Professor Səyyarə İbadullayeva AZƏRTAC-a müsahibə verib: Respublikamızın yabanı florasında 4750 növ ali bitki yayılıb
Azərbaycanda meşələrin ümumi sahəsi 1021 min hektardır. Bu da Azərbaycan ərazisinin 11,8 faizini təşkil edir. XVIII-XIX əsrlərdə indiki Azərbaycan ərazisinin 35 faizi meşə ilə örtülü olub. Azərbaycanda adambaşına hazırda 0,12 hektar meşə sahəsi düşür. Azərbaycan Respublikası “ən az meşə örtüyü olan ölkələr” qrupunda yer alır.
Azərbaycanın dendroflorasının növ tərkibi etibarilə zəngin olduğunu vurğulayan alim deyib: “Respublikamızın yabanı florasında 4750 növ ali bitki yayılıb. Bunların da 435 növü ağac və kol bitkiləridir. Dendrofloranın 328 növü kol (75 faiz), 107 növü (25 faiz) ağacdır. Ağac və kollar 48 fəsilədə və 135 cinsdə birləşir. Azərbaycanda olan 144 adda endemik növün 50-dən çoxu ağac və kollardır (ümumi ağac və kolların 16 faizi).

Professor Sayyara Ibadullayeva gave an interview to AZERTAC: 4,750 species of higher plants are widespread in the wild flora of our republic
16.04.2025
The total area of forests in Azerbaijan is 1021 thousand hectares. This constitutes 11.8 percent of the territory of Azerbaijan. In XVIII-XIX centuries, 35 percent of the territory of present Azerbaijan was covered with forest. Currently, there is 0.12 hectares of forest area per capita in Azerbaijan. The Republic of Azerbaijan is included in the group of "countries with the least forest cover".
Emphasizing that Azerbaijan's dendroflora is rich in species composition, the scientist said: "4,750 species of higher plants are widespread in the wild flora of our republic. Of these, 435 species are trees and shrubs. 328 species of dendroflora are shrubs (75 percent), and 107 species (25 percent) are trees. Trees and shrubs are grouped into 48 families and 135 genera. Of the 144 endemic species in Azerbaijan, more than 50 are trees and shrubs (16 percent of the total trees and shrubs).