İsveçrə Elm Fondunun dəstəklədiyi beynəlxalq layihə üzrə işlər davam etdirilir
AR ETN Botanika İnstitutunun Mikologiya və ibtidai bitkilər şöbəsinin müdiri biologiya elmləri doktoru Dilzarə Ağayeva və İsveçrə Meşə, Qar və Landşaft Federal Tədqiqatlar İnstitutunun Meşə Sağlamlığı və Biotik Qarşılıqlı Əlaqələr şöbəsinin müdiri Dr. Simone Prosperonun rəhbərliyi ilə İsveçrə Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi üçillik layihə üzrə işlər davam edir.
May ayında layihənin isveçrəli iştirakçılarından olan elmi işçi Dr. Karolina Korneco və PostDok Luiz Ever Vega Gabrera Botanika İnstitutunun qonağı olublar. İnstitutun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva qonaqlarla görüşüb, İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri və yerinə yetirilən işlər barədə geniş məlumat verilib, müxtəlif məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. İnstitutun rəhbərliyinin səyi nəticəsində laboratoriyalar vacib avadanlıqlar və vəsaitlərlə təchiz edilib.
Layihə iştirakçıları plana əsasən birinci il üzrə müəyyənləşdirilmiş məqsəd və vəzifələri geniş müzakirə edib və üç həftə ərzində müəyyən birgə işlər yerinə yetiriblər. Layihənin məqsədi Azərbaycanın bir sıra meşələrində ağaclarla əlaqəli göbələklərin və oomisetlərin monitorinqini aparmaqdan ibarətdir. Müxtəlif iqlim və torpaq tipləri ilə seçilən ərazilərdə bitən bir sıra ağaclardan və torpaqlardan protokola uyğun nümunələr toplanılıb, növbəti mərhələlərdə onların klassik və müasir bioloji yanaşmalarla tədqiqi planlaşdırılır.
Bu elmi məqsədlərlə yanaşı, Azərbaycanda mikoloji tədqiqatların səviyyəsini yaxşılaşdırmaq üçün yeni laboratoriyanın qurulması və gənc tədqiqatçılardan kiçik elmi işçi Xədicə Apbayeva və böyük laborant Turanə Həsənlinin mikologiya sahəsində “nou-hau” və texniki bacarıqlarının əhəmiyyətli dərəcədə artırılması nəzərdə tutulur.

Work continues on an international project supported by the Swiss Science Foundation
Work continues on a three-year project funded by the Swiss Science Foundation under the leadership of Doctor of Biological Sciences Dilzara Agayeva, Head of the Department of Mycology and Lower Plants of the Institute of Botany, MSERA and Dr. Simone Prospero, Head of the Department of Forest Health and Biotic Interactions of the Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research.
In May, research fellow Dr. Carolina Cornejo and Postdoc Luiz Ever Vega Gabrera,  Swiss participants in the project, were guests of the Institute of Botany. The General Director of the Institute, Doctor of Biological Sciences, Professor Sayyara Ibadullayeva met with the guests, provided extensive information about the Institute's areas of activity and the work carried out, and exchanged views on various issues. As a result of the efforts of the Institute's leadership, the laboratories have been equipped with important equipment and supplies.
The project participants extensively discussed the goals and objectives set for the first year according to the plan and carried out certain joint activities within three weeks. The aim of the project is to monitor tree-associated fungi and oomycetes in a number of forests in Azerbaijan. Samples have been collected from a number of trees and soils growing in areas with different climates and soil types in accordance with the protocol, and in the next stages, they are planned to be studied using classical and modern biological approaches.
In addition to these scientific goals, it is planned to establish a new laboratory to improve the level of mycological research in Azerbaijan and significantly increase the "know-how" and technical skills of young researchers, junior research employee Khadija Apbayeva and senior laboratory assistant Turana Hasanli, in the field of mycology.