"Azərbaycana məxsus bu bitkilər azalır" mövzusu ilə bağlı dosent Nigar Mürsəl qızının müsahibəsi
Azərbaycan ərazisi zəngin bitki örtüyünə malikdir. Ölkəmizdə 4500-dən ali bitki növü yayılıb. Növlərin ümumi sayına görə Azərbaycanın florası Cənubi Qafqazın başqa respublikalarına nisbətən xeyli zəngindir. Torpaqlarımızda rast gəlinən bitki növləri Qafqazda bitən bitki növlərinin ümumi miqdarının 66 faizini təşkil edir.
Eyni zamanda, ölkədə 240 endemik bitki növü mövcuddur. Məlumdur ki, son zamanlar qlobal istiləşmə, eləcə də ölkələr arasında gediş-gəlişin, əlaqələrin artması biomüxtəlifliyin pozulmasına da təsir edir. Hazırda ölkəmizdə nə qədər endemik bitkilər var? Son dövrlərdə müəyyən təsirlərdən bu xüsusiyyətini itirən bitki növləri varmı?
O bildirib ki, Azərbaycanın ərazisi Qafqazın təxminən 16 faizini təşkil etsə də, ölkəmizdə Qafqaz florasının ali bitki növlərinin 70 faizinə rast gəlinir: “Azərbaycanın müxtəlif iqlim, torpaq və bitki örtüyünə malik olması, cənub-şərqi Asiya, Ön Asiya, İran-Turan və Qafqaz kimi fitoxorionların əhatəsində yerləşməsi ölkəmizdə zəngin biomüxtəlifliyin yaranmasına səbəb olub. Yalnız onu qeyd etmək kifayətdir ki, Azərbaycan Respublikası ərazi baxımından Qafqazın təxminən 16 faizini təşkil etsə də, burada Qafqaz florasının ali bitki növlərinin 70 faizinə rast gəlinir.
Floranın formalaşmasında, bitki örtüyünün təkamül proseslərinin problemləri həllində endemik bitkilərin öyrənilməsinin böyük elmi əhəmiyyəti var. Azərbaycan florasının endemik növlərinin öyrənilməsinə bir çox görkəmli botanik alimlər öz töhfəsini verib. Aparılan çoxillik tədqiqatlar nəticəsində Azərbaycan ərazisində 700-ə qədər bitki növləri aşkar edilib. Bir çox müəlliflərə əsasən, Azərbaycanın endemik bitkilərinin sayı 240-260 arasındadır”.
Müsahibimiz qeyd edib ki, son dövrlər qonşu ölkələrlə turizm baxımından əlaqələrin artması, quru sərhədləri vasitəsilə artan gediş-gəliş Azərbaycan endemiklərinin digər ölkələrdə də rast gəlinməsinə səbəb olub. Bu hal həmin bitkilərin öz endemiklik statusunu itirməsinə, subendemikə çevrilməsinə səbəb olub: “Son məlumatlara əsasən, yalnız ölkəmizdə bitən bitkilərin sayı 143-ə qədər azalıb.
Azərbaycan endemiklərinin ən çox rast gəlindiyi ərazi Talış zonası ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasıdır. Qarabağ ərazisindən 37 növ Azərbaycan endemiki aşkar edilib ki, onlardan 20-sinin arealı ancaq Qarabağ ərazisi ilə məhdudlaşır. Azərbaycan endemiklərindən 24-ü nadir və itmə təhlükəsində olduğundan onlar Azərbaycan Respublikasının Qırmızı Kitabının 3-cü nəşrinə (2023) daxil edilib. Endemik növlər arasında dərman əhəmiyyətli növlər də var. Azərbaycan endemiklərindən 6-sı, Qafqaz endemiklərindən isə 77-si dərman bitkisi kimi bilinir”.

Interview with PhD Nigar Mursal gizi on the topic "These plants native to Azerbaijan are declining"
The territory of Azerbaijan has rich vegetation. More than 4,500 plant species are widespread in our country. In terms of the total number of species, the flora of Azerbaijan is much richer than that of other republics of the South Caucasus. The plant species found in our lands account for 66 percent of the total number of plant species growing in the Caucasus.
At the same time, there are 240 endemic plant species in the country. It is known that recent global warming, as well as increased travel and communication between countries, are also affecting biodiversity loss. How many endemic plants are there in our country at present? Are there any plant species that have lost this characteristic due to certain influences in recent times?
She said that although the territory of Azerbaijan accounts for approximately 16 percent of the Caucasus, 70 percent of the higher plant species of the Caucasus flora are found in our country: "Azerbaijan's diverse climate, soil and vegetation cover, and its location within phytochorion such as Southeast Asia, West Asia, Iran-Turanian and the Caucasus, have led to the creation of rich biodiversity in our country. It is enough to note that although the Republic of Azerbaijan accounts for approximately 16 percent of the Caucasus in terms of territory, 70 percent of the higher plant species of the Caucasian flora are found here.
Many prominent botanists have contributed to the study of endemic species of Azerbaijani flora. As a result of many years of research, up to 700 plant species have been discovered in Azerbaijan. "According to many authors, the number of endemic plants in Azerbaijan is between 240-260."
Our interviewee noted that in recent times, increased tourism ties with neighboring countries and increased travel across land borders have led to the discovery of Azerbaijani endemics in other countries. This situation has caused those plants to lose their endemic status and become subendemic: "According to recent data, the number of plants growing in our country alone has decreased to 143."
The area where Azerbaijani endemics are most common is the Talysh zone and the Nakhchivan Autonomous Republic. 37 species of Azerbaijani endemics have been discovered in the territory of Karabakh. The range of 20 of them is limited to the territory of Karabakh. Since 24 of Azerbaijan's endemic species are rare and endangered, they have been included in the 3rd edition (2023) of the Red Book of the Republic of Azerbaijan. Among the endemic species, there are also medicinally important species. Six of the Azerbaijani endemics and 77 of the Caucasian endemics are known as medicinal plants."