AR ETN Botanika İnstitutunun Ali bitkilərin sistematikası laboratoriyasının əməkdaşları tərəfindən Quba və Qusar rayonlarında ekspedisiya həyata keçirilib.
Ekspedisiyanın məqsədi Azərbaycan florasının öyrənilməsi, “Azərbaycan florası” çoxcildliyinin yeni nəşri üçün materialların toplanması, Herbari Fondunun zənginləşdirilməsi, nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növlərinin monitorinqinin aparılması olub.
Laboratoriyanın müdiri, professor Aydın Əsgərovun rəhbərliyi ilə aparılan tədqiqatlar Quba rayonunun yüksək dağlıq ərazilərində, Qrız, Birinci və İkinci Nügədi, Küsnətqazma kəndləri, Qudyalçay hövzəsi, eləcə də Qusar rayonunun Şahdağ ərazisi, Ləzə və Əniq kəndləri istiqamətini əhatə edib. Çöl tədqiqatları zamanı fıstıq-vələs meşələri, dağ-çəmənliklər, qayalıq və subalp ekosistemlərində yayılan çoxsaylı bitki növləri qeydə alınıb, 25 fəsilə və 54 cinsə aid 250 bitki nümunəsi toplanılıb. Toplanmış materialların böyük hissəsinin ilkin təyinatı aparılıb, Lactuca L., Campanula L., Teucrium L., Scrophularia L., Senecio L. və s. cinslərə aid bir çox növlərin anatomik və palinoloji tədqiqi üçün materiallar fiksasiya edilərək İnstituta gətirilib. Azərbaycan Respublikasının Qırmızı Kitabının son nəşrinə daxil edilən bir neçə növə aid monitorinq məlumatları toplanılıb və bu məlumatlar növbəti nəşr üçün nəzərə alınacaqdır. Eyni zamanda 10-a yaxın nadir bitki növünün populyasiya vəziyyəti qiymətləndirilib və gələcək monitorinqlər üçün məlumat bazası formalaşdırılıb. Ərazidə bir neçə faydalı bitki növlərinin (Chamaemelum sp., Stachys spectabilis Choisy ex DC.) geniş ehtiyata malik olması aşkar edilib.

Researchers from the Higher Plants Systematics Laboratory of the Institute of Botany PLE under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan carried out a field expedition in the Guba and Gusar districts.
The main objectives of the expedition were to study the flora of Azerbaijan, collect materials for the new edition of the multi-volume publication Flora of Azerbaijan, enrich the Herbarium Fund, monitor rare and endangered plant species.
Under the leadership of Professor Aydın Asgarov, Head of the Laboratory, field studies were conducted in the high-mountain areas of the Guba district, including the villages of Griz, First and Second Nugedi, Kusnetgazma, the Gudyalchay river basin, as well as the Shahdag area and the villages of Laza and Anig in the Gusar District.
During the field surveys, numerous plant species occurring in beech-hornbeam forests, mountain meadows, rocky habitats and subalpine ecosystems were recorded. A total of 250 plant specimens representing 54 genera and 25 families were collected. Most of the collected specimens were preliminarily identified. Materials belonging to the genera Lactuca L., Campanula L., Teucrium L., Scrophularia L., Senecio L., and others were fixed and brought to the Institute for further anatomical and palynological studies. Monitoring data for several species included in the latest edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan has been collected, and this information will be taken into account for the next edition. In addition, the population status of nearly 10 rare plant species was assessed, and a database was established to support future monitoring activities. Several useful plant species (Chamaemelum sp., Stachys spectabilis Choisy ex DC.) with large reserves have been identified in the area.