdim edilib və onlar tədqiqatlara cəlb olunublar.

Ученые Института ботаники посетили Комплекс детский сад-школа-лицей имени Национального Героя Азербайджана Мубариза Ибрагимова в Билясуварском районе. Целью визита было подписание меморандума о сотрудничестве между Институтом ботаники и Комплексом детский сад-школа- лицей имени Мубариза Ибрагимова. Меморандум подписали генеральный директор Института ботаники, профессор Сайяра Ибадуллаева и исполнительный директор Комплекса Агшин Багиров.
В рамках меморандума о сотрудничестве запланированы семинары и тренинги в области ботаники, наблюдения за природой и растениями, гербарное развитие и коллекции растений, охрана эндемичных и редких растений, озеленения и экологическое просвещения, применение инноваций ботанической науки в учебный процесс, привлечение в этот процесс ведущих специалистов соответствующих специальностей и проведение совместных научно-исследовательских работ, а также совместную деятельность в направлении продвижения и популяризации науки.
На встрече, прошедшей с участием директора и преподавателей-учащихся школы, учеными Института ботаники были проведены мастер-классы по озеленению, продовольственной безопасности и экологическому просвещению. В библиотеку комплекса были представлены ряд книг, буклетов и брошюр изданных ботаниками. Школьникам, были представлены проекты для участия в конкурсе «Ученые завтрашнего дня», и они были привлечены к исследованиям.