Prezident Kitabxanasında “Qarabağ florası” kitabının müzakirəsinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib
13.01.2026
2026-cı il yanvarın 13-də Prezident Kitabxanasında “Qarabağ florası” kitabının müzakirəsinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib. Tədbirdə kitabın elmi əhəmiyyəti və Qarabağın zəngin florasının tədqiqi, eləcə də işğal dövründə ekoloji mühitə dəyən zərərin nəticələri müzakirə olunub.
Tədbiri Prezident Kitabxanasının direktoru professor Afət Abbasova açaraq giriş nitqi ilə çıxış edib və “Qarabağ florası” kitabının alimlər, tədqiqatçılar və geniş oxucu auditoriyası üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, təxminən 30 ilə yaxın işğal altında olan ərazilərdə təkcə yaşayış məntəqələri və mədəni irs deyil, eyni zamanda ekoloji mühit də ciddi zərər görüb.
Tədbirdə çıxış edən professor, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutunun baş direktoru, “Qarabağ florası” kitabının elmi redaktoru Səyyarə İbadullayeva, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Əminağa Sadıqov, professor, Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, akademik, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti İradə Hüseynova, yazıçı, “Modern ailə və inkişaf” İctimai Birliyinin sədri Zərifə Quliyeva, professor, ADPU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Mahirə Hüseynova, professor, Botanika İnstitutunun Ali bitkilərin sistematikası laboratoriyasının müdiri Aydın Əsgərov,  tarix üzrə fəlsəfə doktoru, AMEA A. A. Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun “Qərbi Azərbaycan tarixi” şöbəsinin müdiri Cəbi Bəhramov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, yazıçı-publisist Şərəf Cəlilli, professor, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının “Qarabağ İrsini Araşdırma Mərkəzi”nin rəhbəri Elçin Əhmədov kitabın elmi dəyərindən, Qarabağ florasının sistemli təqdimatından və bu tədqiqatların gələcək biomüxtəliflik araşdırmalarına töhfəsindən bəhs ediblər. Həmçinin kitabın alimlər, tələbələr və bioloqlar üçün əvəzolunmaz bir mənbə olduğunu vurğulayıblar.
“Qarabağ florası” kitabı Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazilərində bitki aləminin elmi təsnifatına, nadir bitki növlərinə və onların bioekoloji xüsusiyyətlərinə dair çoxsaylı məlumatları özündə ehtiva edir. Kitaba 8 xəritə, 10 cədvəl və 300 dən çox relikt və endemik bitki haqqında illüstrasiyalar daxil edilib. Ümumilikdə 2000 dən çox ali bitki və 400 dən çox göbələk növü barədə məlumat yer alır və bununla da Qarabağın zəngin biomüxtəlifliyi geniş şəkildə işıqlandırılır.

В Президентской библиотеке состоялся круглый стол, посвященный обсуждению книги «Флора Карабаха»
13 января 2026 года в Президентской библиотеке состоялся круглый стол, посвященный обсуждению книги «Флора Карабаха». На мероприятии обсуждались научная значимость книги,  изучение богатой флоры Карабаха, а также последствия ущерба, нанесенного экологической среде в период оккупации.
Открывая мероприятие с вступительной речью директор Президентской библиотеки, профессор Афат Аббасова подчеркнула важность книги «Флора Карабаха» для ученых, исследователей и широкой читательской аудитории. Она отметила, что на территориях, находившихся под оккупацией около 30 лет, серьезно пострадали не только населенные пункты и культурное наследие, но и экологическая среда.
Затем в рамках мероприятия выступили генеральный директор Института ботаники МНО АР, научный редактор книги «Флора Карабаха», профессор Сайяра Ибадуллаева, заместитель директора Государственного агентства по науке и высшему образованию Аминага Садыгов, председатель комитета Милли Меджлиса, профессор Хиджран Гусейнова, академик, вице-президент Национальной академии наук Азербайджана Ирада Гусейнова, писатель, председатель Общественного объединения «Современная семья и развитие» Зарифа Гулиева, проректор Азербайджанского государственного педагогического университета по международным связям, профессор Махира Гусейнова, заведующий лабораторией систематики высших растений Института ботаники, профессор Айдын Аскеров, доктор философии по истории, заведующий отделом истории Западного Азербайджана Института истории и этнологии имени А.А Бакиханова НАНА Джаби Бахрамов, доктор философии по филологии, доцент, писатель-публицист Шараф Джалилли, а также руководитель Центра исследований наследия Карабаха Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, профессор Эльчин Ахмедов.
В своих выступлениях они говорили о научной ценности книги, системном представлении флоры Карабаха и о ее вкладе в дальнейшие работы по изучению биоразнообразия. Также было подчеркнуто, что издание является незаменимым источником для ученых, студентов и специалистов, работающих в области биологии.
Книга «Флора Карабаха» содержит обширную информацию о научной классификации растительного мира на территориях Карабаха и Восточного Зангезура, редких видах растений и их биоэкологических особенностях. В издание включены 8 карт, 10 таблиц и иллюстраций более 300 реликтовых и эндемичных растений. В целом в книге представлены данные более чем о 2000 видах высших растений и свыше 400 видах грибов, тем самым широко демонстрируя богатое биоразнообразие Карабаха.
В завершение мероприятия был продемонстрирован видеоролик, отражающий процесс подготовки книги и ее основную цель.