Oktyabrın 23-də Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası”nın layihəsinin hazırlanması çərçivəsində elm və ali təhsil sahəsinə dair təkliflərin müzakirəsi məqsədilə ictimai dinləmə keçirilib.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, tədbirdə ali təhsil və elmi müəssisələrin, dövlət qurumlarının təmsilçiləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
İctimai dinləmədə elm və ali təhsil sisteminin mövcud vəziyyəti, inkişaf istiqamətləri və qarşıda duran prioritet vəzifələr müzakirə olunub. Çıxışlarda doktoranturaya qəbul göstəricilərinin artırılması, gənclərin elmi tədqiqata marağının stimullaşdırılması, elmi fəaliyyətin maliyyə və institusional əsaslarının gücləndirilməsi ilə bağlı təkliflər səsləndirilib.
Eyni zamanda ali təhsilin əmək bazarına uyğunlaşdırılması, tədqiqat yönümlü universitetlərin inkişafı, laborator və innovasiya mühitinin formalaşdırılması, eləcə də magistrant və doktorantların praktiki fəaliyyətə cəlb edilməsi məsələləri diqqətə çatdırılıb.
Müzakirələr zamanı ali təhsil müəssisələrinin reytinq və akkreditasiya göstəricilərinə əsaslanan diferensial maliyyələşmə modelinin tətbiqi, tələbələrin beynəlxalq sertifikatlar əldə etməsinə dəstək mexanizmlərinin gücləndirilməsi və təhsilin rəqəmsallaşması ilə bağlı fikir və təkliflər də irəli sürülüb.

Состоялись публичные слушания по вопросам науки и высшего образования
23 октября состоялись публичные слушания организованные Министерством науки и образования по обсуждению предложений в сфере науки и высшего образования в рамках подготовки проекта «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2027-2030 годы».
Как сообщает «Qafqazinfo», в мероприятии приняли участие представители высших учебных заведений и научных учреждений, государственных структур, а также представители общественности.
На публичных слушаниях обсуждалось текущее состояние системы науки и высшего образования, направления развития и предстоящие приоритетные задачи. В выступлениях прозвучали предложения по увеличению приёма в докторантуру, стимулированию интереса молодёжи к научным исследованиям, укреплению финансовой и институциональной базы научной деятельности.
При этом особое внимание уделялось вопросам адаптации высшего образования к рынку труда, развитию научно-ориентированных вузов, формированию лабораторно-инновационной среды, а также вовлечению магистрантов и докторантов в практическую деятельность.
В ходе обсуждений также были высказаны идеи и предложения по внедрению модели дифференцированного финансирования на основе рейтинговых и аккредитационных показателей высших учебных заведений, усилению механизмов поддержки получения студентами международных сертификатов и цифровизации образования.