İsveçrə Elm Fondunun dəstəklədiyi beynəlxalq layihə üzrə işlər davam etdirilir
AR ETN Botanika İnstitutunun Mikologiya və ibtidai bitkilər şöbəsinin müdiri biologiya elmləri doktoru Dilzarə Ağayeva və İsveçrə Meşə, Qar və Landşaft Federal Tədqiqatlar İnstitutunun Meşə Sağlamlığı və Biotik Qarşılıqlı Əlaqələr şöbəsinin müdiri Dr. Simone Prosperonun rəhbərliyi ilə İsveçrə Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi üçillik layihə üzrə işlər davam edir.
May ayında layihənin isveçrəli iştirakçılarından olan elmi işçi Dr. Karolina Korneco və PostDok Luiz Ever Vega Gabrera Botanika İnstitutunun qonağı olublar. İnstitutun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva qonaqlarla görüşüb, İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri və yerinə yetirilən işlər barədə geniş məlumat verilib, müxtəlif məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. İnstitutun rəhbərliyinin səyi nəticəsində laboratoriyalar vacib avadanlıqlar və vəsaitlərlə təchiz edilib.
Layihə iştirakçıları plana əsasən birinci il üzrə müəyyənləşdirilmiş məqsəd və vəzifələri geniş müzakirə edib və üç həftə ərzində müəyyən birgə işlər yerinə yetiriblər. Layihənin məqsədi Azərbaycanın bir sıra meşələrində ağaclarla əlaqəli göbələklərin və oomisetlərin monitorinqini aparmaqdan ibarətdir. Müxtəlif iqlim və torpaq tipləri ilə seçilən ərazilərdə bitən bir sıra ağaclardan və torpaqlardan protokola uyğun nümunələr toplanılıb, növbəti mərhələlərdə onların klassik və müasir bioloji yanaşmalarla tədqiqi planlaşdırılır.
Bu elmi məqsədlərlə yanaşı, Azərbaycanda mikoloji tədqiqatların səviyyəsini yaxşılaşdırmaq üçün yeni laboratoriyanın qurulması və gənc tədqiqatçılardan kiçik elmi işçi Xədicə Apbayeva və böyük laborant Turanə Həsənlinin mikologiya sahəsində “nou-hau” və texniki bacarıqlarının əhəmiyyətli dərəcədə artırılması nəzərdə tutulur.

Продолжается работа над трехлетним проектом, финансируемым Швейцарским научным фондом, под руководством заведующей отделом микологии и низших растений Института ботаники МНО АР, д.б.н Дильзары Агаевой и заведующей отделом здоровья лесов и биотических взаимоотношений Швейцарского федерального института исследований леса, снега и ландшафта доктор Симоне Просперо.
В мае участники проекта со швейцарской стороны научный сотрудник доктор Каролина Корнехо и PostDoc Луис Эвер Вега Габрера были гостями Института ботаники. Генеральный директор Института д.б.н., профессор Сайяра Ибадуллаева встретилась с гостями и предоставила обширную информацию о деятельности Института, проводимых работах, обменялась мнениями по различным вопросам. В результате усилий руководства Института лаборатории были оснащены с необходимым оборудованием и материалами.
Участники проекта подробно обсудили цели и задачи, поставленные на первый год, и провели определенные совместные работы в течение трех недель. Целью проекта является мониторинг древесных грибов и оомицетов в ряде лесов Азербайджана. Образцы были собраны с ряда деревьев и почв, произрастающих в районах с различным климатом и типами почв в соответствии с протоколом, и на следующих этапах планируется их изучение с использованием классических и современных биологических подходов.
Помимо этих научных целей, планируется создание новой лаборатории для повышения уровня микологических исследований в Азербайджане и значительного повышения «ноу-хау» и технических навыков в области микологии молодых исследователей, младшего научного сотрудника Хадиджи Апбаевой и старшего лаборанта Тураны Гасанлы.