AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Qarabağ florası” kitabının təqdimatı olub
Dekabrın 23-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun şanlı Zəfərə ithaf etdiyi “Qarabağ florası” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Elm və Təhsil Nazirliyinin və Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə nəşr edilən kitabın müəllifi və redaktoru Botanika İnstitutunun baş direktoru biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayevadır.
Təqdimat mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov, tanınmış ziyalılar, botanik alimlər, ali təhsil müəssisələrinin təmsilçiləri, KİV və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq təbiətşünas alimlərin çoxillik tədqiqatlarının nəticəsi olan “Qarabağ florası” kitabının elmi əhəmiyyətini vurğulayıb. O, nəşrdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazilərinin bitki aləminin elmi təsnifat əsasında bütün dövrlər üzrə obyektiv xəritəsinin yaradıldığını bildirib.
AMEA rəhbəri Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin alimləri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının hazırlanması istiqamətində ölkə ərazisində nadir bitki növlərinin, heyvanlar aləminin diqqətlə araşdırıldığını və ciddi tədqiq edildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, yeni nəşrdə Vətən müharibəsindəki şanlı Zəfərdən sonra Botanika İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən uzun illər tədqiqatdan kənarda qalmış Qarabağ ərazisində aparılmış araşdırmaların nəticələri öz əksini tapıb. “Qarabağ florası” kitabı təcavüzkar Ermənistanın 30 il davam edən işğalçılıq siyasətindən sonra mövcud boşluğu doldurmağa xidmət edən sanballı elmi tədqiqat əsəridir.
Akademik İsa Həbibbəyli botanik alimlərimizin Qarabağa səfərləri, ekspedisiyaları və etnobotaniki tədqiqatları nəticəsində ərsəyə gəlmiş nəşrdə həmin bölgədə yayılan nadir, endemik, dərman bitkiləri, mamır və yosun nümunələrinin tədqiq edildiyini, onların bioekoloji xüsusiyyətlərinin, yayılma coğrafiyasının ətraflı öyrənildiyini deyib.
AMEA prezidenti kitabda Qarabağa aid 2000-dən çox ali bitki, 400-dən çox göbələk növü, eləcə də 91 növ nadir bitki haqqında qiymətli elmi məlumatların toplanıldığını söyləyib. Bildirib ki, bu əsər Qarabağın zəngin florası, əsasən dərman bitkiləri, nadir və endemik növləri haqqında aydın elmi təsəvvür yaradır və kitabın hər istiqaməti xüsusi tədqiqatın mövzusu olmağa layiqdir.
O, nəşrdə bitkilərin latın dilində də adlarının göstərildiyini deyərək, bu üsulun Qarabağın bitki aləminin dünyaya tanıdılması baxımından önəmini qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli geniş əhatə dairəsinə malik sanballı tədqiqat əsərini yüksək qiymətləndirib, kitabın Qarabağın zəngin florası haqqında yeni monoqrafiyaların, dissertasiyaların, elmi məqalələrin meydana çıxmasına öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini bildirib.
Sonra Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov çıxış edərək Qarabağ fatehi cənab Prezident İlham Əliyevin doğum günü ərəfəsində belə bir kitabın təqdimatının keçirilməsini əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib. O, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş Qarabağ ərazisinin bitki örtüyünü əhatə edən əsərin qiymətli elmi mənbə olduğunu qeyd edib.
Sadiq Qurbanov bildirib ki, Məhəmməd Yusif Şirvani XVIII əsrdə yazdığı “Tibbinamə” kitabında Qarabağ torpaqlarında yetişən bitki örtüyünün botaniki tərkibindən, xalq təbabətinə müsbət təsirindən bəhs edib. Komitə sədri Qarabağın müalicəvi su ehtiyatlarına, təmiz iqlimə, münbit, məhsuldar torpaqlara, zəngin floraya, biomüxtəlifliyə və ekosistemə malik olduğunu vurğulayıb.
O, çoxillik böyük zəhmətin və səmərəli axtarışların nəticəsi olan əsərin tədqiqatçı-alimlər və gələcək nəsillər üçün elmi mənbə rolunu oynayacığını söyləyib. Vurğulayıb ki, “Qarabağ florası” kitabı Qarabağ florası haqqında ətraflı və dolğun məlumat əldə etmək istəyənlər üçün əvəzsiz vəsaitdir.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova bildirib ki, Vətən müharibəsində əldə edilmiş tarixi Zəfərdən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpasından sonra botanik alimlər tərəfindən həmin ərazilərdə genişmiqyaslı tədqiqatlar aparılıb. Tədqiqatlar nəticəsində Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda əvvəllər qeydə alınmamış bir sıra nadir, endemik və relikt növlər aşkarlanıb və onların arealları dəqiqləşdirilib. Həmin növlərdən bəziləri beynəlxalq mühafizə statusuna malik olmaqla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının III nəşrində də yer alıb.
Akademik İradə Hüseynova ictimaiyyətə təqdim olunan nəşrdə də Qarabağ florasının zəngin biomüxtəlifliyi, bitkilərin təsnifatı haqqında elmi cəhətdən sistemli məlumatların yer aldığını söyləyib. Qeyd edib ki, kitaba 8 xəritə, 10 cədvəl, 300 relikt və endemik bitkilərin, o cümlədən 91 növ nadir bitkinin illüstrasiyası daxil edilib. Əsərdə, həmçinin ali bitkilərin, mamır və şibyə növlərinin botaniki xüsusiyyətləri əks olunub.
Vitse-prezident Qarabağın və Şərqi Zəngəzur regionunun təbiətinin yalnız ölkənin milli sərvəti deyil, həm də Qafqazın ekoloji davamlılığı baxımından strateji əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb. O, Qarabağ florasının tətbiqi və gələcək nəsillərə təbii irsin ötürülməsi baxımından yeni nəşrin əhəmiyyətini qeyd edib.
Nəşrin müəllifi və redaktoru Botanika İnstitutunun baş direktoru biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva çıxış edərək kitab haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, Botanika İnstitutu yaranandan bəri ilk dəfə olaraq Azərbaycanda Qarabağ florası haqqında belə bir kitab nəşr olunub. Ümumilikdə 900 səhifədən ibarət olan kitabda şanlı Zəfərdən sonra Botanika İnstitutunun rəhbərliyi və əməkdaşları tərəfindən Qarabağ ərazisinin zəngin florası əsasında aparılmış elmi tədqiqatların nəticələri yer alıb.
Tədbirdə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Elmi müəssisələrlə iş şöbəsinin baş məsləhətçisi biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Babək Əlibəyov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Siyasi sənədlər Arxivinin direktoru Elmira Ələkbərova, İdarənin şöbə müdiri Lamiyə Həsənova, Prezident Kitabxanasının direktoru professor Afət Abbasova, Bakı-baku.az saytının baş redaktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şərəf Cəlili, Təhsil İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Konfederasiyası sədrinin müşaviri Pərvanə Əliyeva, “Modern İnkişaf və Ailə” İctimai Birliyinin sədri, AMEA Qadınlar Şurasının üzvü Zərifə Quliyeva, "Qarabağın mirası" layihəsinin rəhbəri Nigar Helmi Abbasbəyli və “Botanika İnstitutu” PHŞ-nin Ali bitkilərin sistematikası və filogeniyası şöbəsinin müdiri professor Aydın Əsgərov çıxış edərək təqdim olunan kitab barədə fikirlərini bölüşüb, əsərin elmə dəyərli töhfə olduğunu bildiriblər.

23-го декабря в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась презентация книги «Флора Карабаха», подготовленной Институтом ботаники Министерства науки и образования в честь Победы Азербайджана в Отечественной войне.
Автором и редактором книги, выпущенной в свет при финансовой поддержке Министерства науки и образования и Государственного агентства по науке и высшему образованию, является генеральный директор Института ботаники доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева.
На церемонии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, председатель Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии Садиг Гурбанов, известные представители интеллигенции, ученые-ботаники, представители высших учебных заведений, СМИ и общественности.
Открывая мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул научную значимость книги «Флора Карабаха», которая является итогом многолетних исследований ученых-естествоведов. Академик сообщил, что в издании на основе научной классификации создана объективная карта растительного мира Карабаха и Восточного Зангезура по всем периодам.
Руководитель НАНА отметил, что при создании «Красной книги» Азербайджанской Республики учеными Отделения биологических и медицинских наук НАНА велись серьезные исследования редких видов растений и животного мира на территории страны. В новом издании, продолжил академик, представлены результаты научных изысканий, которые велись сотрудниками Института ботаники после нашей славной Победы в Отечественной войне на территории Карабаха, остававшегося вне зоны исследований на протяжении долгих лет. Книга «Флора Карабаха» – ценный научно-исследовательский труд, который заполнит пустоту, образовавшуюся в результате оккупационной политики Армении, которая продолжалась на протяжении 30-ти лет.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в издании, подготовленном в ходе поездок ученых-ботаников в Карабах, экспедиций и этноботанических исследований, приводится подробная информация о распространенных на данной территории редких и лекарственных растениях, эндемиках, образцах мхов и водорослей, их биоэкологических свойствах и ареале распространения.
В книге, продолжил руководитель НАНА, собрана ценная научная информация о более 2000 видов высших растений, более 400 видов грибов, 91 виде редких растений, данный труд формирует ясное представление о богатой флоре Карабаха, особенно о лекарственных растениях, редких видах и эндемиках, каждое направление, представленное в книге, может стать темой отдельного исследования.
Академик отметил, что в издании также приводятся названия растений на латинском языке, что важно для популяризации растительного мира Карабаха в мире.
Академик Иса Габиббейли высоко оценил научный труд и выразил свою уверенность в том, что книга внесет весомый вклад в появление новых монографий, диссертаций, научных статей о богатой флоре Карабаха.
Затем выступил председатель Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии Садиг Гурбанов, который назвал презентацию указанного издания накануне дня рождения Верховного главнокомандующего Президента Ильхама Алиева знаменательным событием. Он подчеркнул, что труд, посвященный растительному покрову Карабаха, освобожденного от оккупации героической армией Азербайджана под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, является ценным научным источником.
Садиг Гурбанов сообщил, что ещё в XVIII веке Мухаммед Юсиф Ширвани в своем труде «Тиббнаме» («Медицинская книга») писал о ботаническом составе растительного покрова Карабаха и его положительном влиянии на народную медицину. Председатель комитета подчеркнул, что территория Карабаха богата лечебными водными ресурсами, плодородными землями, богатой флорой, отличается благоприятным климатом, биоразнообразием и экосистемой.
Сказав, что издание, которое является результатом многолетнего кропотливого труда, является ценным научным источником для ученых, исследователей и будущих поколений, Садиг Гурбанов добавил, что в книге «Флора Карабаха» представлена подробная и целостная информация о богатой флоре этого края.
В своем выступлении вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова отметила, что после одержанной исторической Победы в Карабахской войне и полного восстановления территориальной целостности и суверенитета Азербайджана ученые-ботаники ведут на этих территориях широкомасштабные исследования. В результате этих исследований в Карабахе и Восточном Зангезуре выявлены незарегистрированные ранее редкие, реликтовые виды растений и эндемики, уточнены ареалы их распространения. Некоторые из этих видов обладают международным охранным статусом, а также вошли в третье издание «Красной книги» Азербайджанской Республики.
В презентуемом издании, продолжила академик Ирада Гусейнова, приведена научно обоснованная систематизированная информация о богатом биоразнообразии флоры Карабаха и классификации растений. В книгу вошли 8 карт, 10 таблиц, иллюстрации 300 видов реликтовых растений и эндемиков, в том числе 91 вида редкий растений. Помимо этого, в научном труде повествуется о ботанических свойствах видов высших растений, мхов и т.д.
Вице-президент НАНА отметила, что природа Карабахского и Восточно-Зангезурского регионов – это не только национальное достояние, она имеет стратегическое значение с точки зрения экологической устойчивости Кавказа, новое издание вносит весомый вклад в изучение флоры Карабаха и передачу следующим поколениям природного наследия.
Подробно рассказав о книге, автор и редактор издания – генеральный директор Института ботаники доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева сообщила, что впервые в истории Института ботаники в Азербайджане подготовлен такой труд о флоре Карабаха. В книге общим объемом в 900 страниц нашли свое отражение результаты научных исследований, которые велись руководством и сотрудниками Института ботаники после славной Победы с целью изучения богатой флоры Карабаха.
Далее на мероприятии выступили главный консультант Отдела по работе с научными учреждениями Государственного агентства по науке и высшему образованию доктор философии по биологии Бабек Алибеков, директор Архива общественно-политических документов Управления делами Президента Азербайджанской Республики Эльмира Алекперова, завотделом указанного Управления Ламия Гасанова, директор Президентской библиотеки профессор Афет Аббасова, главный редактор сайта Bakı-baku.az доктор философии по филологии, доцент Шараф Джалили, советник председателя Конфедерации профсоюзов работников образования Парвана Алиева, председатель общественного объединения «Современное развитие и семья», член Совета женщин НАНА Зарифа Гулиева, руководитель проекта «Наследие Карабаха» Нигяр Хельми Аббасбейли и заведующий Отделом систематики и филогении высших растений ЮЛПП «Институт ботаники» профессор Айдын Аскеров. Они поделились своими мыслями о книге и подчеркнули, что издание является ценным вкладом в науку.