| Təvəllüdü | 20.10.1959 | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Bakı Dövlət Universiteti, Fizika fakültəsi Qərb Universiteti, İqtisadiyyat fakültəsi, Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər | |
| Elmi dərəcəsi | Fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru | |
Fizika-riyaziyyat Micrococcus lysodeikticus bakteriyasından ayrılmış katalaza fetmentinin 3A dəqiqlikdə roentgen-struktur analizi | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı - xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı - beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 50-dan çox elmi əsər, 5 monoqrafiya, 3 kitab, 1 ekoxəritə, 3 kitabça
| Kadr hazırlığı: - fəlsə fədoktorlarının sayı |
| Əsas elmi nailiyyətləri |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Crystallization and preliminary X-ray crystallographic data of a histide-binding protein from Escherichia coli Journal of molecularBiology (1989) 207. 2. Evolutionarily conserved tree-dimensional structure of catalas. The origin of life (The sixth ISSOL meeting and the ninth international conference). Prague, 1989.p.198 3.Ekoloji qanunlar, biomüxtəlifliyin və təbii sərvətlərin qiymətləndirilməsi metodları. Ekologiya və təbii sərvətlər Nazirliyinin Elmi-praktiki konfransının toplusu. Bakı 2003.s.220-223 4. Heyvanlar aləminin universal deskriptorları. AMEA-nın xəbərləri, 2006, №5-6.s.912-917 5. Azərbaycanın xüsusi mühafizə olunan təbiət əraziləri və quru onurğalıları ilə zəngin sahələri. Bakı: Nurlar, 2008. 6.Azərbaycan:ekoturizm potensialı. 2 cilddə, Bakı: Şərq-qərb, 2012 | |
| Pedaqoji fəaliyyəti | Uzun müddət müxtəlif ali təhsil ocaqlarında Ekologiya, Azərbaycanın sosial-iqtisadi coğrafiyası, İnternet-iqtisadiyyat,Konfliktologiya və s. fənlərdən dərslər aparmışdır.Həmmüəllifi olduğu “Ekoloji Menecment” kitabının E.Yusifov tərəfindən Azərbaycanın Bakı şəhərində yerləşən bütün ali məktəb tələbələri arasında təqdimatı keçirilmişdir. | |
| Təltif və mükafatları | 1. BP şirkətinin IV Respublika Bioloji Müxtəliflik müsabiqəsinin birinci mükafatı 2. V Respublika Bioloji Müxtəliflik müsabiqəsinin II mükafatı 3. VI Respublika Bioloji Müxtəliflik müsabiqəsinin birinci mükafatı | |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AR ETN Botanika İnstitutu, AZ1004, Azərbaycan Respublikası, Bakı ş., Badamdar yolu 40 | |

| Место рождения | Азербайджан, Губадлинский район | ![]() |
| Образование | Бакинский Государственный Университет, факультет Физики Западный Университет, факультет Экономики, Международные Экономические Отношения | |
| Ученая степень | Доктор философии по физико-математических наук | |
| Название кандидатской (PhD) диссертации: - шифр специальности, - наименование специальности - название темы |
Физика-математические науки Рентгеноструктурный анализ в 3А точности фермента каталазы, выделенного из бактерий Micrococcus lysodeikticus | |
| Общее количество опубликованных научных работ: - количество научных работ, опубликованных за рубежом - количество статей, опубликованных в журналах, индексируемых и реферируемых в международных базах | Автор более 50-ти научных работ
Более 20-ти | |
| Основные научные достижения |
| Названия научных работ | 1. Кристаллизация и предварительные кристаллографические исследования гистид-связывающего белка из Escherichia coli. Журнал молекулярной биологии (1989) 207. 2. Эволюционно сохраняющаяся трехмерная структура каталазы. Происхождение жизни (шестое совещание ISSOL и девятая международная конференция). Прага, 1989.с.198 3. Экологические законы, методы оценки биоразнообразия и природных ресурсов. Сборник научно-практической конференции Министерства природных ресурсов и экологии. Баку 2003.с.220-223 4. Универсальные дескрипторы животного мира. Новости НАНА, 2006, №5-6. с.912-917 5. Особо охраняемые природные территории и богатые наземными позвоночными регионы Азербайджана. Баку: Нурлар, 2008. 6. Двухтомная книга, посвященная потенциалу экотуризма Азербайджана. Баку: Восток-Запад, 2012 | |
| Премии и награды | 1. Первая награда IV Республиканского конкурса биологического разнообразия компании BP 2. Вторая награда соревнования V Республиканского конкурса биологического разнообразия 3. Первая награда VI Республиканского конкурса биологического разнообразия | |