Professor Səyyarə İbadullayeva AZƏRTAC-a söyləyib: Elə bitkilər var ki, onların areal diapazonu yalnız Qarabağla məhdudlaşır
Şərqi Zəngəzur və Qarabağ ərazisi Azərbaycan, həmçinin Qafqaz florasının növ müxtəlifliyi ilə zəngin bölgələrindəndir. Ümumi sahəsi 8 min hektardan çox olan palıd, ardıc, fıstıq, vələs, şam, göyrüş və qoz ağacı meşələrindən ibarət bənzərsiz bir ekosistemin məhv edilməsi endemik biomüxtəlifliyə ən ağır zərbə olub. Bununla da Ermənistan qoşulmuş olduğu ekologiya və ətraf mühitlə bağlı beynəlxalq konvensiyaların, o cümlədən “Ətraf mühitin dəyişdirilməsi üsullarının hərbi və ya hər hansı başqa düşmənsayağı istifadəsinin qadağan edilməsi” haqqında BMT konvensiyasının müddəalarını pozub. Belə ki, floranın ən qiymətli ağacları ilə zəngin olan Qarabağ meşələri qırılıb və xaricə daşınıb. Təbiətin müvazinəti, balansı pozulub, torpağın eroziyası başlanıb. Otuz il erməni işğalında qalmış 43 min hektar sahəsi olan xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində - Bəsitçay və Qaragöl dövlət təbiət qoruqlarında, Arazboyu, Laçın, Qubadlı və Daşaltı dövlət təbiət yasaqlıqlarında “Azərbaycan Respublikasının Qırmızı Kitabı”na daxil edilmiş 24 fauna və 69 flora növü qorunurdu ki, bunların da əksəriyyəti artıq məhv edilib.
“Qarabağın dağlıq əraziləri 6 silsilədən ibarətdir, lakin 3 silsiləsi - Qarabağ, Zəngəzur və Dərələyəz silsilələrinin florası uzun illərdən bəri işğal altında olub. Qarabağın meşə fondu 247352 hektar, o cümlədən 13197,5 hektar qiymətli meşə sahələri, 152 ədəd təbiət abidəsi, 5 ədəd geoloji obyekt öncədən var idi. Qiymətli ağac növlərindən ibarət 986 hektar dövlət meşə fondu, 560 hektar Tuqay meşələri (çaykənarı meşələr) və 710 hektar kolxoz meşələri işğal zamanı törədilən yanğınlar nəticəsində məhv edilib və bu günə yerində heç nə qalmayıb. Ağdam şəhərində yaşı 150-250 il arasında 6 ədəd, Şelli, Seyidli, Sarıhacılı, Əliağalı kəndlərində yaşı 200-250 il olan 8 ədəd, Boyəhmədli kənd ətrafında yaşı 400 ilə çatan 71 ədəd təbiət abidəsi kimi qorunan, pasportlaşmış çinar (Platanus orientalis) növü məhv edilib. Laçın, Kəlbəcər, Ağdərə rayonlarında 26 min hektar meşə ərazisində qiymətli fıstıq, cökə, vələs, palıd ağacları qırılaraq yandırılıb, meşələrimiz məhv edilib. Avropada yeganə təbii çinar (Platanus orientalis ) meşəsi Kiçik Qafqazın qərbində Zəngilan rayonundadır, lakin 27 il durmadan 117 hektar ərazidə yayılan çinarlar məhv edilmiş, ətrafında ağac emalı zavodu tikilmişdi. Elə bitkilər var ki, onların areal diapazonu yalnız Qarabağla məhdudlaşır”, - deyə professor qeyd edib.

The Eastern Zangazur and Karabakh regions are among the richest regions in terms of species diversity of Azerbaijan and the Caucasus flora. The destruction of a unique ecosystem consisting of oak, juniper, beech, hornbeam, pine, ash, and walnut forests, with a total area of more than 8,000 hectares, has been the most severe blow to endemic biodiversity. Thus, Armenia has violated the provisions of international conventions on ecology and the environment to which it is a party, including the UN Convention on the Prohibition of Military or Any Other Hostile Use of Environmental Modification Techniques. Thus, the forests of Karabakh, rich in the most valuable trees of the flora, have been cut down and transported abroad. The balance of nature has been disrupted, and soil erosion has begun. In the specially protected natural areas with an area of 43 thousand hectares, which remained under Armenian occupation for thirty years - the Basitchay and Garagol State Nature Reserves, the Arazboyu, Lachin, Gubadli and Dashalti State Nature Sanctuaries, 24 fauna and 69 flora species included in the “Red Book of the Republic of Azerbaijan” were protected, most of which have already been destroyed. "The mountainous areas of Karabakh consist of 6 ranges, but the flora of 3 ranges - the Karabakh, Zangazur and Daralayaz ranges - has been under occupation for many years. The forest fund of Karabakh previously amounted to 247,352 hectares, including 13,197.5 hectares of valuable forest areas, 152 natural monuments, and 5 geological objects. 986 hectares of state forest fund, consisting of valuable tree species, 560 hectares of Tuqay forests (riverside forests), and 710 hectares of collective farm forests were destroyed as a result of fires during the occupation, and nothing remains in place to this day.
Six 150-250-year-old plane trees in Aghdam city, eight 200-250-year-old trees in the villages Shelli, Seyidli, Sarıhajili, and Aliaghali, and 71 400-year-old trees around Boyahmadli village, passported and protected as natural monuments, were destroyed. Valuable beech, linden, hornbeam, oak trees were cut down and burned in 26,000 hectares of forest in Lachin, Kalbajar, and Aghdara regions, destroying our forests. The only natural plane tree (Platanus orientalis) forest in Europe is in Zangilan region in the west of the Lesser Caucasus, but for 27 years the plane trees, which had been spreading over an area of 117 hectares, were destroyed and a wood processing plant was built around them. “There are plants areal range of which is limited only to Karabakh,” the professor noted.