Botanika İnstitutunun əməkdaşları beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
AR ETN Botanika İnstitutunun əməkdaşları biologiya elmləri doktoru, dosent Sevda Alverdiyeva, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları, dosent Pərvanə Qaraxani, dosent Nuri Mövsümova, dosent Arzu Hüseynova Gəncə Dövlət Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102 illiyinə həsr olunmuş “Təbiət və sosial elmlər sahəsində qlobal çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak ediblər. Müasir kimya, biologiya, fizika, aqrar və sosial elmlərin aktual problemlərinə həsr edilmiş beynəlxalq elmi konfrans 16 bölmə iclasından ibarət olub.
Konfransda biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nuri Mövsümova “Qarabağın aran ərazilərində etnobotaniki tədqiqlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzə maraqla qarşılanıb və mövzu ətrafında müzakirə aparılıb. Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pərvanə Qaraxani İnstitutun Herbari Fondunun yaradılmasının tarixi və hazırda Fondun vəziyyəti haqqında geniş məlumat verib.
Qeyd edək ki, konfransda Gəncə şəhər İcra Hakimiyyəti, YAP Gəncə şəhər Təşkilatı və Türkiyə Respublikasının Gəncədəki Baş Konsulluğunun rəsmi nümayəndələri, universitet rektorları, elmi-tədqiqat institutlarının direktorları və nümayəndələri, Türkiyə, Rusiya, Qazaxıstan, Tacikistan, Özbəkistan, Gürcüstan Respublikasının alimləri, o cümlədən gənc tədqiqatçılar, elm xadimləri, müəllim və tələbə heyəti iştirak ediblər.

Сотрудники Института ботаники приняли участие в международной конференции
Сотрудники Института ботаники МНО АР д.б.н, доцент Севда Альвердиева, д.ф.п.б., доцент Парвана Гарахани, д.ф.п.б., доцент Нури Мовсумова и д.ф.п.б., доцент Арзу Гусейнова приняли участие в международной научной конференции «Глобальные вызовы в области естественных и социальных наук», посвященной 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, проходившей в Гянджинском государственном университете.
Международная научная конференция, посвященная актуальным проблемам современной химии, биологии, физики, сельскохозяйственных и социальных наук, состояла из 16 секционных заседаний. На конференции д.ф.п.б.,  доцент Нури Мовсумова выступила с докладом на тему «Этноботанические исследования в низменных районах Карабаха». Доклад был встречен с интересом, и по теме состоялось обсуждение  Доцент, д.ф.п.б. Парвана Гарахани предоставила обширную информацию об истории создания Гербарного фонда института и  его современном состоянии.
Отметим, что в конференции приняли участие официальные представители Исполнительной власти города Гянджи, Гянджинской городской организации YAP и представители Генерального консульства Турецкой Республики в Гяндже, ректоры университетов, директора и представители научно-исследовательских институтов, ученые из Турции, России, Казахстана, Таджикистана, Узбекистана, Грузии, в том числе молодые исследователи, ученые, преподавательский состав и студенты.