Professor Səyyarə İbadullayeva AZƏRTAC-a söyləyib: Elə bitkilər var ki, onların areal diapazonu yalnız Qarabağla məhdudlaşır
Şərqi Zəngəzur və Qarabağ ərazisi Azərbaycan, həmçinin Qafqaz florasının növ müxtəlifliyi ilə zəngin bölgələrindəndir. Ümumi sahəsi 8 min hektardan çox olan palıd, ardıc, fıstıq, vələs, şam, göyrüş və qoz ağacı meşələrindən ibarət bənzərsiz bir ekosistemin məhv edilməsi endemik biomüxtəlifliyə ən ağır zərbə olub. Bununla da Ermənistan qoşulmuş olduğu ekologiya və ətraf mühitlə bağlı beynəlxalq konvensiyaların, o cümlədən “Ətraf mühitin dəyişdirilməsi üsullarının hərbi və ya hər hansı başqa düşmənsayağı istifadəsinin qadağan edilməsi” haqqında BMT konvensiyasının müddəalarını pozub. Belə ki, floranın ən qiymətli ağacları ilə zəngin olan Qarabağ meşələri qırılıb və xaricə daşınıb. Təbiətin müvazinəti, balansı pozulub, torpağın eroziyası başlanıb. Otuz il erməni işğalında qalmış 43 min hektar sahəsi olan xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində - Bəsitçay və Qaragöl dövlət təbiət qoruqlarında, Arazboyu, Laçın, Qubadlı və Daşaltı dövlət təbiət yasaqlıqlarında “Azərbaycan Respublikasının Qırmızı Kitabı”na daxil edilmiş 24 fauna və 69 flora növü qorunurdu ki, bunların da əksəriyyəti artıq məhv edilib.
“Qarabağın dağlıq əraziləri 6 silsilədən ibarətdir, lakin 3 silsiləsi - Qarabağ, Zəngəzur və Dərələyəz silsilələrinin florası uzun illərdən bəri işğal altında olub. Qarabağın meşə fondu 247352 hektar, o cümlədən 13197,5 hektar qiymətli meşə sahələri, 152 ədəd təbiət abidəsi, 5 ədəd geoloji obyekt öncədən var idi. Qiymətli ağac növlərindən ibarət 986 hektar dövlət meşə fondu, 560 hektar Tuqay meşələri (çaykənarı meşələr) və 710 hektar kolxoz meşələri işğal zamanı törədilən yanğınlar nəticəsində məhv edilib və bu günə yerində heç nə qalmayıb. Ağdam şəhərində yaşı 150-250 il arasında 6 ədəd, Şelli, Seyidli, Sarıhacılı, Əliağalı kəndlərində yaşı 200-250 il olan 8 ədəd, Boyəhmədli kənd ətrafında yaşı 400 ilə çatan 71 ədəd təbiət abidəsi kimi qorunan, pasportlaşmış çinar (Platanus orientalis) növü məhv edilib. Laçın, Kəlbəcər, Ağdərə rayonlarında 26 min hektar meşə ərazisində qiymətli fıstıq, cökə, vələs, palıd ağacları qırılaraq yandırılıb, meşələrimiz məhv edilib. Avropada yeganə təbii çinar (Platanus orientalis ) meşəsi Kiçik Qafqazın qərbində Zəngilan rayonundadır, lakin 27 il durmadan 117 hektar ərazidə yayılan çinarlar məhv edilmiş, ətrafında ağac emalı zavodu tikilmişdi. Elə bitkilər var ki, onların areal diapazonu yalnız Qarabağla məhdudlaşır”, - deyə professor qeyd edib.

Профессор Сайяра Ибадуллаева рассказала АЗЕРТАДЖ: Есть растения, ареальный диапазон которых ограничен только Карабахом
16.04.2025
Территория Восточного Зангезура и Карабаха является одним из богатейших видовым разнообразием флоры Азербайджана, а также Кавказа. Уничтожение уникальной экосистемы, состоящей из дубовых, можжевеловых, буковых, грабовых, сосновых, ясеневых и ореховых лесов, общей площадью более 8000 гектаров, стало самым сильным ударом по эндемичному биоразнообразию. Таким образом, Армения нарушила положения международных конвенций по экологии и окружающей среде, участницей которых она является, в том числе и Конвенцию ООН “О запрещении военного или любого иного враждебного использования средств воздействия на природную среду”.  Так  леса Карабаха, богатые ценнейшими деревьями флоры, были вырублены и вывезены за границу. Нарушен природный баланс, началась эрозия почвы. На особо охраняемых природных территориях площадью 43 тысячи гектаров, которые тридцать лет находились под армянской оккупацией - Баситчайском и Гарагельском государственных природных заповедниках, Аразбоюском, Лачинском, Губадлинском и Дашалтинском государственных природных заповедниках, сохранялись 24 вида фауны и 69 видов флоры, включенных в «Красную книгу Азербайджанской Республики», большинство из которых были уничтожены.
"Горные районы Карабаха состоят из 6 хребтов, но флора из 3 хребтов - Карабахского, Зангезурского и Дарелаязского - много лет находился под оккупацией. Лесной фонд Карабаха составляет 247352 га, в том числе 13197,5 га ценных лесных массивов, 152 памятника природы и 5 геологических объектов уже существовали. В результате пожаров в годы оккупации было уничтожено 986 гектаров государственного лесного фонда, 560 гектаров тугайных лесов (приречные леса) и 710 гектаров колхозных лесов, состоящих из ценных пород деревьев  и на сегодняшний день от них ничего не осталось.  В городе Агдаме уничтожено 6 видов платанов (Platanus orientalis) в возрасте от 150 до 250 лет, в селах Шелли, Сеидли, Сарыхаджилы, Алиагали - 8 видов, возраст которых составляет 200-250 лет, вокруг села Бойахмедлы - 71 видов платанов, возраст которого достигает 400 лет, паспортизированных и охраняемых как памятники природы. В Лачинском, Кельбаджарском, Агдеринском районах на территории 26 тысяч гектаров лесной местности были вырублены и сожжены ценные деревья бука, липы, граба, дуба, уничтожены наши леса. Единственный естественный платановый (Platanus orientalis ) лес в Европе находится в Зангиланском районе на западе Малого Кавказа, но за 27 лет платаны, произраставшие на площади 117 гектаров, были уничтожены, а вокруг них построен деревообрабатывающий завод. Есть растения, ареальный диапазон которых ограничен только Карабахом”, - отметила профессор.