AR ETN Botanika İnstitutunda doktorant və dissertantların 2025–2026-cı tədris ili üzrə illik attestasiyası keçirilib.
Attestasiya İnstitutun direktor vəzifəsini icra edən, professor Səyyarə İbadullayevanın sədrliyi ilə təşkil olunub. Attestasiya Komissiyasının üzvləri doktorant və dissertantların dissertasiya işlərinin mövcud vəziyyəti və elmi nəticələri ilə tanış olublar.
İclasda həmçinin təhsilini başa vuran, lakin hələ müdafiə etməyən sabiq doktorant və dissertantların müvcud problemləri müzakirə edilib və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonda Attestasiya Komissiyasının üzvlərinin təklif və tövsiyələri dinlənilib, fərdi iş planlarında nəzərdə tutulan işləri tam həcmdə yerinə yetirmiş və dissertasiya işləri qənaətbəxş hesab edilən doktorant və dissertantların müdafiəyə buraxılması qərara alınıb.

The annual attestation of doctoral and dissertation students for the 2025–2026 academic year was held at the Institute of Botany PLE of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The attestation was organized under the chairmanship of Professor Sayyara Ibadullayeva, acting director of the Institute. Members of the Attestation Commission familiarized themselves with the current status and scientific results of the dissertation works of the doctoral and dissertation students.
At the meeting, the existing problems of former doctoral and dissertation students who had completed their studies but had not yet defended their theses were also discussed, and relevant decisions were made.
Finally, the offers and recommendations of the members of the Attestation Commission were heard, and it was decided to admit to defense those doctoral and dissertation students who had fully completed the work outlined in their individual work plans and whose dissertation works were deemed satisfactory.