Botanika İnstitutunun aliminin həmmüəllifi olduğu məqalə Q2 kvartilli beynəlxalq jurnalda dərc olunub
AR ETN Botanika İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən, Bitki müxtəlifliyi və tətbiqi tədqiqatlar mərkəzinin rəhbəri professor Səyyarə İbadullayevanın xarici alimlərlə həmmüəllifi olduğu "Ethnobotany of desert medicinal plants and their sustainable ethnomedicinal utilization" ("Səhra dərman bitkilərinin etnobotanikası və onların davamlı etnotibbi istifadəsi") adlı elmi məqalə Web of Science bazasında indekslənən, Q2 kvartilli beynəlxalq The Science of Nature jurnalında dərc olunub.
Məqalədə qeyd olunur ki, səhra və yarımsəhra ərazilərində yaşayan yerli icmalar dərman bitkilərinin istifadəsi ilə bağlı zəngin ənənəvi biliklərə malikdirlər və bu, onların ilkin səhiyyə xidmətlərinin əsas formasına çevrilib. Səhra ekosistemlərində aparılan geniş etnobotaniki tədqiqat yerli biliklərin, davamlı resurslardan istifadənin və icma rifahının müalicə ənənələrinin mənimsənilməsi yolu ilə artırıla biləcəyini aşkar edib.
Tədqiqat çərçivəsində dərman bitkilərinə dair məlumatlar 2022-ci ilin yazından etibarən yarımstrukturlaşdırılmış müsahibələr, sahə müsahibələri, birbaşa müşahidələr, qrup müzakirələri və sorğular vasitəsilə aparılıb. Əldə olunan nəticələr yerli əhalinin ilkin səhiyyə sahəsindəki biliklərinin qiymətləndirilməsi məqsədilə həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət göstəriciləri üzrə təhlil edilib. Bu zaman bitkilərin istifadə dəyəri (UV), nisbi istinad tezliyi (RFC) və mədəni dəyər indeksi (CVI) kimi etnobotaniki göstəricilərdən istifadə olunub.
Xarici ölkə alimləri ilə birgə aparılan araşdırma nəticəsində səhralarda rast gəlinən Amaranthaceae, Asteraceae, FabaceaeEuphorbiaceae daxil olan, 26 fəsiləyə aid təxminən 111 bitki növü sənədləşdirilib. Qeyd etmək lazımdır ki, Tribulus, TecomellaTamarix cinslərinə aid növlər ən çox istifadə edilən bitkilərdir. Müalicə məqsədilə əsasən yarpaqlarından istifadə edilir və bitki mənşəli ənənəvi müalicə vasitələri daha çox xammal, toz və pasta şəklində hazırlanaraq tətbiq olunur. Məqalədə ilkin səhiyyə xidməti təcrübələrində etnotibbi yanaşmaya əsaslanan xalq ənənəsi yalnız cəmiyyətin rifahının yaxşılaşdırılması baxımından deyil, həm də təbii resurslardan davamlı istifadə zərurətinin göstəricisi kimi qeyd olunur.

A scientific article titled "Ethnobotany of desert medicinal plants and their sustainable ethnomedicinal utilization," co-authored by Professor Sayyara Ibadullayeva — acting director of the Institute of Botany PLE of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and Head of the Center for Plant Diversity and Applied Research — together with foreign scientists, has been published in The Science of Nature, a Q2-quartile international journal indexed in the Web of Science database.
The article notes that local communities living in desert and semi-desert areas possess rich traditional knowledge related to the use of medicinal plants, which has become the primary form of their primary healthcare. Extensive ethnobotanical research conducted in desert ecosystems revealed that local knowledge, sustainable resource use, and community well-being could be enhanced by preserving healing traditions.
Within the framework of the study, data on medicinal plants were collected from spring 2022 onward through semi-structured interviews, field interviews, direct observations, group discussions, and surveys. The results obtained were analyzed using both qualitative and quantitative indicators in order to assess the knowledge of the local population in the field of primary healthcare. In this process, ethnobotanical indices such as Use Value (UV), Relative Frequency of Citation (RFC), and Cultural Value Index (CVI) were employed.
As a result of the research conducted jointly with foreign scientists, approximately 111 plant species belonging to 26 families found in deserts — including Amaranthaceae, Asteraceae, Fabaceae, and Euphorbiaceae — were documented. It should be noted that species belonging to the genera Tribulus, Tecomella, and Tamarix are the most widely used plants. For medicinal purposes, mainly the leaves are used, and plant-based traditional remedies are most often prepared and applied in the form of raw material, powder, and paste. The article notes that the folk tradition based on an ethnomedicinal approach in primary healthcare practices serves as an indicator not only of improving community well-being but also of the necessity of sustainable use of natural resources.