Professor: Bəzi endemik bitki növlərinin populyasiya dinamikasında azalma qeydə alınmaqdadır
Azərbaycan ərazisində 4700-dən artıq ali bitki növü qeydə alınıb ki, bu da Qafqaz florasının ümumi növ tərkibinin 70 faizindən çoxunu təşkil edir. Floranın belə müxtəlifliyi respublikanın fiziki-coğrafi şəraitinin, iqlim tiplərinin, relyef quruluşunun və yüksəklik qurşaqlığının geniş spektri ilə bilavasitə əlaqədardır. Müxtəlif ekoloji və oroqrafik şərait endemik bitki növlərinin formalaşmasına səbəb olub.
Botanika İnstitutu PHŞ-in direktor v.i.e. professor Səyyarə İbadullayevanın sözlərinə görə, hazırda Azərbaycan florasında təxminən 140-a yaxın Azərbaycan endemiki, 470-dən çox subendemik növlər mövcuddur ki, bu da regionun yüksək floristik unikallığını təsdiqləyir.
Professorun fikrincə, endemizmin əsas konsentrasiyaları Talış dağları və Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazilərində müşahidə olunur. Antropogen təsirlərin, xüsusilə turizm fəaliyyətinin intensivləşməsi, sərhədlərin açıq olması və iqlim dəyişmələrinin təsiri nəticəsində bəzi endemik növlərin populyasiya dinamikasında azalma qeydə alınmaqdadır.
“Azərbaycanın dendroflorası da yüksək növ müxtəlifliyi ilə xarakterizə olunur. Ölkənin təbii dendroflorasında 48 fəsilə və 135 cinsə aid 435 ağac və kol növü yayılıb. Onlardan 119-u ağac, 316-sı isə kol formalarına aiddir. Dendroflorada 70-dən artıq endemik növün mövcudluğu bu komponentin ümumi tərkibinin təxminən 16 faizini təşkil edir. Eyni zamanda, Azərbaycan florasında təqribən 500 qida, 1600 dərman, 800 aromatik, 150-dən çox texniki və 1500-dən artıq boyaq bitkisi müəyyən edilib ki, bu da floranın təsərrüfat və ekoloji əhəmiyyətini göstərir”, - deyə o əlavə edib.

На территории Азербайджана зарегистрировано более 4700 высших видов растений, что составляет более 70 процентов от общего видового состава флоры Кавказа. Такое разнообразие флоры напрямую связано с широким спектром физико-географических условий республики, типами климата, рельефом и высотными поясами. Различные экологические и орографические условия привели к формированию эндемичных видов растений.
В настоящее время во флоре Азербайджана насчитывается около 140 азербайджанских эндемичных и более 470 субендемических видов, что подтверждает высокую флористическую уникальность региона.
Об этом заявила генеральный директор Института ботаники МНО АР профессор Сайяра Ибадуллаева. По мнению профессора, основные концентрации эндемизма наблюдаются на территории Талышских гор и Нахчыванской Автономной Республики. В результате антропогенного воздействия, особенно усиления туристической деятельности, открытости границ и воздействия климатических изменений, наблюдается снижение численности некоторых эндемичных видов.
Профессор отметила, что дендрофлора Азербайджана характеризуется высоким видовым разнообразием. Природная дендрофлора страны включает 435 видов деревьев и кустарников, принадлежащих к 48 семействам и 135 родам. Из них 119 видов — деревья и 316 — кустарники. Наличие более 70 эндемичных видов в дендрофлоре составляет около 16% от общего содержания этого компонента. В то же время, во флоре Азербайджана выявлено около 500 пищевых, 1600 лекарственных, 800 ароматических, более 150 технических и более 1500 красильных растений, что свидетельствует об экономической и экологической значимости этой флоры.