AR ETN Botanika İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən professor Səyyarə İbadullayeva və Etnobotanika laboratoriyasının əməkdaşı biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Xudaverdiyevanın həmmüəllif olduqları elmi məqalə yüksək impakt faktorlu, Q2 kateqoriyalı Plant Biosystems jurnalının 2026-cı il buraxılışında dərc olunub.
"Pollen micromorphological variations in selected species of genus Ipomoea (Convolvulaceae) and their taxonomic significance" adlı məqalədə Ipomoea cinsinə aid seçilmiş növlərin tozcuqlarının mikromorfoloji xüsusiyyətləri işıq mikroskopiyası (LM) və skanedici elektron mikroskopiyası (SEM) vasitəsilə ətraflı tədqiq edilib.
Tədqiqat zamanı tozcuqların ölçüsü, ekzina qalınlığı, tikanların xüsusiyyətləri və səth ornamentasiyası kimi mühüm palinoloji əlamətlər müqayisəli şəkildə öyrənilib. Aparılan analizlər nəticəsində növlər arasında tozcuqların morfoloji göstəricilərinə görə əhəmiyyətli fərqlər müəyyən olunub və bu əlamətlərin növlərin taksonomik identifikasiyasında etibarlı diaqnostik meyar olduğu göstərilib.
Tədqiqatın nəticələri bir-birinə morfoloji cəhətdən yaxın olan Ipomoea növlərinin dəqiq ayırd edilməsində palinomorfoloji əlamətlərin etibarlı diaqnostik meyar olduğunu bir daha təsdiqləyir. Məqalə bitki sistematikası, palinologiya və taksonomiya sahələrinə mühüm elmi töhfə verir.

A scientific article co-authored by Professor Sayyara Ibadullayeva, Acting Director of the Institute of Botany PLE of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, and Samira Khudaverdiyeva, PhD in Biology and researcher at the Ethnobotany Laboratory, has been published in the 2026 issue of the high-impact-factor, Q2-category journal Plant Biosystems.
In the article titled "Pollen micromorphological variations in selected species of genus Ipomoea (Convolvulaceae) and their taxonomic significance," the pollen micromorphological characteristics of selected species of the genus Ipomoea were studied in detail using light microscopy (LM) and scanning electron microscopy (SEM).
During the research, important palynological features such as pollen size, exine thickness, spine characteristics, and surface ornamentation were comparatively studied. As a result of the analyses conducted, significant differences were identified among the species in terms of pollen morphological indicators, and it was shown that these features serve as a reliable diagnostic criterion for the taxonomic identification of species.
The results of the study once again confirm that palynomorphological features are a reliable diagnostic criterion for accurately distinguishing between morphologically similar Ipomoea species. The article makes an important scientific contribution to the fields of plant systematics, palynology, and taxonomy.