| Anadan olduğu yer | Bakı şəhəri | |
| Namizədlik (PhD) dissertasiyasının mövzusu: - ixtisas şifri - ixtisasın adı - mövzunun adı | Biologiyanın tədrisinin həyatla əlaqələndirilməsinin imkan və yolları 5804.01 Botanika | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı | 59 | |
| Xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı | 10 | |
| Beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 12 | |
| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 4 | |
| Əsas elmi nailiyyətləri | “Təbii və mədəni şəraitdə bitkilərin assortimentinin genişləndirilməsi, genofondunun qorunması üçün biomüxtəlifliyin populyasiya, introduksiya üzrə qiymətləndirilməsi” üzrə aparılan tədqiqatın nəticələri göstərir ki,bu növlər Abşeronun quru iqlim şəraitində yaxşı inkişaf edir. Vegetasiya müddəti ərzində onların vaxtında suvarılması, düzgün aqrotexnuku qulluq, gübrələrin vaxtında verilməsi, alaqlardan təmizlənməsi bitkilərin normal inkişafı üçün kifayət edir. Bu növlər çox dekorativdilər. Buna görə də Bakı şəhərinin, park və bağların, kurort zonalarının yaşıllasdırılmasında bəzək bitkisi kimi istifadə edilməsi məsləhət görülə bilər. Mübadilə yolu ilə İtaliya botanika bağlarından alınmış Kallistemon cinsinə aid 10 növ üzərində tədqiqat işləri aparılır. Belə ki, bu toxumlar həm xüsusi hazırlanmış substrat olan konteynerdə, həm də cücərmə faizinin temperaturdan asılılığını öyrənmək məqsədilə “Memmert “ aparatında qoymaqla müşahidəsi edilmişdir. Eyni zamanda: Eunyumus europaea, Hibiscus cannabinus,Myrtus communis L., Vitex agnus castus növləri aciq sahələrdə səpilmişdir və üzərində müşahidələr aparılır. | |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 43 | |
| Təltif və mükafatları | Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 1 Fəxri fərmanı, AR ETN Dendrologiya İnstitutu tərəfindən 2 Fəxri fərman | |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AR ETN Botanika İnsttitutu PHŞ Azərbaycan Respublikası, Bakı ş., A. Abbaszadə küç.,giriş 99 | |

| Место рождения | Азербайджан, город Баку | |
| Название кандидатской (PhD) диссертации: - шифр специальности - наименование специальности - название темы | Возможности и способы связать преподавание биологии с жизнью 5804.01 Ботаника
59
| Количество научных работ, опубликованных за рубежом | 10 | |
| Количество статей, опубликованных в журналах, индексируемых и реферируемых в международных базах | 12 | |
| Количество авторских свидетельств и патентов | 4 | |
| Основные научные достижения | Результаты исследования «Расширение ассортимента растений в естественных и культурных условиях, оценка биоразнообразия по популяциям и интродукция для защиты генофонда» показывают, что эти виды хорошо развиваются в сухом климате Апшерона. В период вегетации для нормального развития растений достаточно своевременного полива, надлежащего агротехнического ухода, своевременного внесения удобрений и прополки. Эти виды очень декоративны. Поэтому их можно рекомендовать в качестве декоративных растений для озеленения города Баку, парков и садов, а также курортных зон. Исследования проводятся на 10 видах рода Callistemon, приобретенных в итальянских ботанических садах путем обмена. Таким образом, эти семена наблюдались как в специально подготовленном контейнере с субстратом, так и в аппарате «Меммерт» для изучения зависимости процента всхожести от температуры. В то же время: виды Eunyumus europaea, Hibiscus cannabinus, Myrtus communis L., Vitex agnus castus высеяны на открытых участках и над ними проводятся наблюдения. | |
| Педагогическая деятельность | 43 | |
| Премии и награды | 1. Почетный указ Национальной академии наук Азербайджана, 2. Почетные указы Института дендрологии Академии наук Азербайджанской Республики. | |
| Основное место работы и адрес | МНО АР Институт ботаники Юридическое Лицо Публичного Права, Баку, AZ1073, ул. А. Аббасзаде, вход 99 | |