| Anadan olduğu yer | Bakı şəhəri | |
| Namizədlik (PhD) dissertasiyasının mövzusu: - ixtisas şifri - ixtisasın adı - mövzunun adı | Biologiyanın tədrisinin həyatla əlaqələndirilməsinin imkan və yolları 5804.01 Botanika | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı | 59 | |
| Xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı | 10 | |
| Beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 12 | |
| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 4 | |
| Əsas elmi nailiyyətləri | “Təbii və mədəni şəraitdə bitkilərin assortimentinin genişləndirilməsi, genofondunun qorunması üçün biomüxtəlifliyin populyasiya, introduksiya üzrə qiymətləndirilməsi” üzrə aparılan tədqiqatın nəticələri göstərir ki,bu növlər Abşeronun quru iqlim şəraitində yaxşı inkişaf edir. Vegetasiya müddəti ərzində onların vaxtında suvarılması, düzgün aqrotexnuku qulluq, gübrələrin vaxtında verilməsi, alaqlardan təmizlənməsi bitkilərin normal inkişafı üçün kifayət edir. Bu növlər çox dekorativdilər. Buna görə də Bakı şəhərinin, park və bağların, kurort zonalarının yaşıllasdırılmasında bəzək bitkisi kimi istifadə edilməsi məsləhət görülə bilər. Mübadilə yolu ilə İtaliya botanika bağlarından alınmış Kallistemon cinsinə aid 10 növ üzərində tədqiqat işləri aparılır. Belə ki, bu toxumlar həm xüsusi hazırlanmış substrat olan konteynerdə, həm də cücərmə faizinin temperaturdan asılılığını öyrənmək məqsədilə “Memmert “ aparatında qoymaqla müşahidəsi edilmişdir. Eyni zamanda: Eunyumus europaea, Hibiscus cannabinus,Myrtus communis L., Vitex agnus castus növləri aciq sahələrdə səpilmişdir və üzərində müşahidələr aparılır. | |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 43 | |
| Təltif və mükafatları | Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 1 Fəxri fərmanı, AR ETN Dendrologiya İnstitutu tərəfindən 2 Fəxri fərman | |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AR ETN Botanika İnsttitutu PHŞ Azərbaycan Respublikası, Bakı ş., A. Abbaszadə küç.,giriş 99 | |

| Place of birth | Azerbaijan, Baku city | |
| Topic of PhD thesis: - specialty code - specialty name - topic name | Opportunities and ways to connect biology teaching with life 5804.01 Botany | |
| 59 | |
| Number of scientific publications printed abroad: | 10 | |
| Number of papers published in journals indexed and abstracted in international databases | 12 | |
| Number of patents and certificates of authorship | 4 | |
| Basic scientific achievements | The results of the study on “Expanding the assortment of plants in natural and cultural conditions, assessing biodiversity by population and introduction for the protection of the gene pool” show that these species develop well in the dry climate of Absheron. During the vegetation period, timely watering, proper agrotechnical care, timely application of fertilizers, and weeding are sufficient for the normal development of plants. These species are very decorative. Therefore, it can be recommended to use them as ornamental plants in the greening of Baku city, parks and gardens, and resort zones. Research is being conducted on 10 species of the genus Callistemon, purchased from Italian botanical gardens through exchange. Thus, these seeds were observed both in a specially prepared container with a substrate and in the “Memmert” apparatus in order to study the dependence of the germination percentage on temperature. At the same time: Eunyumus europaea, Hibiscus cannabinus, Myrtus communis L., Vitex agnus castus species were sown in open areas and observations are being conducted on them. | |
| Pedagogical activity | 43 | |
| Awards and prizes | 1 Honorary Decree of the Azerbaijan National Academy of Sciences, 2 Honorary Decrees of the Institute of Dendrology of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan | |
| Main place of work and its address | MSE RA Institute of Botany PLE, Baku, AZ1073, A. Abbaszadeh str., entrance 99 | |