AZƏRABAYCAN ELMİNİN YENİ İNKİŞAF MƏRHƏLƏSİ
Azərbaycan zəfərlərdən sonra öz  tarixinin çiçəklənmə dövrünü yaşayır. Yeni dövrümüzdə ölkəmizin bütün sahələrdə inkişafını davamlı etməyin əsas şərtlərindən biri də elmin müasir çağrışlar əsasında təşkilini zəruri edir. Ölkədə, regionda və dünyada baş verən bugünkü hadisələri, sürətlə dəyişən şərtləri aydın görə bilən və gələcəyi təsəvvür edib düzgün və vaxtında çıxardığı qərarlarla tarixə düşən Möhtərəm Prezident İlham Əliyev Azərbaycan elminin inkişafını təmin edəcək mühüm sərancam imzalamışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 4 aprel 2025-ci il tarixində imzaladığı Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki elmi müəssisələrin fəaliyyətinin optimallaşdırılması və səmərəliliyinin artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında Sərəncamı vaxtında və elmi əsaslara söykənmiş addım, Azərbaycan  elminin yeni inkişaf mərhələsinin başlanğıcıdır.
Son dövrlər Azərbaycan elmi mühitində müəyyən durğunluqlar yaranmışdır. Bunun bir sıra müxtəlif spektrli səbəbləri var idi. Əsas səbəblərdən biri də elmi tədqiqat institutlarının ənənəvi sistemdən qalmış qanunlar əsasında fəaliyyət göstərməsi olmuşdur. Bütün bunlar haqlı olaraq elmi ictimaiyyətdə çaşqınlıq və ruh düşkünlüyü yaradırdı. Təbiət, dəqiq elm sahələrinə aid institutların Elm və Təhsil Nazirliyinə birləşdirilməsi elmimizi yeni mərhələyə aparan ilk addım oldu. Prezidentin son sərəncamı isə elmimizin inkişafının yeni üfüqlərini aydın göstərir. Həqiqi, zəhmətkeş alimləri ruhlandırır. Düşünürəm ki, məlum sərəncamda bir sıra institutların birləşdirilməsinin məntiqi əsasları vardır:
• birləşən institutların elmi tədqiqat obyektləri və metodları təxminən eynidir;
• bu institutlarda fəaliyyət göstərən şöbələrin ya eyni adla, ya da çox yaxın istiqamətlərdə fəaliyyət göstərməsi yüksək nəticə vermir;
• eyni sahə və ya çox oxşar sahədə çalışan alimlərin bir mərkəzdən, eyni istiqamətə fokuslanan tədqiqatlar və əməkdaşlıqlar daha çox fayda verə bilər.
Yaradılacaq yeni, böyük institutlar içərisində Botanika İnstitutunun da olması Prezident İlham Əliyevin təbiətə, floraya və biomüxtəlifliyə qayğısının, sevgisinin və verdiyi böyük qiymətin göstəricisidir. Eyni zamanda Azərbaycan dövlətinin biomüxtəlifliyi, bitki aləmini qorumağın, ekoloji tarazlığı sabit saxlamağın diqqət mərkəzində olmasının bariz nümunəsi, beynəlxalq aləmdə bu istiqamətdə götürdüyü öhdəliklərə sadiqliyinin nümunəsidir.
Botanika və Dendrologiya institututlarının əsasında Botanika İnstitutu Publik Hüquqi Şəxsin yaradılması botanik alimləri bir araya gətirəcəkdir. Botanika elminin mühüm sahəsi olan dendrologiya elminin inkişafı institutda  yaradılması nəzərdə tutulan “Meşəçilik” şöbəsində birgə fəaliyyətin  daha səmərəli olacağından əminlik duyuruq. Qeyd etmək yerinə düşərdi ki, Botanika İnstitutunda “Meşəçilik” şöbəsinin yaradılması üçün 6 ay öncə Elm və Təhsil Nazirliyi qarşısında Elmi Şura adından vəsatət qaldırılmışdır. Bu həm də Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi nəzdində vaxtılə fəaliyyət göstərən  “Meşəçilik İnstitutunun” ləğvi ilə əlaqədar idi. Çünki, Azərbaycan meşə sahələrinin bioloji müxtəlifliyinin öyrənilməsi və mühafizəsi ayrıca tədqiqat tələb edir. Nəzərə alsaq ki, hələ 1949-1950-ci illərdə Azərbaycan SSR-in Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə Mil-Muğan, Mil-Şirvan düzlərində quraqlığın və küləyin qarşısının alınması üçün Azərbaycan tipli quru subtropik iqlimi ilə xarakterizə olunan Mərkəzi Çöl iqlim regionu  ətrafında meşə zolaqları yaradılırdı. Bitki örtüyünün üstünlük təşkil edən növləri yarımsəhra tipli olan bu ərazilərdə yaradılan meşə zolağı süni suvarma olması şərtilə mümkündür. Lakin müasir dövrdə bu tip tədqiqatlar nəinki aparılmır, əkilən meşə zolaqlarında bitkilik nəzərə alınmadan ağaclar əkilir, bu da onların tez quruyub məhv olmasına gətirib çıxarır. Diqqət etsək görərik ki, dünyada, o cümlədən də Qafqazda meşələr qeyri proporsional yayılmışdır. Dünyada  meşələrin ümumi  sahəsi 4 milyard hektardır. Bunun təxminən yarısı 4 ölkənin payına düşür: Rusiya Federasiyasında 809 milyon ha., Braziliyada 478 milyon ha., Kanadada 310 milyon ha.,  ABŞ-də 303 milyon hektarı meşə ərazisi vardır. Son 200 ildə dünya üzrə meşə ərazilərinin sahəsi 2 dəfədən çox azalmışdır. Azərbaycanda meşələrin ümumi sahəsi 1021 min hektardır. Bu da Azərbaycan ərazisinin 11,8%-ni təşkil edir. Bu rəqəm Rusiya Federasiyasında 44%, Latviyada 41%, Gürcüstanda 39% təşkil edir. XVIII-XIX əsrlərdə indiki Azərbaycan ərazisinin 35%-i meşə ilə örtülü olmuşdur. Azərbaycanda adambaşına hazırda 0,12 ha meşə sahəsi düşür. Azərbaycan Respublikası “ən az meşə örtüyü olan ölkələr” qurupunda yer alır.
Azərbaycanda meşələrin ümumi sahəsi 1021 min hektardır. Bu da Azərbaycan ərazisinin 11,8%-ni təşkil edir. Bu rəqəm Rusiya Federasiyasında 44%, Latviyada 41%, Gürcüstanda 39% təşkil edir. XVIII-XIX əsrlərdə indiki Azərbaycan ərazisinin 35%-i meşə ilə örtülü olmuşdur. Azərbaycanda adambaşına hazırda 0,12 ha meşə sahəsi düşür. Azərbaycan Respublikası “ən az meşə örtüyü olan ölkələr” qurupunda yer alır.
Buna baxmayraq Azərbaycanın dendroflorası növ tərkibi etibarilə zəngindir. Respublikamızın yabanı florasında 4750 növ ali bitki yayılmışdır. Bunların da  435 növü ağac və kol bitkiləridir. Dendrofloranın 328 növü kol (75 %), 107 növü (25%) ağacdır. Ağac və kollar 48 fəsilədə və 135 cinsdə birləşir.  Azərbaycanda olan 144 adda endemik növün, 50-dən çoxu ağac və kollardır (ümumi ağac və kolların 16 %-i).
Hazırda qlobal iqlim dəyişiklikləri və antropogen təsirlər nəticəsində Azərbaycanda meşələrin ümumi vəziyyəti “ekoloji gərgin” hesab edilir.  Son 200 ildə dünya üzrə meşə ərazilərinin sahəsi 2 dəfədən çox azalmışdır. YUNESKO-nun qiymətləndirməsinə görə son dövrlər yararlı əkin sahələrinin hər il 6 mln. hektarı səhralaşma nəticəsində yararsız hala düşür. 10-12 milyon hektar meşə sahəsi məhv olur.
Respublikamızda ekoloji gərgin  rayonlardan hesab edilən Böyük Qafqazın cənub yamaclarında meşələrin yuxarı sərhəddi 200-500 m aşağı enmiş, antropogen amillərin təsirindən torpaq eroziyası sürətlənmişdir. Aparılan təhlillərə görə  1975-ci ildə Azərbaycanda 24, 1984-cü ildə 28, 1989-cu ildə isə 45 növ nadir və nəslikəsilməkdə olan ağac və kol bitkiləri müəyyən edilmişdir.
261 min hektar meşə fondu 30 ilə yaxın müddətdə Ermənistan tərəfindən işğal altında qalmışdır. Şərqi Zəngəzur və Qarabağ zonaları Azərbaycanın, həmçinin Qafqaz florasının növ müxtəlifliyi ilə zəngin bölgələrindəndir. Ümumi sahəsi 8 min hektardan çox olan palıd, ardıc, fıstıq, vələs, şam, göyrüş və qozdan ibarət qiymətli və çoxillik sıx meşələrdən ibarət bənzərsiz bir ekosistemin məhv edilməsi endemik biomüxtəlifliyə ən ağır zərbə olub. Bununla da Ermənistan qoşulduğu ekologiya və ətraf mühitlə bağlı beynəlxalq konvensiyaları, o cümlədən, “Ətraf mühitin dəyişdirilməsi üsullarının hərbi və ya hər hansı başqa düşmənsayağı istifadəsinin qadağan edilməsi” haqqında BMT konvensiyasını pozub. Belə ki, floranın ən qiymətli ağacları ilə zəngin olan Qarabağ meşələri qırılıb və xaricə daşınıb. Təbiətin müvazinəti, balansı pozulub, torpağın eroziyası başlanıb. 30 il erməni işğalında qalmış 43 min hektar sahəsi olan xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində - Bəsitçay və Qaragöl dövlət təbiət qoruqlarında, Arazboyu, Laçın, Qubadlı və Daşaltı dövlət təbiət yasaqlıqlarında “Azərbaycan Respublikasının Qırmızı Kitabı”na daxil edilmiş 24 fauna və 69 flora növü qorunurdu ki, bunların da əksəriyyəti artıq məhv edilib.
Qarabağın dağlıq əraziləri 6 silsilədən ibarətdir, lakin 3 silsiləsi - Qarabağ, Zəngəzur və Dərələyəz silsilələri florası uzun illərdən bəri işğal altında olmuşdur. Qarabağın meşə fondu 247352 ha, o cümlədən 13197,5 ha qiymətli meşə sahələri, 152 ədəd təbiət abidəsi, 5 ədəd geoloji obyekt öncədən var idi. Qiymətli ağac növlərindən ibarət 986 ha dövlət meşə fondu, 560 ha Tuqay meşələri (çaykənarı meşələr) və 710 ha kolxoz meşələri işğal zamanı törədilən yanğınlar nəticəsində məhv edilmiş və bu günə yerində heç nə qalmamışdır. Ağdam şəhərində yaşı 150-250 il arasında 6 ədəd, Şelli, Seyidli, Sarıhacılı, Əliağalı kəndlərində yaşı 200-250 il olan 8 ədəd, Boyəhmədli kənd ətrafında yaşı 400 ilə çatan 71 ədəd təbiət abidəsi kimi qorunan, pasportlaşmış çinar (Platanus orientalis) növü məhv edilmişdir. Laçın, Kəlbəcər, Ağdərə rayonlarında 26000 ha meşə ərazisində qiymətli fıstıq, cökə, vələs, palıd ağacları qırılaraq yandırılmış, meşələrimiz məhv edillmişdir. Avropada yeganə təbii çinar (Platanus orientalis ) meşəsi Kiçik Qafqazın qərbində Zəngilan rayonundadır, lakin 27 il durmadan 117 hektar ərazidə yayılan çinarlar məhv edilmiş, ətrafında ağac emalı zavodu tikilmişdir. Elə bitkilər var ki, onların areal diapazonu yalnız Qarabağla məhdudlaşır.
Meşələrin əhəmiyyətini və müasir “ekoloji gərgin” vəziyyətini, ölkəmizdə meşə sahələrinin elmi əsaslarla fundamental tədqiq edən institut və ya şöbənin olmaması təəccüb doğurar. Bundan başqa Azərbaycanın meşələrinin keçən əsrin 80-ci illərinin sonlarından etibarən müasir elmi üsullarla, botaniki, taksonomik, dendroloji, meşəçilik və s. yanaşmalarla fundamental, sistemli tədqiq olunmaması, “Meşəçilik” sahəsində uzun illərlə formalaşmış elmi məktəblərin, elmi irsin sıradan çıxmaq təhlükəsi qarşısında qalması, Botanika İnstitutunda “Meşəçilik” şöbəsinin fəaliyyətə başlamasını zəruri edir. Nəzərə alsaq ki, İnstututda əvvələr belə şöbə olub və akademik İbrahim Səfərov kimi görkəmli alimlərimiz Azərbaycan meşələrinin müxtəlif aspektlərdən öyrənilməsində müstəsna rol oynayıblar.Yaradılması nəzərdə tutulan “Meşəçilik” şöbəsinin  fəaliyyətinin əsas məqsədi aşağıdakılardan ibarətdir:
• qlobal iqlim dəyişmələrinin və antropogen amillərin meşə ekosistemlərinə təsirini öyrənmək;
• texnogen çirklənmə şəraitində davamlı növlərin adaptasiya qanunauyğunluqlarını təhlil etmək;
• işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki meşələrin müasir vəziyyətini tədqiq edərək bərpa fəaliyyətinə başlamaq;
• Azərbaycanın meşə örtüyündə yayılan yabanı meyvələrin məhsuldarlığının tədqiqi və istifadəsini öyrənmək;
• Azərbaycan dendroflorasının endemik, relikt və nadir fərdlərinin sayı azalmaqda olan növlərin müasir vəziyyətini analiz etmək, statusunu müəyyənləşdirmək, mühafizə tədbirlərini hazırlamaq;
• son zamanlar müşahidə edilən dağətəyi meşə qurşaqlarında aridləşmə, orta qurşaqlarda qiymətli cinslərin seyrəkləşməsi, az qiymətli cinslərlə əvəz edilməsi, yuxarı qurşaqlarda sərhəddin aşağı enməsi, bu səbəbdən digər bitki formasiyalarında, biogenosenozlarda baş verən suksessiya dəyişmələrinin səbəblərini, biotik və abiotik antropogen amillərin rolunu təhlil etmək, çıxış yollarını araşdırmaq günün ən aktual məsələlərindən biridir.
Botanika institutunda yaradılması nəzərədə tutulan “Meşəçilik” şöbəsində fəaliyyət göstərəcək təcrübəli alimlərimiz vardır. Şöbə və laboratoriyaların fəaliyyət istiqamətləri yenidən dəyərləndiriləcək, qarşıya qoyulan əsas məqsədə çatmaq üçün təkliflər hazırlanaraq Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinə təqdim ediləcəkdir.
Biz ümidvarıq ki, cənab Prezidentin vaxtında imzaladığı sərəncamla Azərbaycan elmi, o cümlədən də Botanika elmi yeni inkişaf mərəhələsinə qədəm qoyacaqdır.

NEW DEVELOPMENT STAGE OF AZERBAIJAN SCIENCE
After the victories, Azerbaijan experiences a period of prosperity in its history. One of the conditions for ensuring sustainable development of our country in all fields in the new period is the organization of science based on modern challenges. Honorable President Ilham Aliyev, who can clearly see today's events and rapidly changing conditions in the country, region and world, and who has gone down in history with his vision of the future and correct and timely decisions, has signed an important decree that will ensure the development of Azerbaijani science.
The Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on additional measures to optimize the activities and increase the efficiency of scientific institutions subordinate to the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, signed on April 4, 2025, is a timely and scientifically based step, the beginning of a new stage of development of Azerbaijani science.
Recently, there has been a certain stagnation in the scientific environment of Azerbaijan. There were a number of different spectrum reasons for this. One of the main reasons for that was the operation of the scientific institutes based on the laws left over from the traditional systems. All of this rightly caused confusion and discouragement in the scientific community. The unification of the institutes of natural and exact sciences into the Ministry of Science and Education was the first step that brought our science to a new level. The President's latest decree clearly shows new horizons for the development of our science. It inspires real, hardworking scientists. I think that the known decree has logical grounds for merging a number of institutions:
• the scientific research objects and methods of the merged institutes are approximately the same;
• the operation of the departments of these institutes under the same name or in very similar directions does not yield high result;
• Research and collaboration between scientists working in the same or very similar fields from the same center, focused on the same direction,
The inclusion of the Institute of Botany among the new major institutes to be established is evidence of President Ilham Aliyev’s care, love and great respect for nature, flora and biodiversity. At the same time, a striking example of the attention of the Azerbaijani state to the protection of biodiversity, flora and maintaining a stable ecological balance is its commitment to the obligations assumed in this direction before the international community.
The establishment of the Institute of Botany Public Legal Entity based on the Botany and Dendrology Institutes will bring together botanits. We are confident that joint activities in the "Forestry" department, which is planned to be established at the institute, will be more effective in developing dendrology, an important field of botany. It is worth noting that a petition was filed with the Ministry of Science and Education on behalf of the Scientific Council 6 months ago to establish a "Forestry" department at the Institute of Botany. This was also due to the liquidation of the "Forestry" Department operated under the Ministry of Ecology and Natural Resources at the time. Because the study and conservation of biodiversity of forest areas require a separate research. Considering that back in 1949-1950, by decision of the Cabinet of Ministers of the Azerbaijan SSR, forest belts were created around the Central Steppe climatic region, characterized by the dry subtropical climate of the Azerbaijani type, in order to prevent drought and wind in Mil-Mugan and Mil-Shirvan plains.  However, not only are such studies currently being conducted, but trees are also planted in these forest belts without taking into account the vegetation, which leads to their drying out and destroying. If we pay attention, we will see that forests are disproportionately distributed around the world, including in the Caucasus. The total area of forests in the world is 4 billion hectares. Almost half of this accounted for by 4 countries: the Russian Federation - 809 million hectares, Brazil - 478 million hectares, Canada - 310 million hectares,  the USA - 303 million hectares. The area of forests in the world has decreased by half over the past 200 years. The total area of forests in Azerbaijan is 1021 thousand hectares. This constitutes 11.8% of the territory of Azerbaijan. This figure is 44% in the Russian Federation, 41% in Latvia, and 39% in Georgia. In the 18th-19th centuries, 35% of the territory of present-day Azerbaijan was covered with forest. Currently, the forest area per capita in Azerbaijan is 0.12ha. The Republic of Azerbaijan is ranked in the group "countries with the least forested cover".
The total area of forests in Azerbaijan is 1021 thousand hectares. This constitutes 11.8% of the territory of Azerbaijan. This figure is 44% in the Russian Federation, 41% in Latvia, and 39% in Georgia. In the 18th-19th centuries, 35% of the territory of present-day Azerbaijan was covered with forest. Currently, the forest area per capita in Azerbaijan is 0.12ha. The Republic of Azerbaijan is ranked in the group "countries with the least forested cover".
Despite of this, dendroflora of Azerbaijan is rich in terms of species composition. 4750 species of higher plants are distributed in the wild flora of the Republic. Of these, 435 species are trees and shrubs. 328 species of dendroflora are shrubs (75%), and 107 species (25%) are trees. Trees and shrubs are grouped into 48 families and 135 genera. Of the 144 endemic species in Azerbaijan, more than 50 are trees and shrubs (16% of the total number of trees and shrubs).
According to UNESCO estimates, 6 million hectares of recently fertile agricultural land are becoming unusable every year due to desertification. 10-12 million hectares of forest land are being destroyed.
The upper boundary of forests on the southern slopes of the Greater Caucasus which is considered one of the most ecologically stressful regions in our republic, soil erosion accelerated due to the influence of anthropogenic factors. According to the analyses conducted, 24 species of rare and endangered trees and shrubs were identified in Azerbaijan in 1975, 28 in 1984, and 45 in 1989.
261 thousand hectares of forest fund have been occupied by Armenia for nearly 30 years. The Eastern Zangazur and Karabakh zones are among the richest regions of Azerbaijan, as well as the Caucasus, in terms of flora diversity.  Thus, Armenia has violated the international conventions on ecology and the environment to which it has joined, including the UN Convention on the Prohibition of Military or Any Other Hostile Use of Environmental Modification Techniques. Thus, the forests of Karabakh, rich in the most valuable trees of the flora, were cut down and transported abroad. The balance of nature has been disrupted, and soil erosion has begun. In specially protected natural areas with an area of 43 thousand hectares (in the Basitchay and Garagol State Nature Reserves, Arazboyu, Lachin, Gubadli and Dashalti State Nature Sanctuaries), which remained under Armenian occupation for 30 years, 24 fauna and 69 flora species included in the "Red Book of the Republic of Azerbaijan" were protected, most of which have already been destroyed.
The mountainous areas of Karabakh consist of 6 ranges, but the flora of 3 ranges - the Karabakh, Zangazur and Daralayaz ranges - has been under occupation for many years.  The state forest fund of 986 ha consisting of valuable tree species, 560 ha of Tugai forests (riverside forests) and 710 ha collective farm forests were destroyed as a result of fires caused during the occupation and nothing remained in place to this day.  The only natural plane tree (Platanus orientalis) forest in Europe is in Zangilan district in the west of the Lesser Caucasus, but for 27 years, the plane trees, which had been spreading over an area of 117 hectares, have been destroyed and a wood processing plant has been built around them. There are plants, areal ranges of which are limited only to Karabakh.
The Institute of Botany previously had such a department, and prominent scientists such as Academician Ibrahim Safarov played an exceptional role in studying our forests from various perspectives. The main goal of the planned "Forestry" department is as follows:
• to study the impact of global climate change and anthropogenic factors on forest ecosystems;
• to analyze the adaptation patterns of resistant species under conditions of man-made pollution;
• To begin restoration activities by studying the current condition of forests in the areas liberated from occupation;
• to study the productivity and use of wild fruits distributed in the forest cover of Azerbaijan;
• To analyse the current state of endemic, relict and rare individuals in the dendroflora of Azerbaijan, number of which are declining, determine their status, and develop conservation measures;
We have experienced scientists who will be able to work in the “Forestry” Department planned to be established at the Institute. The activity directions of the department and laboratories will be re-evaluated, the proposals aimed at achieving main goals set ahead will be developed and submitted to the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
We are hopeful that, with the timely decree signed by the President, Azerbaijani science — including botanical science — will enter a new stage of development.