İyunun 29-da AR ETN Botanika İnstitutu PHŞ-nin nəzdində fəaliyyət göstərən FD 1.26 Dissertasiya şurasının iclasında Aysel Rövşən qızı Heydərovanın 2417.01-“Botanika” ixtisasında biologiya elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün "Darıdağ ərazisinin florası və onun istifadə perspektivliyi” mövzusunda təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiə iclası keçirilib.
Dissertasiya şurasının iclası professor Səyyarə İbadullayevanın sədrliyi ilə baş tutub.
İşin elmi rəhbəri biologiya elmləri doktoru, professor Daşqın Qənbərovdur.
Rəsmi opponentləri biologiya elmləri doktoru, professor Sevda Əhmədova, biologiya elmləri doktoru Humirə Hüseynova, biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülnarə Şirəliyevadır.
İddiaçı dissertasiyanı şərh edərkən bildirib ki, tədqiqat ərazisində 33 cins üzrə 46 nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növü müəyyən edilmişdir. Sahə tədqiqatları zamanı Hedysarum atropatanum Bunge ex Boiss. növünün bu ərazidə yayılması ilk dəfə qeydə alınmış və bununla da onun regional arealına yeni lokal sahə əlavə edilmişdir. H.atropatanum və Onobrychis buhseana Bunge ex Boiss. növlərinin populyasiyaları qiymətləndirilmiş, fərdlərin bərpa olunma indeksinin orta göstəricisi, yaş indeksi, effektivlik indeksi və s. tədqiq edilmişdir. İlk dəfə olaraq, Darıdağ ərazisində örüş sahələrinin tutumu hesablanmış, qış dövründə 1 hektara düşən ən yüksək otlaq tutumu ətirli yovşanlıq fitosenozunda müəyyən edilmişdir. Darıdağ florasında 134 faydalı bitki növünün istifadə istiqamətləri araşdırılmış və təsnif edilmişdir. Tədqiqat işinin əsas məqsədi Darıdağ florasında yayılan çılpaqtoxumlu və örtülütoxumlu bitkilərin müasir taksonomik təhlilinin verilməsi, həyati formalarının və botaniki-coğrafi yayılma xüsusiyyətlərinin təhlili, bitki örtüyünün hazırkı vəziyyətinin ətraflı öyrənilməsi və bitkilik tiplərinin tipoloji vahidlər üzrə təsnifi, bəzi perspektivli növlərin fitosenoloji strukturunun tədqiq edilməsidir.
Rəsmi opponentlərin çıxışları dinlənildikdən sonra dissertasiya işi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Gizli səsvermənin nəticələrinə əsasən, Aysel Heydərova biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

The defense of a dissertation submitted for the degree of Doctor of Philosophy in Biology was held.
On June 29, a defense session of the dissertation work entitled “The flora of the Daridag area and its utilization prospects” submitted by Aysel Rovshan gizi Heydarova for the degree of Doctor of Philosophy in Biological Sciences in the field of 2417.01 – “Botany” was held at the meeting of the FD 1.26 Dissertation Council operating under the Institute of Botany PLE of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The meeting of the Dissertation Council was held under the chairmanship of Professor Sayyara Ibadullayeva.
The scientific supervisor of the research is Doctor of Biological Sciences, Professor Dashgin Ganbarov.
The official opponents were Doctor of Biological Sciences, Professor Sevda Ahmadova, Doctor of Biological Sciences Humira Huseynova and PhD in Biological Sciences, Associate Professor Gulnara Shiraliyeva.
The applicant stated while presenting the dissertation that 46 rare and endangered plant species belonging to 33 genera were identified in the study area. During the field studies, the distribution of the species Hedysarum atropatanum Bunge ex Boiss. in this area was recorded for the first time, and thus a new locality was added to its regional range. The populations of H. atropatanum and Onobrychis buhseana Bunge ex Boiss. were assessed, and the average value of the regeneration index, age index, efficiency index, and other parameters of individuals were studied. For the first time, the carrying capacity of pastures in the Daridag area was calculated, and the highest winter grazing capacity per hectare was determined in the fragrant wormwood phytocenosis. The uses of 134 useful plant species in the flora of Daridag were studied and classified according to their application areas. The main objective of the research is to provide a modern taxonomic analysis of gymnospermous and angiospermous plants distributed in the Daridag flora, to analyze their life forms and botanical-geographical distribution characteristics, to conduct a detailed study of the current state of vegetation cover, to classify vegetation types according to typological units, and to investigate the phytocenological structure of some promising plant species.
After the speeches of the official opponents were heard, an extensive discussion was held on the dissertation work. Based on the results of the secret voting, a decision was made to submit a petition to the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan regarding the awarding of the academic degree of Doctor of Philosophy in Biology to Aysel Heydarova.