Özbəkistan Respublikasının Dərman bitkilərinin yetişdirilməsi və emalı üzrə Elmi-İstehsal Mərkəzinin alimləri Nəzər Rüstəmov və Erqaşev Zafarjanoviç ETN Botanika İnstitutu publik hüquqi şəxsi ziyarət ediblər.
İnstitutun direktor vəzifəsini icra edən biologiya üzrə elmlər doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva və digər əməkdaşların iştirakı ilə keçən görüşdə özbəkistanlı mütəxəssislərə son illərdə institutun çoxşaxəli beynəlxalq elmi əlaqələri, dünyanın müxtəlif aparıcı elmi təşkilatları ilə birgə həyata keçirilən müştərək layihələri haqqında geniş məlumat verilib.
Qonaqlar Botanika Institutunun Herbari Fondu, yeni yaradılan laboratoriyalar və Toxum bankı ilə tanış olublar. Toxum bankında saxlanılan Azərbaycan florasına aid toxum nümunələri xarici mütəxəssislərin marağını cəlb edib. Alimlər burada qarşılıqlı kadr və təcrübə mübadiləsi, toxum nümunələrinin mübadiləsi, müştərək layihələr və ekspedisiyaların təşkilinə dair geniş əməkdaşlıq imkanlarının olduğunu vurğulayıblar. Eyni zamanda hər iki qurum arasında toxum mübadiləsi aparılıb.
Botanika İnstitutu publik hüquqi şəxs ilə Özbəkistan Respublikasının Dərman bitkilərinin yetişdirilməsi və emalı üzrə Elmi-İstehsal Mərkəzi arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub, memorandum imzalanmasına dair razılıq əldə olunub.

Ученые из Узбекистана посетили Институт ботаники
Ученые Научно-производственного центра по выращиванию и переработке лекарственных растений Республики Узбекистан Назар Рустамов и Эргашев Зафаржанович посетили юридическое лицо публичного права (ЮЛПП) Институт ботаники МНО АР.
На встрече, с участием и.о. директора, д.б.н., профессора Сайяры Ибадуллаевой и сотрудников Института ботаники, узбекским специалистам была представлена обширная информация о многогранных международных научных связях института за последние годы, а также о совместных проектах, реализуемых с ведущими научными организациями мира.
Гости ознакомились с Гербарным фондом Института ботаники, недавно созданными лабораториями и Банком семян. Образцы семян флоры Азербайджана, хранящиеся в банке семян, привлекли внимание зарубежных специалистов.
Ученые подчеркнули, что существуют широкие возможности для сотрудничества в плане взаимного обмена кадрами и опытом, обмена образцами семян, а также организации совместных проектов и экспедиций. Одновременно между двумя учреждениями состоялся обмен семенами.
Обсуждены перспективы сотрудничества ЮЛПП Института ботаники с Научно-производственным центром по выращиванию и переработке лекарственных растений Республики Узбекистан, и достигнута договоренность о подписании меморандума.